Yeni mezun olarak cv nasıl hazırlanır?

Mezun olduktan sonra nasıl CV oluşturacağınızı bilmemeniz son derecede doğaldır. Yıllarca emek verdikten sonra mezun olup okulunuzu bitirdiniz ve artık iş bulmak istiyorsunuz. Ancak iş hayatına ilk defa atılacaksanız ya da fazla iş tecrübeniz yoksa CV’nizi nasıl hazırlayacağınız konusunda kafanız karışabilir. Peki, mezun olduktan sonra özgeçmişinizi nasıl hazırlamalısınız ve nelere dikkat etmelisiniz?

Hemen CV’nizi oluşturun

Mezunların farkı nedir?

Mezunların en büyük sorunu acemiliktir. Pek çok mezun okul döneminde derslerine ağırlık verdiği için ya çok az ya da hiç iş tecrübesine sahip olmuyorlar. Bu durumu göz önünde işverenler yeni mezunların özgeçmişini incelerler. Bu nedenle CV’nizde iş tecrübeniz yerine olumlu özelliklerinizi belirtmeniz tavsiye edilir.

Yeni mezun nasıl cv hazırlamalı?

Cv’nizde en azından aşağıdaki başlıklar bulunmalıdır:

 • Olumlu kişisel özellikler: Bu bölümde isminiz, yaşadığınız şehir, telefon numaranız, e-posta adresiniz, ve eğer etkileyici ise Linkedin profiliniz yer almalıdır.
 • Eğitim bilgileri: Hangi okulda hangi bölümde okuduğunuzu burada anlatmalısınız.
 • Teknik ve bilgisayar bilgileri: Meselâ okulunuz için Microsoft Word ile çok fazla çalıştıysanız bunu bu bölüme ekleyebilirsiniz.
 • İş deneyimi: Okul döneminizde az da olsa çalıştıysanız bunu burda yazabilirsiniz.
 • Staj deneyimleri: Belki iş tecrübeniz olmayabilir fakat bunu telafi etmek için staj deneyimlerinizi CV’nize ekleyebilirsiniz.
 • Uzmanlık ile ilgili alınan kurslar ya da katılınan seminerler: Okurken bir kaç seminerlere katılma veya kurs almış fırsatınız olmuş olabilir. Bunları bu bölümde belirtebilirsiniz.
Tecrübesizliğinizi nasıl telafi edebilirsiniz?

Tabii ki de en önemli olan pes etmemeniz. Tecrübesiz olmanıza rağmen, başka yöntemleri kullanarak becerilerinizi anlatabilir ve işverenin ilgisini çekebilirsiniz. Grup çalışmasına olan yatkınlığınızı, kişisel merkezli çalışabilme eğiliminizi ve iletişim becerilerinizi göstermek için üniversite içindeki ve dışındaki kulüplerin ve sosyal grupların bir üyesi olduğunuzu ve katıldığınız etkinlikleri CV’nizde belirtebilirsiniz. Fakat iş tecrübesi uydurmanız mülakatta uydurduğunuz iş tecrübesiyle ilgili soru sorulabileceğinden kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Hemen cv’nizi oluştur

Alâkasız bilgiler vermekten kaçının. CV’nize yazdığınız bütün bilgiler değerli olmalıdır. Eğer özgeçmişinizde fazla boş alan bulunuyorsa, bunu aşağıdaki bilgilerle doldurabilirsiniz:

 • Okul dışı etkinlikler: Meselâ bir akademik kulübün başkanlığını  yaptıysanız, bunu CV’nizde belirterek becerinizi ve bir gruba bağlılığınızı kanıtlayabilirsiniz
 • İlgi alanları: Eğer ilginiz işverenin sektörüyle ilgiliyse, bunu kullanarak rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. İlgi alanızı detaylı anlatırsanız, ilgi alanlarınızın gerçek olduğunu kanıtlarsınız.
 • Okul projeleri: Okulda bir projeye çalışırken işverenin aradığı becerileri mi kullandınız? O zaman bunu mutlaka CV’nize ekleyin. Projeyi, projedeki rolünüz ve projenin sonucunu belirtin
 • Notlarınız: Ortalamanın üzerinde notlarınız mi var? Bunu kullanarak avantaj sağlayabilirsiniz. Notlarınızı iş ilana belirlemeyi unutmayın. Tüm not listenizin yerine, çalışma alanıyla en ilgili olan derslere odaklanın.

Genelde yeni mezunlar iş tecrübesiyle ilgi çekemedikleri için farklı yöntemler kullanırlar. Meselâ ön yazıları CV’lerine uyumlu hale getirip tutarlı bir hikaye haline getirirler. Böylelikle okuyan kişinin dikkatini çekebilirsiniz. Yeteneklerinizi ispatlamanız konusunda size yardimci olabilir. Sadece aradıkları yeteneklere sahip olduğunuzu iddia etmekle yetinmeyin. Bu yetenekleri tam olarak nerede öğrendiğinizi anlatın. Sadece profesyonel bir ortamda degil; meselâ okul dışı etkinliklerde öğrenmiş de olabilirsiniz. Ayrıca başarılarınızı da eklemeniz tavsiye edilir. Meselâ maraton koştuysanız bunu özgeçmişinize ekleyerek boşluğu doldurabilirsiniz.

Nelere dikkat etmelisiniz?

CV’nizi hazırlarken aşağıdaki püf noktalara dikkat edin:

 • Sıradan bir dil kullanmaktan kaçının. CV’niz profesyonel bir belgedir ve bu nedenle öyle de hazırlanmalıdır.
 • CV’nize yazım hataları için göz atın ve bu hataları düzeltin. Uzmanlar bile ara sıra hata yapabilirler. CV’nizi tekrardan gözden geçirmenin size sadece avantaj sağlayacaktır.
 • Başvuru formunda verdiğiniz bilgileri CV’nize dahil etmeyin. CV'nizi bu duruma göre düzenleyin ya da çıkarmak zorunda kaldığınız ilave bilgileri ekleyin.
 • Geçmişinizde az da olsa çalıştıysanız bu durumu CV’nize mutlaka ekleyin. İşverenler yeni mezunların iş tecrübesinin neredeyse hiç olmadığını bildikleri için mahçup olmanıza gerek yoktur.
 • CV’niz en fazla iki sayfa olmalıdır; yoksa okuyan kişiyi sıkabilirsiniz.

CV örnek yeni mezun - Edinburgh şablon

CV Ornek Yeni Mezun class

Buraya tıklayarak bu örneği indirebilirsiniz

Derya okulunu bitirmiş ve yavaş yavaş iş aramaya başlamıştır. Faza iş tecrübesi olmasa bile bunu farklı yöntemler kullanarak telafi etti ve ayrıntılı bir CV hazırladı.

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak