Etkili Bir İş Analisti CV’si Nasıl Yazılır? Örnekler ve İp Uçları

İş arama sürecinin en önemli parçalarından biri olan CV yazma çoğunlukla zor görünür. Oysa bazı kurallara uyduğunuz ve bunları gerektiği gibi uyguladığınızda etkili ve mükemmel bir CV’ye sahip olmanız işten bile değildir. Bir iş yeri ortalama olarak 30 ile 50 arasında iş analisti CV’si alabilir ve her CV’ye harcayacakları süre ortalama 10 saniyedir. Dolayısıyla kısa sürede okunabilecek etkili bir CV yazmak için dikkat etmeniz gereken ipuçlarını bu rehberde sizler için hazırladık.

Hemen CV’nizi oluşturun

Aslında rekabet ortamı yüksek olan bu sektörde başarılı olabilmeniz için analitik ve iletişim becerilerinizin yüksek olması beklenir. Bu becerilerinizi CV’nizde nasıl yansıtacağınız ise göz korkutucu gibi gelir. Özellikle bunu bir yada iki sayfada yapmanız gerektiğinde işe nederen ve nasıl başlayacağınızı kestirememeniz doğaldır.

Doğru bir rehberlik aldığınızda, uzmanlık alanınızı CV’nize yansıtmanız ve istediğiniz pozisyonu elde etmeniz sandığınız kadar zor değil. Bu makale, bu tür bir pozisyon için nasıl CV yazılacağına dair kapsamlı bir kılavuz sunmakta ve başarılı olmanıza yardımcı olacak değerli ipuçları ve örnekler vermektedir.

CV Yazma Süreci: Nereden Başlamalısınız?

İş analisti pozisyonu için değişik kademeler söz konusu olabilir. Örneğin yeni mezun iş analisti, stajyer iş analisti, uzman iş analisti vs… Sizin kariyeriniz bunlardan hangisi olursa olsun, bir pozisyon için başvuru yapacağınızda ilk kez CV hazırlamak ya da geçmiş CV’nizi güncellemek zorunda kalabilirsiniz. Yine de endişelenmenize gerek yok. CVMaker profesyonelleri olarak bu yolda yanınızdayız.

CV yazmaya öncelikle kendinize bir Ana CV yazarak başlayın. Ana CV, o güne değin edindiğiniz tüm deneyim ve bilgilerinizin dahil olduğu en kapsamlı CV’dir. Böyle bir CV üzerinde değişik pozisyonlar için güncellemeler yapmanız kolaydır. İş ilanında belirtilen özelliklere göre CV’nizi güncelleyebilir ve pozisyona uygun duruma getirebilirsiniz.

İş analistleri telekomdan, ekonomiye, gıdadan sanata kadar her sektörde bulanabileceklerinden CV’nizin uzmanlık alanınızı yansıtması önemlidir. Bu nedenle iş analisti olarak bir başvuru yapacağınızda, işe özel bir CV hazırlamanız gerekir. O posiyonla ilgisi olamayan tüm bilgileri Ana CV’nizden çıkararak, yerine iş ilanındaki anahtar kelimeleri ekleyerek oluşturacağınız yeni bir CV yazmalısınız.

Şimdi İş analisti CV örneği ile yazımıza devam edelim.

İş Analisti CV Örneği

Aşağıdaki iş analisti CV örneği için Standford şablonu kullanılmış, deneyimlerin ve eğitimin dikkat çekmesi sağlanmıştır.

İş Analisti CV Örneği

İş Analisti CV Örnekleri pdf olarak indirilebilir

Diğer tüm CV örnekleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İş Analisti CV’sine Neleri Dahil Etmelisiniz?

Her CV’de olduğu gibi İş Analisti CV’sinde de belli bölümlerin mutlaka bulunması gerekir. Bunlar; kişisel bilgileriniz, profil özetiniz, iş deneyimleriniz, eğitim bilgileriniz ve öne çıkmasını istediğiniz diğer ek bilgilerdir. Bir CV’nin kolay okunurluğu ve pozisyonla ilgili bilgilerinizin hemen göze çarpması açısından, öz geçmişinizin ilk sayfasına ve üst kısma bu bilgileri yerleştirmeniz önemlidir. İş analisti olarak uzun yıllar deneyim elde ettiyseniz, bu bilgileri üst bölümde yansıtan bir şablon seçmeniz yerinde olur.

İş verenin ya da insan kaynakları yöneticilerinin dikkatini çekmek istiyorsanız, iş ilanını dikkatlice okuduktan sonra, ilanda belirtilen özelliklere uygun kelimeleri CV’nizin içine serpiştirin. Aranan özelliklere sahip bir aday daima diğerlerini geride bırakarak işi elde edecektir.

Hemen CV’nizi oluşturun

İş Analisti CV’sinde Profil Özeti Nasıl Yazılır?

Profil özetiniz kısa yaşam öykünüz değildir. Bunun yerine işle ilgili elde ettiğiniz başarıları ve özellikleri kısaca sergilediğiniz ve o pozisyona uygun olduğunuzu belirten bir paragraflık kısa bir metindir. Daha da önemlisi, profil özetinize yazacağınız bilgiler sayesinde işe alım uzmanlarını etkileyerek CV’nizin tamamını okumalarını ve hatta sizi bir iş görüşmesine davet etmelerini sağlayabilirsiniz.

İyi bir profil özeti yazmak, akılda kalmanızı sağlayacak önemli bir etkendir. Profil özetinize mesleki beceri ve başarılarınızın yanı sıra kişisel becerilerinizi, deneyiminizin seviyesini ve kariyer hedeflerinizi ekleyin. Kendinden emin bir ifade kullanın. Net ve açık cümleler kurun. Gereksiz bilgilerden kaçının ve ‘’ben’’ zamirini elinizden geldiğince az kullanın.

İş Analisti İçin Profil Özeti Örneği

3 yıllık deneyime sahip, sonuç odaklı ve iş ilkelerine bağlı bir analistim. İşin gereksinimlerini analiz ederek önemli çözümler sunma konusunda kanıtlanmış becerilere sahibim. Müşteri odaklılığını öncelendirerek sürekli iyileştirmeyi, verimliliği ve uyarlanabilirliği arttırma yeteneğine sahibim. Ayrıca iyi bir takım oyuncusu olduğum için iş arkadaşlarımla işbirliği içerisinde zamanında ve kaliteli sonuçlar elde edilmesini sağlıyorum.

Stajyer İş Analisti Profil Özeti Örneği:

İş Analisti olarak kariyerine başlamak isteyen, Ekonomi eğitimi almış bir yeni mezunum. Mükemmel iletişim, güçlü bir analitik düşünce ve kendini sürekli geliştirme de dahil olmak üzere meslek için gerekli olan bir dizi beceriye sahibim. Çözüm odaklıyım ve etkili çözümler geliştirme konusunda başarılıyım. Rehberliğe açığım ve kendimi geliştirirken aynı zamanda kuruma faydalı olma konusunda işbirliği yapmaya hazırım. Deneyimsizler için CV örneği arıyorsanız blogumuza göz atabilirsiniz.

İş Analisti İçin En İyi Beceriler Nelerdir?

CV’nize eklediğiniz beceriler yalnızca hangi konularda iyi olduğunuzu yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda iş verenlere pozisyonla ilgili hangi özelliklere sahip olduğunuzu da açıkça gösterir. İş analisti için sahip olduğunuz mesleki ve sosyal becerilerinizi CV’nize yansıtırken iyi biçimlendirdiğinizden emin olun. Bunu yapmanın en etkili yöntemi sosyal becerilerinizi profil özetinizin içine dahil ederken mesleki ve teknik becerilerinizi ayrı bi bölümde ve madde işaretli bir liste halinde sunmaktır.

Beceriler bölümü, uzmanlığınızı ve pozisyon için benzersiz niteliklerinizi sergilemek için bir şanstır. Unutmayın, bu alan için en uygun aday, derin teknik bilgi ile cana yakın ve son derece iletişimsel bir tutumun mükemmel bir karışımıdır. Mesleki ve sosyal becerilerinizin bunu bolca yansıttığından emin olun.

Sosyal beceriler, iş arkadaşlarımızla etkili bir şekilde çalışmak için gerekli aktarılabilir becerilerdir. Genellikle mesleki beceriler kadar kolay tanımlanamasalar da, yine de çalışma ilişkilerinin temelini oluştururlar ve işe alım uzmanlarının bu iş türü için işe alım yaparken görmek isteyecekleri bir bilgidir. Aşağıda CV’nize ekleyebileceğiniz sosyal beceriler için bir liste hazırladık:

 • Yazılı ve sözlü iletişim becerileri
 • Esneklik ve uyarlanabilirlik
 • Analitik düşünme
 • Problem çözme
 • Planlama, organizasyon ve zaman yönetimi

Teknik beceriler işe, sektöre veya disipline özgü teknik yeteneklerdir. Genellikle eğitim, öğretim veya pratik deneyim yoluyla öğrenilirler. Bir iş analistinin, mesleğinde kendinden emin olabilmesi için bir dizi teknik ve mesleki beceriye ihtiyacı vardır. Bu sektör için geçerli olan belli başlı teknik şunları içerir:

 • İşletme, Sistem Analizi veya Kalite Güvencesi
 • Veri görselleştirme tekniklerini ve araçlarını kullanma
 • Dokümantasyon oluşturma
 • Rapor oluşturma
 • Teknik yazarlık
 • Excel, Word ve Outlook dahil olmak üzere Microsoft uygulamalarında yetkinlik
 • SQL komut dosyaları yazma
 • Matematik becerileri

Ayrıca becerilere dayalı CV  oluşturmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İş Analisti CV’sinde İş Deneyimi Bölümü

CV'nize iş deneyiminizi yazarken, başarılarınızın yanı sıra sorumluluklarınız hakkında da spesifik olmanız önemlidir. İşverenler ve işe alım müdürleri, günlük görevlerinizi ve önceki pozisyonunuzdan elde ettiğiniz birikimi bilmek isterler. Aşağıda iş deneyimlerinizi nasıl sergileyeceğinize dair bazı ipuçları verilmiştir:

 • İş deneyimlerinizi yazarken ters kronolij sıra ile en son işinizden başlayarak geriye doğru sıralayın.
 • Mümkün olduğunca ölçülebilir sonuçları vurgulayarak her bir pozisyon için sorumluluklarınızı ve başarılarınızı net bir şekilde özetleyin. Her bir maddeye 'yönetti', 'geliştirdi', 'hazırladı' ve 'analiz etti' gibi eylem fiilleri ekleyin.
 • Deneyiminizi ve iş unvanlarınızı başvurduğunuz pozisyonun gereklilikleriyle uyumlu olacak şekilde özelleştirin.
 • İş tanımıyla en alakalı beceri ve deneyimleri vurgulayın.
 • Başarılarınızı ölçmek için sayı ve yüzdelerden yararlanın. Örneğin, 'iş verimliliğini %15 artırdım' veya '5 yıl içinde 3 yeni pazara başarıyla girdim' diyebilirsiniz.
 • Sektöre özgü terim ve kısaltmaları kullanarak sektör bilginizi ve uzmanlığınızı gösterin.
 • Uzun paragraflar yerine okunma kolaylığı sunması ve dikkat çekmesi için madde işaretli cümlelerden yararlanın.

İş Analisti İçin İş Deneyimi Örneği

Deneyimli İş Analisti İş Geçmişi Örneği:

Uzman İş Analisti, ABC Finans Şirketi, İstanbul, 2018 - 2023

 • Gereksinimleri belirleme, süreç haritalama ve çözüm tasarımı dahil olmak üzere karmaşık projelerin yönetimini üstlendimç
 • Stratejik girişimler için bütçe onaylarını başarılı bir şekilde güvence altına almak için kapsamlı iş raporları geliştirdim.
 • Teknik verileri eyleme geçirilebilir içgörülere dönüştürdüm.
 • Operasyonel verimliliği artırmak için ekipler arasında etkili iletişim kurdum.

İş Analistinin Ek İş Deneyimi Bölümü

Ek iş deneyimi bölümü, pozisyonla doğrudan ilgisi bulunmayan ama başvurunuzu destekleyeceğine inandığınız deneyimleri içerir. Örneğin gönüllü çalışmalarınız, mesleğinizle ilgili verdiğiniz eğitimler ve stajlarınızı ek iş deneyimi bölümüne yazın. Aşağıda bunun için bir örnek veriyoruz:

Deneyimsiz Bir Aday İçin İş Analisti İş Geçmişi Örneği:

Stajyer İş Analisti, ABC Finans Şirketi, İstanbul, 2022 - 2023

 • Müşteri ilişkileri kurma ve sürdürme konusunda ekibe yardımcı oldum.
 • Sözleşmeleri müzakere etme ve satış hedeflerine ulaşma konusunda ekip toplantılarına katıldım.
 • Büyüme fırsatlarını belirlemek için pazar araştırması ve rakip analizi yaptım.
 • Fonksiyonlar arası ekiplerle işbirliği yaparak etkili satış stratejileri geliştirdim ve potansiyel müşterilere ilgi çekici sunumlar yaptım.

İş deneyimlerinizi öne çıkarmak için sitemizdeki ipuçlarına da göz atabilirsiniz.

İş Analisti CV’sinde Eğitim Bölümü

Bir CV’de, mesleğinizle ilgili aldığınız eğitimi en doğru biçimde sergilemeniz çok önemlidir. İster deneyimli olun ister yeni mezun olun, dikkat çeken bir eğitim bölümü hazırlamak için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • En yüksek eğitim seviyenizle başlayın ve geriye doğru ilerleyin. Kurumun adını, kazanılan yeterliliği ve tamamlanma tarihini ekleyin.
 • İş analizi alanında aldığınız ilgili sertifika veya lisanslardan bahsedin.
 • Eğitiminiz sırasında aldığınız akademik onurları veya ödülleri vurgulayın.

Eğitim bilgilerinizi girerken okulunuzun adı, eğitim gördüğünüz bölümün adı, okulun bulunduğu şehir/bölge, diploma dereceniz (lisans, yüksek lisans, doktora vs.), okuduğunuz tarih aralığı ve eğitiminizin içeriği hakkında kısa bilgiler girin.

İş Analisti İçin En İyi Şablonu Seçin

Şablon seçimi CV’nin hem okunabilirliği hem de içeriğinin doğru yansıtılması açısından önemlidir. Bazı mesleklerde becerilerin ön plana çıkarılması gerekirken, bazılarında hem eğitim hem de iş deneyiminin vurgulanması gerekebilir. Dolayısıyla İş Analisti için en uygun şablonu seçmeniz, başarılarınızı ve deneyiminizi ilk sıraya yerleştirmeniz açısından önem taşır.

En çok iki sayfadan oluşacak bir CV için seçeceğiniz şablonun üst kısmında profil özetinizin ve iş deneyimlerinizin yer almasını sağlayın. Bu rehberde verdiğimiz örnekte, sitemizde bulunan şablonlardan Standford seçilmiştir. Böylece adayın vurgulamak istediği bilgiler ilk sayfanın üst kısımlarında yer almıştır.

Hemen CV’nizi oluşturun

İş Analisti CV’niz İçin Ön Yazı Hazırlayın

CV’nin bir ön yazı ile birlikte sunulması etkisini arttıracağı gibi diğer adayların önüne geçmenizi de sağlayabilir. Düzgün ve iyi yazılmış bir ön yazı CV’nizin tamamının okunarak akılda kalmasına yardımcı olabilir. Bazı adaylar ön yazıyı gereksiz bulsalar da günümüzün rekabet dolu iş ortamında sizi diğer adaylardan farklı kılacak ve niteliklerinizi ön plana çıkaracak bir ön yazı yazmanız işi elde etme şansınızı kesinlikle arttıracaktır.

Ön yazıya başlarken kendi kişisel bilgilerinzin yanı sıra başvuru yapacağınız şirketin bilgilerini de girin. Selamlama kısmından sonra üç kısa paragraflık bir metin hazırlayın. İlk paragrafı işe başvurmaya neden karar verdiğinizi ve neden en uygun aday olduğunuzu açıklamak için kullanın.

İkinci paragrafta şirketi tanıdığınıza dair bilgiler verirken, sahip olduğunuz özelliklerden ve başarılardan söz ederek bunları şirketin yararına nasıl kullanacağınızı anlatın. Son paragrafta ise iş verene teşekkür ederek kibarca bir iş görüşmesi talep edin. Mektubunza tarih koymayı ve imza atmayı unutmayın. Ön yazı örnekleri ve daha detaylı bilgi için lütfen blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

İş Analisti CV’si İçin Önemli İpuçları

Bu rehberde iyi bir iş analisti CV’sinin nasıl olması gerektiğini, güçlü bir kişisel profilin önemini, becerilerinizi nasıl sergileyeceğinizi ve niteliklerinize nasıl dikkat çekeceğinizi ele aldık. Özellikle de bu tür bir özgeçmişi ilk kez oluşturuyorsanız, aşağıdaki ipuçarını aklınızdan çıkarmamanızı öneriyoruz:

 1. Profesyonel bir CV şablonu kullanarak bir Ana CV hazırlayın: Tüm mesleki deneyiminizi, niteliklerinizi ve ek bilgilerinizi içeren kapsamlı bir Ana CV oluşturun. Bu CV’yi düzenli olarak güncelleyin ve işe özel CV'ler için referans olarak kullanın.
 2. Etkileyici bir kişisel profil yazın: Kalıcı bir ilk izlenim yaratmak için kişisel profilinizi kullanın. Kariyer hedeflerinizi, deneyim seviyenizi ve ilgili sosyal becerilerinizi vurgulayın. Profil özetini kısa ve öz tutun ve iş tanımıyla uyumlu hale getirin.
 3. İlgili becerileri sergileyin: CV'nizde hem sosyal hem de teknik becerilerinizi vurgulayın. En çok talep gören sosyal beceriler arasında iletişim, esneklik ve analitik yetenekler yer alır. Teknik beceriler arasında veri analizi, rapor oluşturma ve belirli yazılım veya araçlarda yeterlilik yer alabilir.
 4. İş deneyiminizi vurgulayın: İş deneyiminizi ters kronolojik sırayla, sorumluluklara ve başarılara odaklanarak düzenleyin. Eylem fiilleri kullanın ve başarılarınızı ölçülebilir tanımlarla belirtin. Deneyiminizi iş gereksinimlerine uyacak şekilde özelleştirin.
 5. Kısa ve okunabilir CV hazırlayın: Bunun için madde işaretleri kullanın, uzun paragraflardan kaçının ve uygun bir şablon seçin.

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak