Banka CV örnekleri ve ipuçları ile kusursuz CV hazırlayın

Bir bankacılık pozisyonuna başvuruyorsanız, yeni bir özgeçmiş (CV) yazmak isteyebilirsiniz. İyi yazılmış bir CV potansiyel işverenlere niteliklerinizi, becerilerinizi ve iş deneyiminizi gösterebilir. Neleri dahil edeceğiniz ve bankacılık CV'nizi nasıl biçimlendireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek, bir işe alım yöneticisi için öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu makalede, etkili bir bankacı CV'sinin nasıl yazılacağını gözden geçirecek ve kendi bankacılık CV'nizi oluşturmanıza yardımcı olacak bir şablon ve örnek sunacağız.

Hemen CV’nizi oluşturun

Eğer CV yazmaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, öncelikle kariyerinize ait bilgilerin tamamını bir yerde toplayın. Böylelikle başvuracağınız pozisyona uygun bir CV oluştururken bu bilgiler içerisinden seçim yaparak öz geçmişinizi poziyona göre uyarlayabilirsiniz. Bu yazımızdaki bankacı CV örnekleri ve ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Bankacı İçin Ana CV

Ana CV yukarıda sözünü ettiğimiz kariyer bilgilerinizin tamamını içeren en kapsamlı CV’nizdir. Böyle bir CV’nin elinizin altında bulunması, birden fazla pozisyona başvururken özgeçmişinizi uyarlamanıza yardımcı olacaktır. Her rol için aynı CV’nin kullanılmaması gerekir. İş ilanında belirtilen özelliklere göre CV’nizi güncellemeniz, gereksiz bilgileri çıkarmanız yerinde olacaktır. Dolayısıyla Ana CV hazırlayarak işe başlayın. CVMaker sitemizin CV oluşturma aracı ile Ana CV’nizi hazırlayabilir ve onlarca şablon arasından kariyerinize en uygun olanını seçerek CV’nizi cihazınıza kaydedip dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

İşe Özel Bankacı CV

Bankacılığın birden fazla uzmanlık alanı olduğunu göz önüne alırsak bu alanlarda açılacak bir pozisyona başvuru yaparken CV’nizi işe özel olarak biçimlendirmelisiniz. Etkili bir bankacı CV'si, belirli bir bankacılık rolüne ve gerekliliklerine göre uyarlanır ve ilgisiz becerileri, başarıları veya iş sorumluluklarını içermeç İyi tanımlanmış bölümlerde 'defter ve bilanço yetkinliği' ve 'nakit işleme uzmanlığı' gibi kritik becerileri vurgulanır. CV ayrıca kısa paragraflar, net cümleler ve madde işaretleri ile düzgünce biçimlendirilir.

Bir bankada yönetici, yönetici yardımcısı, banko görevlisi, müfettiş, müfettiş yardımcısı, gişe görevlisi, müşteri danışmanı ve daha fazla pozisyonda görev almak mümkündür. Uzmanlık alanınıza ya da deneyiminize uygun olarak CV’nizi bu pozisyonlardan birine uyarlayarak işe özel hale getirin ve böylelikle en temel yetenek ve başarılarınızın altını çizerek role uygunluğunuzu kanıtlayın.

Bankacı CV Örneği

Aşağıdaki CV örneği, CVMaker sitemizde bulunan California isimli şablonla hazırlanmıştır. Ayrıca diğer CV örnekleri için blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

Bankacı CV Örneği

Bankacı CV Örneği pdf olarak indirilebilir

Hemen CV’nizi oluşturun

Bankacı CV’sine Neleri Dahil Etmelisiniz?

Her CV’ye dahil edilmesi gereken temel bilgiler vardır. Bunlar:

 • Kişisel bilgileriniz
 • Profil özetiniz
 • İş deneyimleriniz
 • Eğitim bilgileriniz
 • Becerileriniz
 • Ek bilgiler

Bu bilgiler her meslek grubu için hazırlanacak olan CV’lere dahil edilmelidir. Bankacılık mesleği hem sosyal hem teknik beceriler gerektiren interaktif bir meslek dalı olarak iş deneyiminin ve becerilerin ön plana çıkarılması gereken bir alanda yer almaktadır. Dolayısıyla CV’nizi hazırlarken bu bölümleri ön plana çıkaracak biçimde bir düzenlemeye gitmeniz ve şablonu da buna göre belirlemeniz yerinde olur.

Bankacı CV’si İçin Profil Özeti

Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra, kariyer hedeflerinizi ve ilgili niteliklerinizi özetlemek için kısa bir kişisel özet yazın. Bu bölümü kısa tutabilir, iki veya üç cümleyle sınırlayabilirsiniz. Bankacılık işleri için, belirli bir alanda kaç yıllık bankacılık deneyiminiz olduğunu belirtmek faydalı olacaktır. Belirli bir alanda çalışmak için net kariyer hedefleriniz varsa, kişisel özetinizde bunlardan da bahsedebilirsiniz. Pozisyon için uygun aday olduğunuzu vurgulayacak biçimde, kendinden emin bir tonda cümleler kurun. Bu bölümü uzun tutmanız, CV’nizin geri kalanının okunmasına engel olabilir. Bu nedenle en önemli detayları girerek kısa ve net bir yazı hazırlayın.

Bankacı CV’si İçin Beceriler Bölümü

Beceriler açısından, bir bankacı olmak için gerekenler arasında finans ve bankacılık kodlarının anlaşılması, müşteri hizmetleri ve borsa bilgisi yer alacaktır. Ek beceriler, olmak istediğiniz bankacı türüne bağlı olarak değişebilir. Örneğin, ticari bankacı becerileri, işletmelerin nasıl çalıştığına ve para kullandığına dair farkındalığa daha yakından odaklanarak, özel bankacı CV'sindeki becerilerden farklı olacaktır. Peki CV'nizde hangi yeteneklerinize yer vermelisiniz?
Bankacı görevlerini başarıyla yerine getirmek için bir adayın müşteri hizmetleri ve ekip yönetimi becerilerinin yanı sıra bankacılık, finans ve matematiği anlaması gerekecektir. Başka bir dil konuşmak da dahil olmak üzere ek beceriler her zaman bir artıdır. Ayrıca teknik ve sosyal becerilerinizi dengeleyerek yansıtmanız etkili olur. Aşağıda sıraladığımız beceriler iyi bir bankacı CV’sine örnektir:

 • Müşteri hizmetleri
 • Veri analizi
 • Finans
 • Matematik
 • Risk analizi
 • Güvenilirlik
 • Zaman yönetimi
 • İkna kabiliyeti
 • Verimlilik
 • Motivasyon
 • Ekip ruhu
 • İletişim

Ayrıca belirli bir pozisyona başvururken, işe alım yöneticisinin bir bankacının CV'sinde hangi becerileri arayabileceğini belirlemek için iş tanımını dikkatlice okuyun. Beceriler bölümünüzü pozisyonun gereklilikleriyle eşleşecek veya bunları tamamlayacak şekilde uyarlayın. Ekip çalışması, iletişim becerileri ve kişiler arası beceriler gibi sosyal becerilerden bahsedebilirsiniz. Teknik beceriler arasında bankacılık yazılımını kullanma yeterliliği, temel bankacılık prosedürlerine aşinalık ve kredi işlemede uzmanlık da yer alabilir.

Bankacı CV’sinde İş Deneyimi Bölümü

İş deneyimi, bankacılıktaki birçok iş rolü için önemli bir seçim kriteridir. İlgili bir alandaki iş deneyimi, adayın geçmişte benzer görevleri yerine getirmek için mesleki beceri ve yeteneklerini kullandığını gösterir. İş deneyiminizin kapsamı, bir işe alım yöneticisine uzmanlığınızı gösterebilir.

İş geçmişinizi açık ve net bir şekilde listeleyin, rol için neden mükemmel olduğunuzu göstermek için temel başarılarınıza odaklanın. Unutmayın, bankacı olmak için gerekenler seçtiğiniz uzmanlık alanlarına göre değişecektir. Örneğin, yatırım bankacısı olmak için gerekenler arasında ekonomi ve işletme çalışmalarının anlaşılması da yer alacaktır.

Bir bankacı CV'sinde iş deneyimini sunmak için, en son çalıştığınız işle başlayın ve önceki rolleri ters kronolojik sırayla belirtin. Bu bölümdeki her giriş için unvanınızdan, şirket adından, çalışma sürenizden ve o rolde gerçekleştirdiğiniz birincil görevlerden bahsedin. Görev ve sorumluluklarınızı yazarken etkili eylem sözcükleri kullanın.

Eğer yeni mezundanız ve iş deneyimi bölümüne ne yazacağınızı bilmiyorsanız endişe etmenize gerek yok. Stajlarınız da profesyonel deneyim olarak kabul edilir. CV’nizin etkisiz olacağını düşünüyorsanız sade bir CV nasıl oluşturulur isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bankacı CV’si İçin İş Deneyimi Örneği

Aşağıdaki örnekte CV’nize iş deneyiminizi nasıl ekleyeceğinizi görebilirsiniz.

‘’Türkbank
Banka Memuru
İzmir
2010 - 2023

 • Bankaya gelen müşterilerin tüm finansal işlemlerini yerine getirdim.
 • Müşteri hesaplarının sorgulanmasını yaptım.
 • Ödemeler ve yatırımlar hakkında müşterilere bilgi verdim.
 • Her günün sonunda rapor haızrlayarak yönetime ilettim.
 • Stajyer memurların eğitiminden sorumlu oldum.’’

Bankacı CV’si İçin Ek İş Deneyimi Bölümü

Bir pozisyona baş vururken tüm iş deneyiminizin o pozisyonla ilgili olamadığını farkedebilirsiniz. Örneğin yatırım müşteri desteğinde uzmanlaşmış bir bankacı olarak yatırım bankacılığıyla ilgili fazla deneyiminiz olmayabilir. Bu durumda pozisyonla en çok ilgisi bulunan deneyimlerinizi İş Deneyimi bölümüne girdikten sonra, diğer deneyimlerinizi ek iş deneyimi olarak girip CV’nizi desteklemesini sağlayabilirsiniz.

Bu bölüme ayrıca gönüllü olarak yaptığınız çalışmaları ya da okuldayken üstlendiğiniz sorumluluk ya da uyguladığınız projeleri de ekleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu, ilgisiz bilgileri yazarak CV’nizi uzatmamaktır. Unutmayın, pozisyona uygunluğunuzu belirtmek için ilgili deneyimlerinizi ön plana çıkarmanız yeterlidir.

Bankacı CV’sinde Eğitim Bölümü

Ülkemizde bankacılıkla ilgili üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık programlarından mezun olanlar bankalarda görev alabilmektedirler. Finansla ilgili geniş bir yelpazede eğitim alarak bankacı olmak mümkündür. Buna iktisat, işletme, ekonomi, ekonometri ve pazarlama gibi bölümler de dahildir. Fakat eğitim bilgilerinizi CV’nize doğru girmeniz önemlidir.

Eğitim geçmişiniz belirli bir alandaki bilginizin kapsamını gösterebilir. Bu bölüme iş deneyimine benzer şekilde ters kronolojik sırayla tek tek giriş yapabilirsiniz. Her giriş için eğitim kurumunun adını, tamamlanma tarihini ve aldığınız derecenin adını belirtin. Bankacı özgeçmişinizi hazırlarken resmi bir kursa devam ediyorsanız, bunu beklenen mezuniyet tarihiyle birlikte belirtin.

Bankacı CV İçin En İyi Şablonu Seçin

Özgeçmiş şablonu, insanların özgeçmiş oluşturmak için kullandıkları yapısal bir kılavuz ve tasarımdır. Grafik tasarım uzmanları şablonları görsel olarak çekici, okunması ve yorumlanması kolay olacak şekilde, okunması kolay çeşitli yazı tipleri kullanarak ve metni dengelemek için beyaz boşluktan yararlanarak oluşturur. Farklı düzenler, format türleri ve ayırt edici özelliklerin bir kombinasyonunu içerirler. Bir şablon kullanmak yeteneklerinizi, deneyimlerinizi ve profesyonel hedeflerinizi düzenler ve vurgular.

Bankacı CV'nizi hazırlarken profesyonel bir düzene bağlı kaldığınızdan emin olun. Açık başlıklar ve tanımlanmış listeler kullanın, adınız ve iletişim bilgileriniz en üstte yer alsın ve kısa bir kişisel açıklama da ekleyin. Bölümleri yazarken ön plana çıkarmak istediğinize göre sıralandırmaya dikkat edin. Bunun için uygun bir şablon kullanmanız yerinde olacaktır. CVMaker olarak uzmanlarımızın hazırladığı onlarca şablon arasından birini seçerek CV’nize uygulayabilirsiniz.

Geleneksel, yaratıcı ve modern şablonlardan hangisini seçmiş olursanız olun, niteliklerinizi ve başarılarınızı ilk sayfada yapılandıran ve madde imleriyle okunması kolay hale getiren bir şablon olmasına dikkat edin. Bazı şablonlar grafiklere ve renkli alanlara daha çok yer verirken bazıları içeriğin çn plana çıkması için düzenlenmiş olabilir.

Ön Yazı Hazırlayın

Bugünlerde bir ön yazıya sahip olmak bir zorunluluk. İş arayan pek çok kişi, işe alım uzmanının dikkatini çekecek, başarılarını en iyi şekilde ortaya koyacak ve başvurdukları işe girmelerine yardımcı olacak bir ön yazıyı nasıl yazacakları konusunda oldukça zorlanıyor. Ancak, hepimiz uzman yazarlar değiliz. Yine de bazı kurallara dikkat ettiğimiz sürece profesyonel bir ön yazı hazırlamamız mümkün.

Ön yazı yazmaya başlamadan önce yazınızın sektörünüzle alakalı olduğundan emin olun
Böyle bir ön yazı özel kelimeler içerecek ve üslubu mesleğe uygun olacaktır. Ayrıca başvurduğunuz şirketin tarzı hakkında daha fazla bilgi edinin. Web sitelerini veya sosyal medya profillerini kontrol edin. Bu, çalışanlara yönelik politikalarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yazınıza kişisel bilgilerinizi vererek başlayın ve kağıdın diğer tarafına da başvurduğunuz şirketin bilgilerini girin. Ardından bir selamlama ile giriş yapın ve ilk paragrafta iş ilanını nerede gördüğünüzü, neden başvurmaya karar verdiğinizi ve ne zaman başlayabileceğinizi yazın. Açılışı yaptığınız bu paragrafın ardından iki paragraf daha yazarak pozisyona uygunluğunuzu, niteliklerinizi, başarılarınızı ve bir iş görüşmesinde kendinizi daha iyi ifade edebileceğinizi anlatın.

Ön yazınızı teşekkür ederek bitirin. İmza ve tarih atmayı unutmayın. Eğer e-posta ile gönderecekseniz konu kısmında ön yazınızı belirtin. Eğer posta ile gönderecekseniz CV’nize ekleyin. Daha detaylı bilgi için ön yazı nasıl hazırlanır isimli makalemize göz atabilirsiniz.

İyi Bir CV Hazırlamak İçin İpuçları

Bir iş başvurusunda CV’nizin etkili ve kusursuz olduğundan emin olmanız için sormanız gereken bazı sorular vardır. Her ne kadar CV yazmak tedirgin edici bir süreç olsa da, bu sorulara vereceğiniz yanıtlar ile başvurunuzu kendinizden emin biçimde yapmanız mümkün. Bir CV’yi en iyi yapan şey nedir? Düzen mi? İçerik mi? Yoksa her ikisi de mi? En iyi CV’lerin ortak noktası nedir? Bu soruların yanıtlarını bilmiyorsanız, muhtemelen CV’niz en iyiler arasında yer almıyor demektir. Üstelik son derece rekabetçi bir ortamda işi elde etmeniz gerekiyorken bu sorulara vereceğiniz yanıtlar son derece önemlidir.

İyi bir bankacı CV, rahat okunabilen, kısa ve öz bir belgedir. Bu da CV'nizin hem içeriğine hem de düzenine dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Çok uzun olmaması gerekir. Bir veya iki sayfa yeterli olacaktır. İyi bir CV yazmanın anahtarı, onu başvurduğunuz pozisyona göre uyarlamaktır. Ayrıca kullandığınız dilden seçtiğiniz yazı fontuna kadar bir dizi etmen de CV’nizin başarısı üzerinde rol oynayacaktır. Bu nedenle aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek CV’nizi hazırlamanız, olası bir iş görüşmesine davet edilmenizi kolaylaştırır.

 1. CV kısa olmalı: İki sayfanın üzerindeki CV’lerin okunma şansı düşüktür. Deneyim ve eğitiminiz ne kadar çok olursa olsun, öz geçmişinizi yazarken pozisyonla ilgili özelliklerinizin altını çizin, gereksiz bilgilerden kaçının.
 2. Uygun şablonu seçin: Yazımızın üst bölümlerinde de söz ettiğimiz gibi, mesleğinize uygun bir şablon seçmeniz CV’nizin okunabilirliği ve niteliklerinizi belirtmeniz açısından önemlidir.
 3. CV’nizi bitirdikten sonra mutlaka kontrol edin. İletişim numaralarınızı doğru yazdığınızdan emin olun. İmla ve yazım yanlışları varsa düzeltin.
 4. Referanslarınızı, kariyerinizi iyi tanıyan ve sizin hakkınızda olumlu görüşler paylaşacağından emin olduğunuz kişilerden seçin. İşi şansa bırakmak istemezsiniz değil mi? CV'de referans için blogumuzdaki yazıyı okumayı unutmayın.

CV örnekleri bankacı için size bu konuda yardımcı olacaktır. Bol şans!

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak