Uzman İpuçları ve Örneklerle Güçlü Bir Elektrikçi CV’si Hazırlayın

Teknolojik gelişmeler arttıkça, inşaat sektörü geliştikçe elektrikçilik mesleği de daha popüler hale gelmiştir. Elektrikçilere duyulan gereksinim bu sektörü daima rekabetçi ve dinamik tutmaktadır. Eğer siz de meslek olarak elektrikçiliği seçtiyseniz ve iş başvurusunda bulunacaksanız, bu rekabette ön plana çıkmak için kendinize güçlü bir CV hazırlamalısınız.

Hemen CV’nizi oluşturun

CV elektrik sektörü için yazılacaksa, süreç zorlu gibi görünebilir. Fakat CV, kariyerinizin kilit noktalarından biri olarak büyük önem taşımaktadır. Bu rehber, başarı şansınızı arttırmanız için gerekli olan tüm bilgileri ve ipuçlarını barındırıyor. CV’nizi günümüz koşullarına uygun olarak hazırlamanız için ayrıca Aday Takip Sistemi’ne (ATS) de uygun yazmanız gerekiyor. Sitemizdeki şablonlar ATS’ye uygun oluşturulmuştur.

Eğer CV’nizin elektronik ortamda taranarak ATS tarafından elenmesini istemiyorsanız, iş ilanında belirtilen özellikleri CV’nizde anahtar kelimeler olarak kullanarak bunu başarabilirsiniz. Ayrıca ilgili beceri ve deneyimlerinizi ön plana çıkarmak için sitemizdeki onlarca şablondan birini seçerek iş verenlerin dikkatini çekebilirsiniz.

CV Yazma Süreci: Nereden Başlamalısınız?

Elektrikçilik çok yönlü bir meslek olarak fırsatlara açıktır ve gelecek vaat eder. Bu meslekte uygulamalı çalışmadan yöneticilik rollerine, serbest meslekten denizaşırı ülkelerde çalışmaya kadar birçok rol ve fırsat mevcuttur. Bu roller, konut ve ticari ortamlardan endüstriyel tesislere ve yenilenebilir enerji projelerine kadar çeşitli sektörleri kapsamaktadır. Yerel, ticari, endüstriyel elektrikçiliğin yanı sıra elektrik mühendisliği, elektrik tasarım mühendisliği ve elektrik müfettişliği gibi değişik kollarda çalışma fırsatları sunar.

Elektrik sektöründe hangi uzmanlığa sahip olursanız olun CV'niz için öncelikle ana CV olarak bilinen ve tüm kariyer detaylarınızı ve iş deneyimlerinizi içeren bir belge oluşturmanızı öneririz. Ana CV'yi temel olarak kullanın ve hedeflenen her bir iş için ayrıntıları yeniden güncelleyin. Bunu, ilgisiz bilgileri çıkarıp, pozisyonu en çok ilgilendiren beceri ve birikimlerinize yer vererek yapabilirsiniz. Böyle bir CV işe özel olacak ve başarı şansınızı arttıracaktır.

Elektrikçi CV Örneği

Aşağıdaki CV örneğinde adayımız modern bir şablon olan California şablonunu kullanarak iş deneyimlerini ön plana çıkarmış ve sektördeki hizmet alanlarının dikkat çekmesini sağlamıştır.

Elektrikçi CV Örneği

Elektrikçi CV Örnekleri pdf olarak indirilebilir

Elektrikçi CV’sine Neleri Dahil Etmelisiniz?

CV’nizi hazırlarken temel bölümler olan kişisel bilgileriniz, profil özetiniz, iş deneyimleriniz, eğitim detaylarınız ve becerilerinize mutlaka yer vermelisiniz. Bu bilgilerin başvurduğunuz pozisyonla yakından ilgili olması gerekir. Ayrıca isteğe bağlı olarak kurs ve sertifikalar, elde ettiğiniz başarılar ve aldığınız ödüller ya da referanslarınızı da CV’nize dahil edebilirsiniz. Unutmayın, CV’niz en fazla 2 sayfa olmalıdır ve dikkat çekmesini istediğiniz bilgiler ön sayfada yer almalıdır.

Etkili Bir Profil Özeti Yazın

Profil özeti CV’nin en başında bulunan önemli bir bölümdür ve dikkatle yazılması gerekir. Profil özetinizi yazarken kısa bir özgeçmiş metni yerine pozisyona uyan beceri ve başarılarınızı vurgulamanız yerinde olur. Bunu yaparken ölçülebilir değerlerle örneklendirmeyi unutmayın. Örneğin, ‘’müşteri memnuniyetinin %25 oranında yükselmesini sağladım’’ cümlesi neredeyse tüm iş verenleri etkiler.

Bu bölümde ayrıca elektrik tesisatları, teşhis ve güvenlik protokolleri gibi kilit alanlardaki uzmanlığınızı ve bilginizi vurgulayın. Ana becerilerinize odaklanarak problem çözme, farklı görevlere uyum sağlama ve kaliteli müşteri hizmeti sunma gibi konularda iyi olduğunuzu
ifade edin.

Elektrikçi İçin Profil Özeti Örneği

Elektrik Teknisyeni Profil Özeti Örneği:

‘’Elektrik sorunlarını teşhis etme ve onarma konusunda 3 yıllık deneyime sahip bir elektrik teknisyeniyim. Elektrik sistemlerinin bakımını yapma, yönetmeliklere uygunluğu sağlama ve performansı optimize etme konusunda uzmanım. Güçlü analitik beceriler ve problem çözmeye yönelik titiz bir yaklaşıma sahibim. Hızlı tempolu ortamlarda ve çoklu görevlerde kaliteli sonuçlar ortaya koyabiliyorum.’’

Yönetici Elektrikçi Profil Özeti Örneği: 

‘’Elektrik ekiplerine liderlik etme ve karmaşık projeleri yönetme konusunda 7 yıllık başarılı bir geçmişe sahip, sonuç odaklı ve deneyimli bir elektrikçiyim. Kaynakları koordine etme, kurulumları planlama ve yüksek kaliteli iş sağlama konusunda kanıtlanmış yeteneüe sahibim. Olağanüstü liderlik ve iletişim becerilerimin yanı sıra ekip performansını optimize etme ve elektrik çözümleri sunma konusunda son derece başarılıyım.’’

Hemen CV’nizi oluşturun

Elektrikçi CV’si İçin En İyi Beceriler

Bir elektrikçinin kariyerinin özü, çok yönlülüğü ve uyarlanabilirliğinde yatar. İster konutlarda, ister ticari veya endüstriyel ortamlarda çalışmayı seçin, bu özellikleriniz pozisyonun ayrılmaz birer parçasıdır. İyi bir elektrikçi ayrıca dikkatlidir ve sorun çözme konusunda başarılıdır. Detaycılık, fiziksel güç, zamanlama gibi diğer kişisel beceriler de mesleğinize olumlu katkı sunar. Bir iş verenin CV’nizde görmek isteyeceği bu beceriler çalıştığınız elektrikçilik işine göre de değişkenlik gösterebilir.
Tüm alanları kapsayacak ana bir beceriler listesi şunlardan oluşmalıdır:
Teknik Beceriler:

 • Alet kullanımı
 • Güvenlik protokolleri
 • Sistem denetimi
 • Ekipman onarımı
 • Devre testi
 • İş programlama
 • Eğitim verme
 • Bütçe yönetimi
 • Proje yönetimi
 • Temel matematik

Sosyal Beceriler:

 • Koordinasyon
 • Sorun çözme
 • Analitik düşünme
 • Mentorluk yapma
 • İnisyatif
 • Çoklu görev
 • Ekip ruhu
 • İş ahlakı
 • Dakiklik
 • Dikkat
 • Talimatlara uyma
 • Kolay öğrenme

CV'nizde hangi yeteneklerinize yer vermeniz gerektiği hakkında daha detaylı bilgi bu yazıda.

Elektrikçi CV’si İçin İş Deneyimi Bölümü

Bazı insanlar kariyerlerine henüz başlıyorken diğerleri uzun yıllar deneyim elde etmiş olabilirler. CV’de bu deneyimlerin nasıl yansıtılacağı konusunda bazı ipuçlarına dikkat edildiği sürece, deneyimsiz bir elektrikçi bile olsanız iş verenin dikkatini çekerek düşlediğiniz pozisyonu elde edebilirsiniz.

CV'nizi kariyer hedeflerinize uygun hale getirmenin yanı sıra, CV'ye iş deneyimi yazarken akılda tutulması gereken iki nokta vardır. İlk olarak, gönüllü deneyim, staj veya diğer kısa süreli deneyimleri tamamladıysanız, bunları ek bir deneyim bölümüne yerleştirin. İkinci olarak, iş deneyiminin başarıları elde ettiğiniz görevlerinizi yansıtmasını sağlayın.

İş deneyimlerinizi yazarken çalıştığınız en son işten başlayarak geriye doğru ters kronolojik tarih formatı ile sıralama yapın. Çalıştığınız kurumun adı, mesleki ünvanınız, kurumun lokasyonu ve çalıştığınız tarih aralığını girdikten sonra o pozisyonda ne tür görevler üstlendiğinizi ve hangi başarıları elde ettiğinizi madde işaretli bir liste halinde yazın.
Böylelikle hem iş deneyimlerinizin kolay okunmasını hem de dikkat çekmesini sağlamış olacaksınız.

Eğer çok az iş deneyiminiz var ya da hiç deneyimini yoksa ve ne ekleyeceğinize karar vermeye çalışıyorsanız bu durumda, bir öğrenci CV örneğinden ilham alabilir veya becerilere dayalı bir CV formatı kullanmayı düşünebilirsiniz. Gönüllü çalışmalarınızın, stajlarınızın ya da okulda üstlendiğiniz görevlerin de deneyimsiz bir elektrikçi CV’sinde dikkat çekeceğini de unutmamalısınız.

Elektrikçi CV’si İçin İş Deneyimi Örneği

Aşağıdaki iş deneyimi örnekleri değişik kariyer seviyelerindeki elektrikçiler için hazırlanmıştır.

Çırak Elektriçi

ABC Elektrik Hizmetleri

İstanbul

2022 - 2023

 • Konut ve ticari ortamlarda elektrik sistemlerinin kurulumu ve bakımı konusunda deneyimli elektrikçilere yardımcı oldum.
 • Boru bükme, kablolama ve ekipman sorunlarını giderme becerilerini geliştirdim.
 • Elektrik arızalarını teşhis etmek ve gidermek için ekiple işbirliği yaptım ve sorun çözme stratejilerine aktif olarak katkıda bulundum.
 • Doğru ölçümler ve güvenli bağlantılar sağlayarak 50'den fazla başarılı kablolama kurulumunun tamamlanmasını destekledi.

Oto Elektrikçi

ABC Oto Elektrik Sistemleri

Sanayi Sitesi

İstanbul

2020 - 2023

 • Araç elektrik sorunlarını teşhis etmek ve onardım.
 • Araç özelliklerini ve işlevselliğini geliştirmek için satış sonrası elektronik bileşenleri kurup yapılandırdım.
 • 30'dan fazla satış sonrası GPS ve eğlence sistemi kurarak müşteri memnuniyetini ve olumlu yorumları artırdım.
 • Etkili ekip çalışmasıyla ortalama onarım süresinde %15'lik bir azalma sağladım.
 • 50 araçtaki elektrik arızalarını teşhis etme ve çözme konusunda ekiple işbirliği yaptım.

İş deneyimlerinizi ön plana çıkarmak için bu yazı da ilginizi çekebilir.

Elektrikçi CV’si İçin Ek İş Deneyimi

Ek iş deneyimi bölümü, eğer deneyimleriniz doğrudan pozisyonu ilgilendirmiyor ama iş verene sizinle ilgili olumlu izlenim bırakacak tecrübeleriniz varsa kullanılabilir. Bazı durumlarda iş verenler ek deneyimlerinize bakarak sizin o görev için uygun olup olmadığınıza karar verebilirler.

Ek deneyimleriniz ister gönüllü çalışmalarınız, ister stajlarınız, isterse elektriköiliğin farklı bir alanında olsun, CV’nize eklerken tıpkı ana iş deneyimi bölümünde olduğu gibi ters kronolojik format ile son deneyimlerinizden başlayarak sıralayın.

Elektrikçi CV’sine Eğitim Bilgileri Nasıl Yazılmalıdır?

Eğitimin önemi yadsınamaz. Bir iş için yeterli donanımı aldığınız ilk yer okuduğunuz okuldur. Ardından bir işe girerek kendinizi uygulamalı olarak geliştirme şansı elde edersiniz. Eğitimli bir elektrikçi, eğitim almamış bir adaya göre hem daha iyi kariyer yapma hem de daha iyi kazanma fırsatı bulur.

İş verenler genellikle diplomalı ve sertifikalı çalışanlar aradıklarından bunları CV’nizde en iyi şekilde yansıtmanız, diğer adayları geride bırakarak işi elde etmenize yardımcı olacaktır. Ülkemizde elektrik alanında hem lise hem ön lisans hem de lisans ve daha üstü eğitim alarak bu mesleğe başlayabilirsiniz. Bu eğitim bilgilerini okuduğunuz okul, okulun lokasyonu, diploma türü, eğitim gördüğünüz tarih aralığı ve eğitim içeriğinin kısa bir özeti olmak üzere CV’nize girin.

Eğer iş deneyiminiz çok azsa ya da hiç yoksa eğitim bilgilerinizi ön plana çıkaracak bir şablon seçerek iş vereni etkileyebilirsiniz. CVMaker sitemizde bulunan ve kariyer uzmanları tarafından özenle hazırlanmış şablonlarımızan birini seçerek eğitim bilgilerinizin altını çizebilirsiniz.

Eğer kendinizi geliştirmek için bir kursa katıldıysanız CV'nize kurs ve sertifikaları eklemek için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Elektrikçi CV’si İçin En İyi Şablonu Seçin

Bir şablon ile hazırlanan CV daima etkili ve dikkat çekici olacaktır. Şablonlar ayrıca CV 2nin kolay okunması açısından da önemlidirler. Günümüzde işe alım uzmanlarının bir CV’yi okumak için birkaç saniyeden fazla zaman harcamadığı biliniyor. Dolayısıyla şablonunuzu seçerken hangi bilgilerinizin ön planda olmasını istediğinize dikkat etmelisiniz. Örneğin elektrik elektronik mühendisliği CV için eğitim bilgilerinizin ön plana çıkmasını isteyebilirsiniz.

Bir elektrikçinin deneyimleri ve becerileri meslek için önem taşır. Deneyim ve becerilerinizi vurgulayacak olan Duke, Toronto, Columbia, California, Wisconsin ve daha pekçok şablonumuzdan birini seçerek siz de hemen güçlü bir CV hazırayabilirsiniz.

CV’niz İçin Bir Ön Yazı Hazırlayın

Ön yazı, CV’nize eklediğiniz bir mektuptur. Bu yazının içeriğinde iş ilanını nerede gördüğünüz, neden başvurmaya karar verdiğiniz, pozisyon için neden en uygun aday olduğunuz, daha önceki başarılarınız, kariyer hedefleriniz yer almalıdır.

Tüm bu bilgileri mektubunuzu giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölüme ayırarak yazın. Giriş bölümünde ilanı nerede gördüğünüzü, neden başvurmaya karar verdiğinizi ve işe ne zaman başlayabileceğinizi yazın.

İkinci paragrafta şirketi tanıdığızdan ve takdir ettiğinizden söz ederek becerilerinizle iş pozisyonu arasında bağ kuracak bilgilere yer verin. Örneğin bir Oto Elektrikçisi ilanı için o güne dek bu sektörde elde ettiğiniz deneyimler sonucu geliştirdiğiniz becerileri listeleyebilirsiniz.

Kapanış paragrafı aslında hem teşekkür hem de iş vereni bir iş görüşmesine davet amacıyla yazılmalıdır. Böylece kendinizi mülaktta daha iyi ifade edebilir ve işi elde etme şansınızı yükseltebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için CV için ön yazı nasıl yazılmalı isimli makaleye göz atabilirsiniz.

CV’nizi Geliştirmeniz İçin İpuçları

Elektrikçilik mesleği hem ülkemizde hem de yurt dışında tüm adaylara büyük fırsatlar sunan kazançlı bir meslektir. Bu mesleğe adım atarken ya da iş değiştirirken kariyeriniz için atmanız gereken ilk adım iyi bir CV hazırlamak olmalıdır.

Bu dinamik sektör için başarılı bir iş başvurusu oluşturmak, etkili ve kişiye özel modern bir CV ile başlar. Çok az deneyiminiz varsa  veya hiç iş deneyiminiz yoksa, hatta çıraklık eğitimi alıyor olsanız bile, kurslar, ek iş deneyimi kazanma veya beceriye dayalı bir CV şablonu kullanma yoluyla başarı şansınızı hızla artırabilirsiniz. Bu rehberdeki temel bölümleri kullanarak dikkat çekici bir kişisel profil oluşturabilir, becerilerinizi ve deneyimlerinizi etkili bir şekilde vurgulayabilir ve hayalinizdeki işe girme şansınızı artırmak için sertifikaları kullanabilirsiniz. Sitemizdeki CV örnekleri  bu konuda size rehber niteliği taşıyacaktır.

Bol şans!

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak