Profesyonel bir Antrenör CV Yazmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir spor antrenörü, belirli bir spor dalında tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için bireyler ve takımlarla birlikte çalışır. Antrenör olarak çalışmak için gerekli olan beceri ve deneyimlerini bir CV'de sergileyebilirler. Bir spor antrenörü CV'sinin nasıl yazılacağını bilmeniz, işverenlere pozisyon için uygunluğunuzu göstermenize yardımcı olabilir. Bu makalede, bir antrenörlük pozisyonu için CV yazma adımlarını açıklıyor, bir CV şablonu ve örneği sunuyor ve kendi CV'nizi yazarken size rehberlik edecek ipuçlarını özetliyoruz. Sporcu CV örnekleri için ayrıca sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hemen CV’nizi oluşturun

CV Yazma Süreci: Nereden Başlamalısınız?

Antrenör CV’si yazmaya başlamadan önce, başvuracağınız pozisyona uygun deneyim ve becerilerinizi ön plana çıkarabileceğiniz bir plan üzerinde düşünmelisiniz. Fakat bundan da önce, o güne değin edindiğiniz tüm birikiminizi bir yere kaydetmeniz ve CV’nizi hazırlarken kullanmanızdır. Bu bilgilere profil özetiniz, kişisel bilgileriniz, iş deneyimleriniz, eğitim bilgileriniz ve becerileriniz dahil olmalıdır.

CV yazmaya başlamadan önce profesyonel ve etkili olması adına CVMaker sitemize girerek CV oluşturma aracı yardımıyla tüm bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz. Ardından antrenörlük için uygun şablonu seçip CV’nizi tamamlayabilirsiniz.

Antrenör İçin Ana CV

Ana CV yukarıda sözünü ettiğimiz tüm bilgilerinizin toplandığı, yalnızca tek pozisyona uygun olmayan, kapsamlı CV’nizdir. Ana CV hazırlamak, ileride yapacağınız iş başvuruları için bu CV üzerinde güncelleme yapmanıza olanak tanıyacağından, yararlıdır. Her seferinde yeni bir CV yazmak yerine, Ana CV’niz üzerinde birkaç değişiklik yaparak değişik iş pozisyonlarına uyarlamanız mümkündür. Ana CV’nize tüm bilgilerinizin yanı sıra referanslarınızı, ödüllerinizi, yayınlarınızı da ekleyebilirsiniz.

Antrenör CV Örneği

Antrenör CV Örneği

Antrenör CV Örneği pdf olarak indirilebilir

Hemen CV’nizi oluşturun

Antrenör CV’sine Neler Dahil Edilmeli?

Antrenörler hem fiziksel hem de ruhsal anlamda güçlü insanlardır. Gerek bireysel eğitimlerde gerekse takım eğitimlerinde liderlik rolleri yüksektir ve bu beceri onların mesleklerinde başarılı olmalarını sağlar. Becerilerin önemli olduğu bu meslek dalında ön plana çıkaracağınız iki oldu deneyim ve yeteneklerdir. Yıllara dayanan deneyim ile yeniden iş arayan bir antrenörün iş bulmakta zorlanmayacağı açıktır. Fakat eğer deneyiminiz yoksa CV’nizde becerilerinizin altını çizerek de işverenlerin dikkatini çekebilirsiniz. CV’nize şunları bunları mutlaka ekleyin:

 • Kişisel ve iletişim bilgileriniz
 • Profil özetiniz
 • İş Deneyimleriniz
 • Eğitim bilgileriniz
 • Becerileriniz

Tüm bunlara ek olarak medeni durumunuz, referanslarınız, ödülleriniz ve başarılarınızdan da söz edin. Bazı kuruluşlar iş ilanlarında referans istediklerini özellikle belirtirler. Bu durumda sizi iyi tanıyan ve güvendiğiniz bir iş arkadaşınızı ya da yöneticinizi CV’niz referans olarak ekleyebilirsiniz. Sitemizdeki CV örnekleri ve şablonlar bu konuda size yardımcı olacak.

Antrenör CV’si İçin Profil Özeti Bölümü

Bu bölüm özgeçmişinizi özetler ve işverenin CV’nizi sonuna kadar okumasını sağlayabilir. Profil özetinizde, etkinizi gösteren nitelikler ve başarılar hakkında yazın. Başarılarınız hakkında daha çarpıcı bir izlenim vermek için bir liste kullanmayı düşünün. Yetkin olduğunuz teknik becerilerden bahsedin. Bilgi verecek çok az deneyiminiz varsa, başarılı olduğunuz alanları ve becerileri vurgulayın. Görevle ilgili ödül ve onurlardan da bahsedebilirsiniz. Tüm bilgilerinizi iki ila üç cümlelik bir paragrafta kısaca açıklayın.

Antrenör CV’sine Hangi Becerileri Eklemelisiniz?

Bir antrenör olarak sahip olduğunuz mesleki ve sosyal becerileriniz hakkında yazın. Mesleki beceriler antrenörlük pozisyonuna özgüdür ve strateji oluşturma, antrenörlük yöntemleri, gözlem ve analizi içerir. Bazı sosyal beceriler zaman yönetimi ve motivasyon becerilerini içerir. Antrenörler sporculara yakın çalışır ve insan ilişkileri becerileri danışmanlık yaptığınız kişilerle güçlü bağlar kurmanıza yardımcı olabilir. Antrenörler genellikle mükemmel iletişimcilerdir ve bu da onlara sporcuları eğitme ve yönlendirme konusunda yardımcı olabilir.

işverenler genel olarak bir antrenörde şu niteliklerin bulunmasını isteyeceklerdir:

 • Spor uygulamalarını planlama ve öncülük etme becerileri.
 • Tüm kuralları, temel taktikleri ve bunlara eşlik eden beklentileri ana hatlarıyla belirleme bilgisi.
 • Gelecek vadeden sporcuları cesaretlendirip motive ederken performansı değerlendirme ve uygun yorumlar yapma becerisi.
 • Daha fazla gelişim için fırsatları belirleme ve bir katılımcının güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirme vizyonu.

Bunların yanı sıra CV’nize aşağıdaki becerileri ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz:

 • Liderlik
 • İletişim
 • Organizasyon
 • Ekip çalışması
 • Empati
 • Fiziksel kuvvet
 • Takdir yetisi
 • Zamanlama

Antrenörlüğün becerilere dayalı bir meslek olduğunu düşündüğümüzde bu bölüme özen göstermek istemeniz normaldir. Eğer CV'de beceriler bölümü için daha detaylı bilgi arıyorsanız CVMaker sitemizi ziyaret edin.

Antrenör CV’si İçin İş Deneyimi Bölümü

Özgeçmişinizi yazarken, dahil olduğunuz başarılı takımlar, sezonlar veya turnuvalar başta olmak üzere oyun ve koçluk deneyiminizi vurgulamalısınız. Antrenörlük yaptığınız yılları belirterek bu alanlarda ne sorumluluklar üstlendiğinizi, nasıl başarılara imza attığınızı ve takımlara kattığınız faydaları maddeler halinde sıralamayı unutmamalısınız.

Deneyimlerinizden söz ederken başarılarınızı sayısallaştırarak vurgulayın. Ölçülebilir başarılar bir özgeçmişi daha çekici hale getirir ve bu da bir mülakata girme olasılığını artırır. Başarılarınıza sıralamalar, yüzdeler ve zaman dilimleri cinsinden değerler atayarak onları ölçülebilir hale getirin. Böylelikle işverenlerin dikkatini daha fazla çekebilirsiniz. Sporcu özgeçmiş örneği için arayıştaysanız CVMaker sitemizi ziyaret eetmeyi unutmayın. Ayrıca CV'de iş deneyimini öne çıkarmak için sitemizdeki ilgili makaleye göz atabilirsiniz.

Ek İş Deneyimi Bölümü

Sporun çeşitli dalları için antrenörlük yapılabilir. Hangi dalda uzmanlaştıysanız bu dala uygun işlere başvurmanız doğaldır. Fakat kariyer yaşamınızın bir bölümünde farklı bir dalda antrenörlük yapmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda yeni başvuracağınız pozisyon için hazırladığınız CV’de bu tecrübenizi ek iş deneyimi bölümüne girmeniz yerinde olacaktır.

Ek iş deneyimi bölümüne ayrıca stajlarınızı ve gönüllü çalışmalarınızı da ekleyebilirsiniz. Ayrıca okuduğunuz sırada okulunuzda yürüttüğünüz çalışmalar da bu bölüme eklenebilir. Böylece işverenin, pozisyonla ilgili deneyimlerinize odaklanmasını sağlarken aynı zamanda ek iş tecrübelerinizle de CV’nizi desteklemiş olursunuz.

Eğer deneyiminiz yoksa endişe etmeyin.Yeni mezun için CV yazma konusundaki tüm ipuçları sitemizde.

Antrenör CV’sinde Eğitim Bölümü

Daha önce de belirttiğimiz gibi ülkemizde antrenör olmak için genellikle ilgili üniversitelerin beden eğitimi ve spor yüksekokulu’ndan mezun olmak gereklidir. Eğitiminiz hangi okuldan aldıysanız bunu CV’nizin eğitim bölümüne girmelisiniz. Bu bölümü hazırlarken okulunuzun ve bölümünüzün tam adını, bulunduğu bölgeyi, okuduğunuz tarih aralığını ve diploma derecenizi girmelisiniz. Ayrıca ne tür bir eğitim aldığınıza dair kısa bir bilgilendirme metni de CV’nizi destekleyebilir.

Eğer henüz yeni mezun bir adaysanız, eğitim bölümüne daha fazla özen göstererek antrenör olmak için yeterli niteliklere sahip olduğunuzu belirtebilirsiniz. Örneğin okulda elde ettiğiniz başarılar, aldığınız ödüller ve stajlarınızı ekleyebilirsiniz. Fakat deneyimleriniz çok fazlaysa, CV’nizi kısa tutabilmek açısından eğitim bölümüne en dikkat çekici başarılarınızı eklemeniz yerinde olur.

Antrenör CV’si İçin En İyi Şablonu Seçin

CV şablonları özgeçmişinizin yalnızca iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda öne çıkarmak istediğiniz özelliklerinizi düzenleyerek CV’nizin etkisini de artırır. Ayrıca doğru şablon kullanılarak hazırlanmış bir CV daha rahat okunacağından, bir iş görüşmesine davet edilme şansınızı da yükseltir. CVMaker olarak sitemizde her meslek grubuna uygun onlarca şablon hazırladık. Antrenörlük, hem deneyim hem de yeteneklerin ön plana çıktığı aktif bir meslek olduğundan, bu özelliklerinizi CV’nizde rahatça yansıtabileceğiniz bir şablona ihtiyacınız olacaktır.

Sitemizde CV hazırlamaya başladığınızda Hopkins, Yale, Erasmus, Cornell, Duke, Wheaton, Columbia, Toronto, California, Peking, Wisconsin, Michigan, Cambridge ve çok daha fazla şablonumuzdan birini seçerek CV’nize uygulayabilir, dilediğiniz zaman şablonu değiştirebilirsiniz. Sitemizin CV oluşturma araçları size mükemmel bir öz geçmiş hazırlamanızda kolaylık sunacak. Bu yazımızdaki Antrenör CV örneği için Wheaton şablonu kullanıldı.

Ön yazı hazırlayın

Ön yazı yazmak zor gibi görünebilir. Fakat bazı noktalara dikkat ettiğiniz sürece hem etkili hem de kusursuz bir ön yazı hazırlayabilirsiniz. CV’nizi sunarken ekleyeceğiniz böylesine bir yazı ile işe alınma şansınızı artırabilirsiniz. Ön yazınızı kısa tutun ve daha çok pozisyona uygun olduğunuzu vurgulamaya çalışın.

Ön yazınızı aşağıdaki bölümlere göre yazın:

İlk paragraf

İlk cümlelerde mektubun neden yazıldığı belirtilmelidir. İş ilanını nerede gördüğünüzü, neden başvuru yapmaya karar verdiğinizi ve ne zaman başlamaya hazır olduğunuzu tanımlayarak giriş yapın.

İkinci paragraf

Bu pozisyon için neden doğru kişi olduğunuzu, sizi bu çalışma biçimine neyin çektiğini, kuruluşta çalışmakla neden ilgilendiğinizi ve işletmeye neler katabileceğinizden söz edin.

Üçüncü paragraf

Pozisyona uyan deneyim ve becerilerinizin altını çizin, iş için gerekli temel kriterlerin sizde bulunduğundan söz edin. Ek yeteneklerinizi ana hatlarıyla belirtin ve bunların kurumu nasıl destekleyeceğini açıklayın.

Son Paragraf:

Mektubunuzu kapanış paragrafıyla tamamlayın. İş için duyduğunuz heyecandan söz ederek kişisel bir görüşme isteğinizi belirtin. Sizin için uygun olmayan tarihleri not edin. İşverene teşekkür ederek ve bir cevap almayı dört gözle beklediğinizi söyleyerek bitirin. Ön yazınıza tarih atmayı ve imzalamayı unutmayın.

Daha fazla bilgi için ön yazı nasıl yazılmalı isimli makalemize göz atabilirsiniz.

İyi Bir Antrenör CV Hazırlamak İçin İpuçları

 • Her CV için dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Günümüzün hızla ilerleyen teknolojik dünyasında iş başvuruları için de bazı yenilikler kullanılmaktadır. Örneğin Aday Takip Sistemi denilen ve CV’lerin elektronik ortamda taranarak, içinde anahtar kelimeleri barındırmayanların otomatik olarak elendiği uygulama tarafından CV’nizin elenmemesi için iş ilanında belirtilen nitelikleri öz geçmişinizin içinde anahtar kelimeler olarak kullanın. Bunu yapabileceğiniz en iyi bölümler profil özetiniz, iş deneyimleriniz ve beceriler kısmıdır.
 • Adayların içine düştüğü bir hata da CV’nin uzun olmasıdır. Uzun bir CV, tamamı okunmadan bir kenara atılabilir ve işi kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle kısa ama pozisyonla ilgili tüm özelliklerinizi ortaya çıkaran etkili bir CV hazırlayın. İki sayfayı geçirmeyin.
 • İmla ve yazım yanlışları yapmayın. Bu sizi hem amatör hem de özensiz gösterecektir.
 • Kişisel bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun. Sizinle bu bilgiler yoluyla iletişime geçileceğinden, burada yacağınız bir hata size ulaşılmasını engelleyecektir.
 • CV’nizde ters kronolojik sıralamayı kullanarak en son deneyim ve eğitimlerinize odaklanılmasını sağlayın.
 • CV’nize işle ilgisi olmayan gereksiz bilgileri eklemeyin.
 • CV’nizi bitirdikten sonra mutlaka kontrol edin. Yanlışları düzeltin.

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak