CV'nize referans eklemek zorunlu mudur?

Hayatta ne olacağı belli olmaz. Bir gün yeni bir işveren ile çalışmak isteyebilirsiniz. Bu durumda yeni işiniz için hazırlanmanız gerekecektir. Özgeçmişinizi tekrar güncellemeniz gerekecektir. CV’nizi tekrar düzenlerken referans eklemeniz tavsiye edilmektedir. Referans şart olmasa da, işvereniniz referanslarınızı inceleyerek sizin en iyi aday olduğunuza karar verebilir. Peki, referans nedir ve referansınızı özgeçmişinize nasıl yazabilirsiniz?

Hemen CV’nizi oluşturun

Referans nedir?

Referans daha önce sizinle çalışan, sizin yeteneklerinizi ve özelliklerinizi anlatabilen birisidir.İşverenler bu kişiyi arayarak sizinle ilgili bilgi alabilirler. Nasıl bir eleman olduğunuz ve kişisel özellikleriniz ile ilgili sorular sorabilirler. Ancak özel bilgilerinizi, mesela medeni halinizi, hukuken yasak olduğu için soramazlar. Bu kişi size kefil olacağı için kimi referans olarak kullanmak istediğinize dikkat etmelisiniz. Eğer iş tecrübeniz yoksa okul döneminizden sizi iyi tanıyan ve size kefil olabilen bir öğretmenizi de referans olarak ekleyebilirisiniz.

Herkesi referans olarak kullanamazsınız. Kullandığınız referanslar tarafsız olarak işverene bilgi vermelidir. Bu nedenle arkadaşınızı ya da akrabanızı referans olarak kullanamazsınız.

Nasıl alınır?

Referans almak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Durumunuza göre değişmekle birlikte en iyisi şahsen referans alma yöntemine başvurmanızdır. Böylelikle sadece nasıl bir iş aradığınız ile ilgili detay vermekten yanına, referansınızın sizinle ilgili düşüncelerini anlayabilirsiniz. Eğer şahsen referans almanız mümkün değilse, e-posta veya başka bir çevrimiçi platform kullanarak referansınızdan izin alabilirsiniz. Referans eklemeden önce referans göstereceğiniz kişiden izin istemeniz şarttır; aksi takdirde işveren bu kişiyle iletişime girerse hem şirkette hem de referansınızda kötü bir izlenim bırakırsınız.

Nasıl yazılır?

Referans bölümü özgeçmişinizin son kısmında yazılır. Kişilerin adi, soyadı, pozisyonları ve iletişim bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Referansınızı özgeçmişinize eklemeden önce mutlaka onlardan izin istemeyi unutmayınız. Eğer iş görüşmeniz olumlu geçtiyse ve iş teklifi aldıysanız, referanslarınıza teşekkür etmeyi unutmayınız.

Genel olarak özgeçmişinize üç referans yazarsanız yeterli olacaktır. Sizden daha yüksek pozisyonda olan ya da aynı departmanda ve daha yüksek bir iş pozisyonunda çalıştığınız bir iş arkadaşınızı referans olarak yazarsanız işveren iş arkadaşınızla iletişime geçtiğinde sizin hakkınızda detaylı bilgiye ulaşabilecektir. Yeterince iş tecrübe sahipseniz, özgeçmişinizi kısa tutmak için“referanslar istek üzerine verilecektir” yazabilirsiniz.

Hemen CV’nizi oluşturun

Avantajı ve dezavantajı

İşe başvururken bütün fırsatları değerlendirerek işe alınma ihtimalinizi yükseltmelisiniz. CV’nize referanslar eklerseniz, iddialarınızın güvenilirliğini kanıtlayabilir ve böylelikle işverenin ilgisini çekebilirsiniz. Üstelik referansınız yüksek bir iş pozisyonuna sahipse veya çalıştığınız sektörde kendini kanıtlayan bir isimse de bunu başarabilirsiniz. Eğer yeterince iş tecrübesine sahipseniz, özgeçmişinizde yer açısından zorluk çekebilirsiniz. Bu durumda bir de referanslarınızı eklemek isterseniz, daha da zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca başvurunuzun başında olduğunuz için referanslarınız gereksiz de olabilir.

Referans çeşitleri

Daha önceden farkına varmamış olabilirsiniz; fakat profesyonelliğinize kefil olabilen farklı referans türleri vardır:

  • İşveren: Başvurduğunuz şirket sizinle ilgili bilgi toplamaya başladığında, nasıl bir eleman olduğunuzu merak edecektir. Mevcut veya eski işvereniniz yararlı bir referans olabilir; çünkü bu sizin disiplininiz ve güvenilirliğiniz ile ilgili detaylı bilgi verecektir.
  • Meslektaş: Bir proje üzerinde sizinle birlikte çalışan biri, yeteneklerinizi ve kişiliğinizi tanıtma konusunda kişisel deneyime sahip olduğu için iddialarınızı destekleme konusunda mükemmel bir seçim olabilir. Özellikle iş arkadaşınızdan daha yüksek bir pozisyonda çalıştıysanız, yönetim yetenekleriniz hakkındaki iddiaları destekleyebilirler.
  • Öğretmen. Eğer yeni mezunsanız ve yeterince iş tecrübe kazanmadıysanız, sizi iyi tanıyan bir öğretmeninizi de referans olarak kullanabilirsiniz.
İş tecrübenizin az olması durumunda alternatif referanslar

Eğer yeterince iş tecrübeye sahip değilseniz, başka alternatiflerden faydalanabilirsiniz. Mesela okulda tez yazarken beraber çalıştığınız bir öğretmeni referans olarak kullanabilirsiniz. Bu kişi sizin araştırma ve organizasyon becerinize kefil olabilir. Okul dışı kulüp üyeliği de kullanabilirsiniz; çünkü kulübün yönetimi de size kefil olabilir. Geçmişte gönüllü çalışma yapmış olmanız durumunda gönüllü bir koordinatörü de referans olarak ekleyebilirsiniz. İşverenler genelde profesyonel kişilerin size kefil olmasını tercih etse bile, bu alternatifleri kullandığınızda yine de işe alınma şansınız olabilir.

Hemen CV’nizi oluşturun

Referansınızı hazırlamak

İşe alınma şansınızı yükseltmek için, referansınızı hazırlamanız gerekir. Bunu çeşitli yöntemler kullanarak başarabilirsiniz. Öncelikle durumunuz ile bilgi vermelisiniz. Sonra başvurduğunuz iş hakkında bilgi vermelisiniz(eğer mümkünse başvurduğunuz işin tanımını paylaş). Ayrıca işveren ile ilgili bilgi vermeniz tavsiye edilir. Eğer özellikle güvendiğiniz yetenekleriniz varsa, referanslarınız bunları vurgulayabilir. Genelde işverenler aynı soruları sorarlar. Bunlar çeşitli konularla ilgili olurlar; mesela işe başladığınız ve işten ayrıldığınız tarih, işten ayrılmaz nedeniniz, iş pozisyonunuz, güçlü ve zayıf yanlarınız ve çalışma arkadaşlarınız ile anlaşmanız gibi. Aşağıda referansları nasıl ekleyebileceğinizi gösterilmektedir

CV'nize referans

Püf noktalar
  • Referanslarınızı alfabetik olarak sıralayın
  • Işe alınırsanız referanslarınıza teşekkür etmeyi unutmayın
  • Zaman zaman referanslarınızla iletişime geçin
  • Referanslarınızı iş ilanına göre düzenleyin.
  • Tatsız anlar yaşadığınız insanları referans olarak eklemeyin
  • Hiç iletişime geçmediğiniz referansları CV’nize eklemeyin. Yeterince iş tecrübesine sahipseniz, ilk işvereninizin referansını kullanmanıza gerek yoktur.
  • Fazla referanslar eklemekten kaçının. Uc ile beş referanslar eklemeye çalışın

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak