Ziraat Mühendisi CV’si nasıl hazırlanır? Örnekler ve ipuçları

Ziraat mühendisleri, tarımsal süreçler için ekipman ve makine tasarımını denetler ve yönetir. Bu, verimli tarımsal üretim için gerekli sistemleri, cihazları ve ekipmanları tasarladıkları, geliştirdikleri ve değerlendirdikleri anlamına gelir. Genellikle üretimi yönetir, denetler ve en iyi uygulamaların ve istenen sonuçların elde edilmesini sağlarlar. Ayrıca çiftçilere ve işletmelere arazi kullanımı ve daha verimli tarımsal üretkenlik için öneriler konusunda danışmanlık yapabilirler. Ziraat mühendisleri inşaat projelerinde de çalışabilir, arazi ıslahını, su drenajını ve sulamayı denetleyebilirler. İşleri çevre mühendisliğinin bazı yönlerini de içerebilir.

Hemen CV’nizi oluşturun

Bu üretken ve önemli sektörde bir çok kariyer olanağı mevcuttur. Günümüzün modern dünyasındaki teknolojik gelişmelerle ve insan nüfusundaki artışla birlikte birlikte bu meslek grubuna duyulan talep de giderek yükselmektedir. Bir ziraat mühendisinin, iş başvurusu yaparken atacağı ilk adım elbette tüm niteliklerini yansıtan iyi bir CV olmalıdır. Bu kılavuzda profesyonel bir CV’nin nasıl hazırlanması gerektiğinin yanı sıra CV örnekleri ve ipuçlarına da yer verdik.

CV yazma süreci: nereden başlamalısınız?

CV’nizi yazmaya başlamadan önce kendinizi gergin ve kafanız karışık hissetmeniz normaldir. Ne de olsa kariyerinizi etkileyecek en önemli doküman üzerinde çalışacaksınız. CV yazma sürecinde bazı kuralları bildiğiniz ve iyi bir kaynaktan rehberlik aldığınız sürece siz de kısa sürede etkili ve iyi bir CV hazırlayabilirsiniz.

CV’ler genellikle 1 yada en fazla 2 sayfalık ve sizin işle ilgili deneyim, beceri ve özelliklerinizi yansıtan bir belgedir. Günümüzde bir CV’nin okunması için ayrılan sürenin en fazla 8 saniye olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle CV’nizde vereceğiniz bilgilerin yalnızca başvurduğunuz pozisyonla ilgili olmasına ve gereksiz ayrıntılarla özgeçmişinizi uzatmamaya özen göstermelisiniz.

CV yazmaya, meslek yaşamınızda edindiğiniz tüm eğitim, deneyim ve becerilerinizi bir araya topladığınız bir Ana CV ile başlayın. Bu CV sizin en kapsamlı ve ileride pozisyonlara göre düzenleyebileceğiniz CV’niz olmalıdır. Bir iş başvurusu yapmadan önce Ana CV’nizi güncelleyerek gereksiz bölümleri çıkarabilir ya da yeni beceriler ve deneyimlerinizi ekleyebilirsiniz. Ana CV’nizi zaman içerisinde güncelleyerek edindiğiniz yeni deneyimleri girmeyi unutmayın. Bu yazıdaki ziraat mühendisi CV örnekleri size yardımcı olacaktır.

Ziraat Mühendisi CV örneği

Ziraat Mühendisi CV örneği

Buraya tıklayarak bu örneği indirebilirsiniz

Aşağıdaki ziraat mühendisi CV örneği sitemizde bulunan Cornell şablonu yeşil renkte kullanıarak oluşturulmuş ve adayımızın iş deneyimleri ön plana çıkarılırken aynı zamanda becerileri ve eğitim bilgileri de vurgulanmıştır.

Ziraat mühendisi CV’sine neleri dahil etmelisiniz?

Bir CV’nin olmazsa olmaz bölümleri arasında şunlar yer alır:

 1. Kişisel bilgiler
 2. Profil özeti
 3. İş deneyimleri
 4. Eğitim bilgileri
 5. Beceriler

Kişisel bilgiler, adınızı, mesleğinizi, posta adresinizi, telefon numaranızı ve e-postanızı içeren en üstteki alandır. Ayrıca Linkedin sayfanızı veya işinizi sergileyen başka bir web sitesini de ekleyebilirsiniz. Bu bilgileri sunduğunuz başlık bölümü düzgün bir şekilde tasarlanmalı ve ilk bakışta olumlu bir görsel izlenim yaratmalıdır. Diğer bölümlerin her birinin ne içermesi gerektiğinden aşağıda söz edeceğiz.

Ziraat Mühendisi CV’sinde profil özeti bölümü

Profil bölümünüz size en büyük başarılarınızı sergileme fırsatı verir. Burada, işe ne kattığınızı vurgulamak için kısa ama etkili bir paragraf yazmanızı öneriyoruz. Başarılarınız ve profesyonel tavrınız hakkında kendinizden emin bir ton kullanabilirsiniz. En büyük projelerinize ve onların başarılı olmasına nasıl yardımcı olduğunuza dikkat çektiğinizden emin olun. Ürünleriniz ve süreçleriniz aracılığıyla verimliliği artırdığınızı gösteren verileriniz varsa, bunları kullanın. Su tasarrufu, sulama sistemleri veya çiftlik hayvanları için barınak ve ortamlar gibi ziraat mühendisliğinin belli bir alanında yetkinseniz, burası bunu vurgulamak için son derece uygun bir yerdir.

Profil özetinizin CV’nizin en üst kısmında yer alacağını unutmamalısınız. Bir işe alım uzmanı, bu bölümde verdiğiniz bilgilere göre sizi iş görüşmesine çağırabilir ya da eleyebilir. Bu nedenle kısa, öz ve nokta atışı yaptığınız bir bölüm hazırlamalısınız. Diğer adaylardan farkınızı ortaya koymanıza yardımcı olacak ve pozisyonla en alakalı yetenek ve başarılarınızı sergilemeniz gerekir.

İpucu: İş deneyiminizi tanımlamak için güçlü eylem fiilleri kullanın. Örneğin "Ürün geliştirilmesini denetledi" cümlesinin yerine, "konseptten tahıla kadar ürün geliştirmeyi yönetti" ifadesini deneyin.

Ziraat Mühendisi CV’si için profil özeti örneği

‘’Tarımsal üretkenliği artırmak için sorunları belirleme ve çözümlere ulaşma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip yenilikçi ve deneyimli bir Ziraat Mühendisiyim. Uygun arazi işleme, toprak koşulları ve su kalitesi ile ilgili olarak arazi sahipleri ve işletmelerle iletişim kurmada ustayım. Tesislerin onarımı ve iyileştirilmesi konusunda deneyimli ve mümkün olan en yüksek düzeyde müşteri memnuniyetini sağlamaya kararlı.’’

Hemen CV’nizi oluşturun

Ziraat Mühendisi CV’sinde Beceriler Bölümü

Beceriler bölümü, pozisyonla ilgili yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz bir diğer önemli bölümdür. İdeal ziraat mühendisliği adayı biyolojik bilimler bilgisinden daha fazlasına sahiptir. Güçlü analitik düşünme becerilerine ve tarımsal süreçler, makineler ve ekipmanlar hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olmalıdır. Bunlar, işinizi yürütmek için gerekli olan teknik beceriler veya işe özgü yeteneklerdir.

Ancak işverenler, iletişim ve organizasyon becerilerinizin veya sosyal becerilerinizin de olduğunu bilmek ister. Mümkün olduğunca spesifik olun. Örneğin, bir yazılımı listeliyorsanız, tam olarak hangi yazılımı bildiğinizi söyleyin. Tüm becerilerinizin bir listesini yapın ve başvurduğunuz işe en uygun olanları seçin. Bu listeyi - ve özgeçmişinizin geri kalanını - kendinizi her pozisyon için olabileceğiniz en iyi aday haline getirmek için kişiselleştirin. Sahip olduğunuz üst düzey veya nadir becerileri düşünün ve çoğu adayın sahip olacağı temel beceriler yerine bunları listeleyin.

Aşağıdaki örnekler Ziraat Mühendisi CV için en iyi beceriler arasında yer alır:

 • Eleştirel Düşünme Becerileri
 • Mühendislik Stratejileri
 • Biyolojik Bilimler Bilgisi
 • Kapsamlı Tarım Bilgisi
 • Karar Verme Becerileri
 • Problem Çözme Becerileri
 • Organizasyon
 • Ekip çalışması

Ziraat Mühendisi CV’sinde İş deneyimi bölümü

Bir ziraat mühendisliği özgeçmişi, mesleki deneyiminiz aracılığıyla tarımsal ekipman ve verimlilikle ilgili teknik sorunları ele alma yeteneğinizi sergilemelidir. İş geçmişinizde, mühendislik stratejilerini uygulama becerinizin yanı sıra biyoloji bilimi konusundaki üstün bilginize de dikkat çekmelisiniz. Sadece bu becerilere sahip olduğunuzu iddia etmeyin, bunları yenilik yapmak için nasıl kullandığınızı da anlatın.

Bu bölümde, tarımsal sorunları tespit etme ve çözümler sunma becerinizi göstermek için önceki iş başarılarınızı kullanın. Her maddeyi bir sorunu tanımlamak, çözmek için aldığınız aksiyonu ve aksiyonunuzun sonuçlarını açıklamak için bir fırsat olarak düşünün. Sadece sorumluluklarınızı sıralamanız işe alım uzmanlarına sorumluluk alabilen bir sorun çözücü olduğunuzu göstermez.

Eğer hiç iş deneyiminiz yoksa, stajlarınıza, gönüllü çalışmalarınıza ve okul içinde tamaladığınız projelere yer verin. İş deneyimlerinizi sıralarkan, başarılarınızın daha etkileyici görünmesini sağlamak için rakamsal veriler kullanmayı unutmayın. İş deneyimlerinizi, mesleki ünvanınız, çalıştığınız kurumun adı ve lokasyonu, görev aldığınız tarih aralığı ve sorumluluklarınızın ve başarılarınızın bir listesi biçiminde yazın. Bu listeyi ters kronolojik sıralama ile en son işinizden geriye doğru gidecek biçimde girin.

İpucu: Kelime kullanımınızı genişletmek için eşanlamlılar sözlüğü kullanmaktan çekinmeyin. Özgeçmişinizi daha ilginç hale getirmenin yanı sıra, dilinizi çeşitlendirmek Aday Takip Sistemlerini (ATS) geçme olasılığınızı artırır. İşe alım uzmanları ve insan kaynakları departmanları, özgeçmişlerdeki anahtar kelimeleri ve ifadeleri taramak ve uygun olmayanları elemek için ATS'yi kullanır. İş tanımındaki kelimeleri kullandığınızda bu yazılım anahtar kelimeleri görür ve CV’nizi elemez.

İş deneyimi olmayanlar için CV örneği arıyorsanız blogumuza göz atabilirsiniz.

Ziraat Mühendisi CV’si için iş deneyimi örneği

1. Örnek

Ziraat Mühendisi

ABC Mühendislik Grubu

İstanbul

2016 - devam ediyor

 • Proje hedefleri ve nihai tarımsal verimlilikle ilgili verileri topladım ve kaydettim.
 • Karmaşık tarımsal sistemlerin ihtiyaçları hakkında arazi sahiplerine ve işletmelere danışmanlık yaptım.
 • Sorunları ele almak, verimliliği ve güvenliği artırmak için mühendislik stratejilerini etkili bir şekilde kullandım. Çeşitli inşaat yapımlarını ve onarımlarını başarıyla gerçekleştirdim.
 • Bütçelerin takip edildiğinden ve müşteri memnuniyetinin sağlandığından emin olmak için çalıştım.

2. Örnek

Ziraat Mühendisi

Tarım Kooperatifi

Adana

2017 - 2023

 • Tarım ve inşaat ekipmanları üzerindeki çeşitli mekanik ve elektrik sistemlerini etkili bir şekilde test ettim.
 • Gerektiğinde sorun giderme tekniklerini uyguladım.
 • Test sonuçlarını belgelendirip ilettim.
 • Bağımsız olarak ve mühendislerle birlikte çalıştım.

Ziraat Mühendisi CV’si için ek iş deneyimi bölümü

Ek iş deneyimleri başvuru yaptığınız pozisyonun gerekliliklerine tam uymasa bile CV’nizi destekleyecek ve kariyeriniz hakkında iş verene daha fazla sunabilecek olan işlerdir. Örneğin gönüllü çalışmalarınız veya yaptığınız stajlar buna dahildir. Ek iş deneyimleriniz CV’nizin çok uzun olmadığı ve başvurunuza katkısı olacağını düşündüğünüz durumlarda yazabilirsiniz. CV'de iş deneyimlerini ön plana çıkarmak için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Ziraat Mühendisi CV’sinde eğitim bölümü

Ziraat mühendislerinin, ziraat mühendisliği alanında lisans veya daha yüksek bir dereceye sahip olmaları gerekmektedir. Dört yıllık bir eğitimden sonra sektöre adım atabilirler. Eğer birkaç yıldır çalışan bir profesyonelseniz, bu bölümü kısa tutabilir, yalnızca derecelerinizi ve sertifikalarınızı listeleyebilirsiniz. Ancak, henüz yeni mezun olduysanız ve deneyiminiz yoksa eğitim bölümünüze dikkat çekmek için tüm diploma ve sertifikalarınızı detaylı biçimde listeleyebilirsiniz. Eğitim bilgilerinizi listelerken okuduğunuz okulun ve bölümün tam adını, bulunduğu lokasyonu, kaç yıl okuduğunuzu ve kısaca aldığınız eğitimin içeriğini girin.

Yeni mezun olmuş bir ziraat mühendisiyseniz CV'de kurs ve sertifikalar için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Mühendisi CV’si için en iyi şablonu seçin

Bir CV şablonu, özgeçmişinizin profesyonel görünmesi, niteliklerinizin vurgulanması ve kolay okunması için özel olarak oluşturulmuş bir yapıdadır. Günümüzde geleneksel, yaratıcı ve modern olmak üzere 3 ayrı formatta CV şablonları bulunmaktadır. Her meslek grubuna hitap edebilecek şablonlar vardır. Fakat şablon seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu önemlidir.

Ziraat mühendislerinin eğitim ve iş deneyimlerinin CV’nin ilk sayfasında ve kolay okunabilecek bir düzene sahip olması gerekir. Buna uygun bir şablon, işe alım uzmanlarının sizin bu bilgilerinizi kolayca ve ilk anda görmelerini sağlar. Bölümler ve maddeler ile iyi düzenlenmiş bir şablon kullanarak bunu başarabilirsiniz.

CVMaker sitemizde bulunan CV oluşturma aracına tıkladığınızda karşınıza çıkacak onlarca şablondan birini seçerek CV bilgilerinizi sırasıyla girmeniz yeterlidir. Bu şablonu dilediğiniz sayıda başka bir şablona değiştirebilir ve sonuçları ekranınızda hemen görebilirsiniz. Ayrıca şablonları değişik renklerde de kullanmanız mümkün. CV’nize ve özellikliklerinize en uygun şablonu seçtikten sonra CV’nizi dakikalar içinde hazırlayıp cihazınıza indirebilirsiniz.

Sitemize üye olduktan sonra size özel kontrol panelde kaydedilecek tüm CV’lerinize dilediğiniz zaman ulaşarak güncelleme yapabilir, şablon değiştirebilir ve yeni CV’ler hazırlayabilirsiniz.

Ziraat Mühendisi CV’si için ön yazı hazırlayın

Ön yazı CV’nize ekleyerek sunduğunuz bir mektuptur. İşe alım uzmanlarına hitaben yazılan bu kısa mektupta, iş ilanına nerede rastladığınızdan, başvurmaya neden karar verdiğinizden, pozisyonla ilgili başarı ve yeteneklerinizden söz ederek iş vereni bir görüşmeye davet edebilirsiniz. Böylece işi elde etme şansınızı artırırsınız.

Ön yazıyı birkaç paragrafta tamamlamaya çalışın. Yukarıda verdiğimiz bilgileri üç paragrafa yayın ve son paragrafta, zaman ayırıp mektubunuzu okuduğu için iş verene teşekkür etmeyi unutmayın. Ayrıca iş görüşmesi için uygun olduğunuz tarihleri de belirtin. Mektubunuza tarih atıp imzaladıktan CV’nize ekleyebilirsiniz. Araştırmalara göre CV’ye eklenen ön yazı ile yapılan iş başvurularındaki başarı oranı diğerlerine göre daha fazladır.

Ön yazı nasıl yazılır konulu bu makalemiz de size yardımcı olacaktır.

Sonuç

CV yazmak, doğru bir kılavuz ve örnekler sayesinde artık düşündüğünüzden çok daha kolay. Bir CV’nin etkili olması için aşağıda sıralayacağımız noktalara ve ipuçlarına dikkat etmeniz yeterli:

 • CV kısa olmalı, iki sayfayı geçmemelidir.
 • Pozisyonla ilgisi olmayan gereksiz bilgilere yer verilmemelidir.
 • İmla ve noktalama hataları bulunmamalıdır. Gerekirse bir profesyonelin gözden geçirmesi istenmelidir.
 • İletişim bilgilerinde hata yapılmamalıdır. Bir iş görüşmesi için size bu bilgilerle ulaşılacağı unutulmamalıdır.
 • CV’de kullanılan fotoğraf işe özel olmalıdır. Omuzlarınızdan yukarısını gösteren, beyaz bir arka planda çekilen fotoğraflarınızı kullanın. Avatar, karikatür ve soyal medyada paylaştığınız fotoğraflar CV için uygun değildir.
 • Doğru şablonu seçtiğinizden emin olun.
 • Kolay okunan bir yazı fontu kullanın.
 • Aday Takip Sistemi’nin CV’nizi elememesi için iş ilaında belirtilen özellikleri anahtar kelimeler olarak CV’nizde kullanın.

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak