Dikkat çeken ve başarılı bir Diş hekimi asistanı CV’si nasıl hazırlanır?

Diş hekimi asistanıysanız ve yeni bir iş düşünüyorsanız ya da diş hekimliği mesleğinin iş piyasasına yeni giriyorsanız, bu prestijli meslekte rekabetin oldukça yüksek olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Bu pozisyon için başvuru yaparken sadece bir dizi katı giriş koşulunu ve kriterini karşılamanız gerekmez, aynı zamanda işe alım sürecinde de öne çıkmanız gerekir. Sonuçta, birçok aday sizinkine benzer bir profesyonel profile sahip olabilir. Kendinizi nasıl öne çıkarabilirsiniz? Bunu yapmanın en iyi yolu, işe alım uzmanlarına kusursuz bir diş hekimi asistanı CV'si göndermektir.

Hemen CV’nizi oluşturun

Bu yazımızda en kaliteli diş hekimi asistanı CV'sinin ayrıntılarını keşfedeceksiniz. CV oluşturmanın tüm aşamalarında size adım adım rehberlik edeceğiz. Her bölüme neleri dahil edeceğinizi, özellikli bir kişisel ifadeyi nasıl yazacağınızı ve nihayetinde CV'nizi yalnızca rekabette öne çıkmakla kalmayıp aynı zamanda işe alım uzmanlarını da etkileyecek şekilde nasıl biçimlendireceğinizi öğreneceksiniz. Pratik diş hekimi asistanı CV örnekleri ile profesyonel ancak ilgi çekici bir CV’nin nasıl oluşturulacağını göreceksiniz. Hepsi bu kadar değil! Sitemizde ayrıca kolayca kazanan bir CV oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı CV şablonları da bulacaksınız.

CV yazma süreci: Nereden başlamalısınız?

Meslekte ister deneyimli ister deneyimsiz olun, Diş hekimi asistanı CV için öncelikle tüm bilgilerinizi bir araya toplayarak işe başlayın. Bu güne değin edindiğiniz tüm deneyim, eğitim ve özellikleri içine alacak biçimde kapsamlı bir Ana CV hazırlayın. Bu CV’yi daha sonra iş başvurularında kullanmak üzere her pozisyona göre uyarlayabilir ve üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Ana CV’nizi hazırladıktan sonra iş ilanını dikkatlice okuyarak, aranan özellikleri bir kenara not edin. Aday Takip Sistemi, CV’leri dijital ortamda tarayan ve içerisinde bu özelliklerin anahtar kelime olarak geçmediği CV’leri otomatik olarak eleyen bir yazılımdır. ATS’nin CV’nizi elememesi için ilanda belirtilen özellikleri profil özetinizde ve beceriler kısmında kullanarak CV’nizi o pozisyona göre uyarlayabilirsiniz.

CV hazirlama ile ilgili tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Şimdi CV örneği ile devam edelim.

Diş Hekimi Asistanı CV örneği

Aşağıdaki örnekte yaklaşık altı yıllık mesleki deneyime sahip adayımız, yeni bir iş başvurusu için sitemizde bulunan Hopkins şablonunu kullanarak özellikle deneyim ve becerilerinin ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Diş Hekimi Asistanı CV örneği

Buraya tıklayarak bu örneği indirebilirsiniz

Daha fazla CV örneği için sitemizi ziayet edebilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanı CV’sine neleri dahil etmelisiniz?

Profesyonel bir CV’ye dahil edilmesi gereken mecburi bölümlerin yanı sıra baş vuracağınız pozisyonu destekleyecek olan ek bilgiler ve özellikler de CV’ye dahil edilmelidir. CV’nize öncelikle aşağıdaki bölümleri eklemelisiniz:

 1. Kişisel bilgileriniz (Adınız, soyadınız, iletişim bilgileriniz, meslek ünvanınız, doğum tarihiniz, medeni durumunuz, Linkedin hesabınızın linki, yaşadığınız bölge vs…)
 2. Profil özetiniz
 3. İş deneyimleriniz
 4. Eğitim bilgileriniz
 5. Becerileriniz
 6. Ek bilgiler

Hangi bilgilerinizin ön plana çıkmasını istiyorsanız buna uygun bir CV şablonu seçerek CV’nizin etkisini arttırabilirsiniz. Sitemizde bulunan onlarca şablon, sektör uzmanları tarafından özenle hazırlanmıştır. Hem görsel hem de içerik olarak etkili bir CV hazırlamak için sitemizde bulunan şablonlardan birini seçebilir ve CV oluşturma aracımızla adım adım özgeçmişinizi hazırlayabilirsiniz.

Diş Hekimi CV’sinde profil özeti nasıl yazılır?

Profil özeti iletişim bilgilerinizin hemen altında yer alan ve bir iki kısa paragraftan oluşan bölümdür. Birçok işe alım uzmanı bu bölümün çok önemli olduğunu düşünür ve CV'nizi incelemeye buradan başlar. Bu bölüm, iyi bir ilk izlenim bırakma şansınızdır, tabii ki CV’nizin görsel etkisinden hemen sonra.

Özgeçmişinizin bu kısa ama öz bölümü, profesyonel profilinize somut bir giriş sağlamalıdır. Genellikle diş hekimi asistanı olarak deneyim ve başarılarınızı özetleyen 3 - 5 cümle içermesi yeterlidir. Kaç yıllık mesleki deneyime sahip olduğunuz, hangi benzersiz becerilere sahip olduğunuz, kariyerinizde neler başardığınız veya gelecekteki gelişim planlarınızın neler olduğu gibi ayrıntıları ekleyebilirsiniz.

Profil özetinizi yazmaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, farklı CV örnekleri için örnek kişisel ifadelere göz atın. Sektördeki diğer profesyonellerin özgeçmişlerini nasıl formüle ettiklerini inceleyebilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanı CV’si için örnek profil özeti

Aşağıdaki örnekte, 5 yıllık deneyime sahip bir diş hekimi asistanının kısa ama etkili profil özetini görebilirsiniz:

‘’Yüksek kaliteli hasta bakımı sağlamada diş hekimlerine yardımcı olan, 5 yıldan fazla deneyime sahip, güler yüzlü ve detay odaklı bir diş hekimi asistanıyım. Dental radyografi, enfeksiyon kontrolü ve hasta eğitimi konularında yetkinim. Deneyimlerimi sergileyebileceğim bir klinikte görev almaya hazırım.’’

Hemen CV’nizi oluşturun

Diş Hekimi Asistanı CV’sinde beceriler bölümü

Bir diş hekimi asistanı olarak çalışırken öğrendiklerinizi düşünün ve iş ilanında yer alan gerekliliklerle ne kadar yakından eşleştiğine dikkat edin. Sahip olduğunuz beceriler, iş ilanında belirtilen özelliklerle uyuştuğunda işe alınma şansınız artacaktır. Birçok işe alım görevlisi ön eleme için Aday Takip yazılımı kullanır ve bu yazılım, sahip olunması gereken özellikleri anahtar kelimeler olarak CV içerisinde arar. Bu nedenle doğru ifadeleri veya anahtar kelimeleri kullanmak çok önemlidir.

Beceriler bölümü, kullandığınız şablona göre iş deneyimlerinizin veya profil özetinizin altında ya da sütun içeren bir düzen kullanıyorsanız yan sütunda yer alabilir. Becerilerinizi ön plana çıkarmak için CV’nizin ikinci sayfasına yerleştirmemenizi öneriyoruz. Ayrıca ilk sayfada üst kısımlarda bulunması, işe alım uzmanlarının dikkatini çekmesi açısından önemlidir.

İyi bir diş hekimi asistanı aşağıdaki becerilere sahip olabilir:Teknik beceriler:
 • Temel diş hekimliği bilgisi
 • Dental aletleri tanıma ve kullanma
 • X-Işınlarının İşlenmesi
 • Aletlerin ve odaların dezenfeksiyonu ve sterilizasyonu
 • Tıbbi Kayıt Yönetimi
Sosyal beceriler:
 • İyi iletişim ve müşteri hizmetleri
 • Organizasyon ve zaman yönetimi
 • Detaylara gösterilen özen
 • Takım Çalışması
 • Çoklu Görev

Diş Hekimi Asistanı CV’sinde İş Deneyimi Bölümü

En iyi diş hekimi asistanı CV örneklerinin büyük çoğunluğu ters kronolojik bir formatta yazılmıştır. Bunun anlamı, deneyimleriniz hakkında yazarken, en güncel olanla başlayıp yavaş yavaş daha önceki deneyimlere doğru ilerleyeceğinizdir. Böyle bir düzen, mevcut mesleki durumunuza hızlı bir genel bakış yapılmasına yardımcı olur.

İş deneyimlerinizi sergilemenin en iyi yolu için öncelikle İş unvanınızı belirterek başlayın, ardından çalışma tarihlerinizi (ay, yıl) verin. Halihazırda çalışıyorsanız, işe giriş tarihini girdikten sonra hala bu pozisyonda olduğunuzu belirtebilirsiniz. Daha sonra, iş yerini, yani şirketin adını ve konumunu girin.

İş arayışında olan pek çok kişi iş geçmişi bilgilerini bu noktada sonlandırır ki bu yaygın bir hatadır ya da en azından kaçırılmış büyük bir fırsattır. Bunun yerine, her bir işin altında, o rolde üstlendiğiniz ana görevlerden en az üçünü listeleyin. Bu, işe alım müdürüne gerçek becerileriniz hakkında daha fazla bilgi verecektir. İdeal olanı, çalıştığınız her pozisyon için bunu yapmanız ve sizi diğerlerinden ayıracak olan başarılarınızı listelemenizdir.

Diş Hekimi Asistanı CV’si için iş deneyimi örnekleri

Aşağıdaki örneklerde değişik deneyim ve balşarılara sahip diş hekimi asistanları için iş deneyimi bölümünün nasıl yazıldığını görebilirsiniz.

‘’ Diş Hekimi Asistanı

ABC Diş Hastanesi

2020 - 2024

 • Diş prosedürleri sırasında diş hekimlerine koltuk başında yardım sağladım
 • Diş radyografilerini hazırladım
 • Diş hekimliği envanteri tuttum ve malzeme siparişi verdim
 • Hastaların mümkün olan en iyi bakımı almalarını sağlamak için diş hekimleriyle yakın bir şekilde çalıştım’’

‘’Diş Hekimi Asistanı

Megapol Klinik

2018 - 2024

 • Diş hekimlerine hasta başı prosedürlerinde yardım ettim
 • Hasta çizelgeleri hazırlandım ve hasta bilgilerini güncellendim
 • Hasta faturalandırması ve bilgilerin planlamasına yardımcı oldum
 • Hastaları ağız hijyeni konusunda eğittim’’

Diş Hekimi Asistanı CV’sinde ek iş deneyimi bölümü

Ek iş deneyimleri CV’nizde bazen önemli rol üstlenebilirler. Pozisyonla doğrudan ilgili olmasa bile sektördeki deneyiminizin iş veren tarafından doğru bir biçimde anlaşılmasına ve sizin pozisyon ile ilgili becerilerinizin açığa çıkmasına yardımcı olabilirler.

Pozisyonla en ilgili iş deneyimlerinizi sıraladıktan sonra eğer CV’nizin çok uzmamayacağına ve başvurunuzu destekleyeceğine inanıyorsanız ek iş deneyimlerinizi de listelemenizi öneriririz. Bu deneyimler, stajlarınız, okulda üstlendiğiniz görev ve yerine getirdiğiniz projeler ve gönüllü çalışmalarınız olabilir.

Diş Hekimi Asistanı CV’sinde Eğitim Bölümü

Ülkemizde diş hekimi asistanı olmak için ilgili üniversitelerin ağız ve diş sağlığı bölümlerinden iki yıllık bir ön lisans diploması ya da sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarında yer alan bazı bölümlerden mezun olduktan sonra çeşitli sertifika programlarına katılanlar diş hekimi asistanı olarak çalışmaya başlayabilirler.

CV’nize bu eğitim bilgilerinizi yazarken tıpkı iş deneyimlerinizde olduğu gibi ters kronolojik formatla en son okulunuzdan geriye doğru listeleyin. Ayrıca ilkokul bilgilerinizi girmenize gerek olmadığını unutmayın. Eğitim bilgileriniz okuduğunuz okulun adını ve bölümünü, okulun lokasyonunu, hangi tarih aralığında eğitim aldığınızı, diploma derecenizi ve kısaca aldığınız eğitimin içeriğini kapsamalıdır.

Pek çok meslek grubunda iş verenler eğitim bilgilerine en az iş deneyimleri kadar öenm verdiğini unutmayın. Eğer eğitim bilgilerinizin ön plana çıkmasını istiyorsanız, buna uygun bir şablon seçerek, bu bilgileri profil özetinizin hemen altına ya da sayfa başında bir bölüme yerleştirebilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanı CV’si için en iyi şablonu seçin

Bir CV şablonu, özgeçmişinizin bölümlere ve kolonlara ayrılarak hem dikkat çekmesini hem de kolay okunmasını sağlayan düzendir. Kariyer sektörüne hizmet veren profesyoneller tarafından her gün yeni şablonlar üretilmekte ve iş arayan kişilerin CV hazırlarken bilgilerini bu şablonlardaki düzene göre girerek, diledikleri özelliklerini ön plana çıkarmalarına yardımcı olmaktadır.

CV şablonu özgeçmişinizin yalnızca profesyonel ve düzgün görünmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda dikkat çekmesine ve kolayca okunmasına da yardımcı olur. Bu nedenle CV hazırlama sırasında mesleğinize uygun bir şablon kullanarak CV’nizin etkisini arttırmanız olasıdır.

Her meslek grubuna göre hazırlanmış CV şablonları geleneksel, yaratıcı ve modern olam üzere üç bölüme ayrılır. Bu şablon türlerinden hangisinin size uygun olduğunu anlamak için aşağıdaki maddelere dikkat edin:

 1. Örnek şablonları inceleyin. Size en iyi görüneni bu şekilde anlayabilirsiniz.
 2. Hangi bilgilerinizi ön plana çıkarmak istediğinize ve neyi amaçladığınıza karar verin. Bu şekilde şablonların bir kısmını eleyebilir ve size uygun olanı bulmakta zorlanmazsınız.
 3. Çalışacağınız kurumu araştırın ve şirket kültürüne uygun bir şablon bulmaya çalışın. Örneğin geleneksel bir kültüre sahip bir kurumda çalışacaksanız modern ya da yaratıcı bir şablona yönelmeyin.

Diş Hekimi Asistanı olarak meslekteki deneyiminizin yanı sıra beceri ve başarılarınızın da altını çizmek isteyebilirsiniz. Bunun için sitemizdeki onlarca şablon içinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Üstelik CV şablonunuzu dilediğiniz zaman bir başkasıyla değiştirebilir, nasıl göründüğünü ve okunduğunu denetleyebilir ve memnun kalırsanız cihazınıza indirerek, sitemizde açmış olduğunuz kendi hesabınıza da kaydedebilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanı CV’si için ön yazı hazırlayın

Ön yazı, bir işe başvurduğunuzda özgeçmişinizle birlikte gönderdiğiniz bir mektuptur. Sizi işverene tanıtır ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili becerilerinizi ve deneyiminizi vurgulamanız için önemli bir fırsattır. Her ön yazı, tıpkı CV'niz gibi, her iş başvurusu için özel olarak hazırlanmalıdır.

Bir ön yazının uzunluğı genellikle başvurduğunuz pozisyona göre değişir. Ancak, ön yazılar genellikle A4'ün bir yüzünü geçmemelidir. Becerilerinizi vurgulayan ve ilanı, iş tanımını ve kişi özelliklerini (varsa) yansıtan üç ila beş kısa paragraf yeterlidir. Bazı iş ilanları size bir ön yazının maksimum ne uzunlukta olması gerektiğini söyleyecektir.

E-posta ile başvuruyorsanız, ön yazınız e-postanın gövdesinde olmalı ve ayrı bir ek olarak gönderilmemelidir. Doğru uzunluğu elde etmek için her zaman önce bir A4 sayfasına yazabilir ve ardından paragrafları kopyalayıp e-postanıza yapıştırabilirsiniz. Gereksiz hatalardan kaçınmak için programınızın yazım ve dilbilgisi denetleyicilerini kullanmayı unutmayın.

Mümkünse mektubu işe alım müdürüne veya başvuruları alan kişiye (bu İK'dan biri veya bir işe alım danışmanı olabilir) göndermelisiniz. Başvuruları kimin alacağını bilmiyorsanız, Sayın İşe Alma Müdürü, Sayın İlgili Kişi gibi hitapları kullanarak daha resmi olmak daha iyidir. Mektubunuzun açılış kısmında ilanı nerede gördüğünüzden neden bu pozisyona başvurmak istediğinizden söz edin.

Gelişme kısmında pozisyon için neden uygun olduğunuzdan, beceri ve başarılarınızdan söz etmelisiniz. Unutmayın, altını çizdiğiniz her beceri ve başarınız iş pozisyonuyla doğrudan ilgili olmalıdır. Kapanış kısmında ise başvurunuzu yüzyüze görüşmek istediğinizi belirterek ve zaman ayırıp mektubunuzu okuduğu için işe alım uzmanına teşekkür ederek bitirebilirsiniz.

Ön yazı ile ilgili daha fazla bilgiye bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Diş Hekimi Asistanları, sağlık sistemimizin önemli birer unsurudurlar. Sektöre ve insanların sağlığına sundukları hizmetler nedeniyle başarılı ve becerilere sahip çalışanlardır. Bir diş hekimi asistanı olmaya karar verdiyseniz ya da hali hazırda bu sektörde kariyer yapıyor ve iş değiştirmeyi planlıyorsanız, sizler için hazırladığımız bu rehberdeki bilgileri adım adım takip ederek profesyonel bir CV hazırlayabilirsiniz.

CVMaker sitemizde bulunan CV oluşturma aracımız ve onlarca şablonumuz sayesinde kusursuz ve kazandıran bir CV oluşturmaya hazırsanız siz de hemen sitemizi ziyaret edin. Eğer İngilizce CV hazırlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, sitemizdeki CV hazırlama aracı sizi adım adım yönlendirecektir.

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak