2024’te turizm CV’si nasıl yazılır? Örneklerle geliştirilmiş yazım kılavuzu

Turizm sektörü, konaklama, dinlenme, gezme ve eğlence hizmetleri sunmaya odaklanır ve çok çeşitli iş rollerini kapsar. Konuklarla doğrudan etkileşime giren personelden, perde arkasında sorunsuz operasyonlar sağlayan destek personeline kadar her pozisyon, sektörün işleyişinde çok önemli bir rol oynar.

Hemen CV’nizi oluşturun

Pozisyonunuz ne olursa olsun, her turizm sektörü çalışanının kariyer potansiyelini ortaya çıkarmak için ihtiyaç duyduğu temel bir unsur vardır: iyi hazırlanmış bir CV. Neyse ki, kendiniz için nasıl bir CV oluşturacağınızı öğrenmek için mükemmel bir yere geldiniz. Turizm alanındaki pozisyonlara özel olarak hazırlanmış, ilgi çekici bir CV hazırlamanızı sağlayacak basit, adım adım bir kılavuzla size yardımcı olmak için buradayız.

CV yazma süreci: Nereden başlamalısınız?

Söz konusu otel için CV hazırlama olduğunda, stratejik olmak ve kariyer hedeflerinizle uyumlu hale getirmek önemlidir. CV hazırlamaya başlamak için, kapsamlı bir ana CV oluşturarak işe koyulun. Kişisel bilgiler, iş deneyimi, eğitim, beceriler ve başarılarınızı girdiğiniz bu Ana CV’yi düzenli olarak güncelleyin. Bir pozisyona başvurrrmadan önce işle ilgili deneyimleri ve nitelikleri vurgulayarak, profili özelleştirerek ve iş piyasasında öne çıkmak için ilgili becerilerin altını çizerek CV’nizi pozisyona uyarlayın. Bunları yaparken aşağıdaki noktaları aklınızda tutun:

 • İşverenlerin tam olarak ne aradığını anlamak için istediğiniz sektörü ve iş rolünü araştırın.
 • CV’nizin yapısını temel bölümlerle düzenleyin: kişisel bilgiler, kişisel profil, iş deneyimi, eğitim ve beceriler.
 • Kariyer hedeflerinizle ilgili başarılarınızı, ölçülebilir sonuçları vurgulayarak sergileyin.
 • CV’nizin Aday takip sistemleri (ATS) tarafından elenmemesi için iş ilanındaki anahtar kelimeleri ekleyin.
 • Her yeni başvuru için CV’nizi o pozisyona göre özelleştirin ve becerilerinizin rolün gereklilikleriyle nasıl eşleştiğini gösterin.
 • Hataları düzeltin, işe alım yöneticilerini cezbeden özlü ve ilgi çekici bir özgeçmiş sağlayın.

CV'nizi turizm sektöründeki kariyer hedeflerinize uygun hale getirerek, diğer adaylar arasında öne çıkma ve istediğiniz işe girme şansınızı artırırsınız. Aşağıda, sitemizdeki CV ve ön yazı oluşturma aracımız kullanılarak oluşturulmuş bir Turizm CV örneği yer almaktadır.

Turizm CV Örneği

Aşağıdaki örnekte, sektörde 5 yıllık bir deneyime sahip bir otel yöneticisi, sitemizde bulunan Cornell şablonunu yeşil renkte kullanmıştır. Turizm CV örnekleri, özgeçmişinizi hazırlarken size kılavuz olacak ve kusursuz bir CV hazırlamanıza yardım edecektir. Daha fazla CV örneği için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Turizm CV Örneği

Buraya tıklayarak bu örneği indirebilirsiniz

Turizm CV’sine neleri dahil etmelisiniz?

İyi bir CV okunabilirliğe önem verir ve niteliklerinizi, becerilerinizi ve deneyiminizi etkili bir şekilde sergileyen temel bölümleri stratejik olarak vurgular. Bu bölümler kişisel bilgiler, ilgi çekici bir kişisel profil, kapsamlı eğitim geçmişi, iş deneyimi ve ilgili becerilerin bir listesi gibi çeşitli konuları kapsar. Bu bölümleri titizlikle düzenleyerek ve tutarlı bir şekilde sunarak, işverenlerin dikkatini çeken ve bir işe uygunluğunuzu etkili bir şekilde ileten bir CV oluşturabilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir konu ise, CV’nizin kısa olmasıdır. Eğer uzun süreli bir eğitim ve iş deneyimine sahipseniz, buna uygun bir şablon ve yazı tipi seçerek CV’nizin hem kolay okunmasını hem de bilgilerinizin CV’nizde düzenli yer almasını sağlayabilirsiniz. CVMaker uzmanlarının her meslek dalına uygun olarak hazırladıkladıkları şablonlarımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Turizm CV’sinde kişisel profil nasıl yazılmalıdır?

Kişisel profil, mesleki deneyiminizi etkileyici bir biçimde vurgulamak için bir şanstır. Kişisel bir profil yazarken, güçlü yönlerinizi ve başarılarınızı vurguladığınızdan emin olun ve iş için neden en iyi aday olduğunuza dair olumlu bir izlenim bırakın. Bu bölümü kısa bir yaşam özeti yerine, başvurduğunuz pozisyonla ilgili güçlü yönlerinizi ve geçmişteki başarılarınızı yansıtmak için kullanın.

Kişisel profilinizi 6-7 cümleden oluşan kısa bir paragraf olarak hazırlayın. Her cümlenin pozisyonla ilgili olmasına, başarılarınızın altını çizmesine ve işi elde ederseniz şirkete ne tür katkılar sunacağınızın bilgisini vermesine dikkat edin. CV’nizde ilk göz çarpan bölüm olarak, kişisel profilinizin gücünü kullanın. Gereksiz ve pozisyonla ilgisi olmayan bilgileri girmekten kaçının.

Turizm CV’si için kişisel profil özeti örnekleri

Yeni mezun için kişisel profil özeti örneği:

"Olağanüstü konuk deneyimleri sunma tutkusuyla hareket eden yeni Otelcilik Yönetimi mezunuyum. Aldığım eğitim bana otel ve restoran operasyonları, müşteri hizmetleri ve etkinlik yönetimi konularında güçlü bir temel kazandırdı. Detaylara dikkat eden mükemmel iletişim becerileri ve farklı ekiplerde etkili bir şekilde çalışmamı sağlayan işbirlikçi bir yapıya sahibim."

Otel Müdürü için kişisel profil özeti örneği:

"Yüksek performanslı ekiplere liderlik etme ve otel operasyonlarını optimize etmede 10 yıldan fazla başarıya sahip, sonuç odaklı ve deneyimli Otel Müdürüyüm. Engellerin üstesinden gelme ve olağanüstü sonuçlar sunma konusunda kanıtlanmış bir yeteneğe ve güçlü problem çözme becerilerine sahibim. Ekip çalışması kültürünü, çalışanların gelişimini ve misafir memnuniyetini teşvik etme konusunda kanıtlanmış yeteneği olan dinamik bir liderim."

Hemen CV’nizi oluşturun

Turiz CV’sine hangi becerileri eklemelisiniz?

Turizm, çok değişik dalların bir araya geldiği bir sektördür. Konaklama, ulaşım, yeme içme, rehberlik gibi alanları kapsayan bu sektörde çalışıyorsanız öncelikle başvuru yaptığınız pozisyona uygun yeteneklerinizin bir listesini hazırlamalısınız. Beceriler hem mesleki hem de sosyal olarak adlandırılırlar. Genellikle iş ilanlarında aranan özellikler kısmında bu becerilerden hangilerine sahip olmanız gerekiği yazar. Bu nedenle ilanları dikkatlice okuduktan sonra kendinizde bulunduğuna inandığınız becerilerinizi CV’nize ekleyin.

Aşağıdaki listede bir turizmcinin sahip olması gereken en iyi sosyal ve mesleki beceriler bulunmaktadır:

Mesleki beceriler:

 • Ön büro operasyonları
 • Yiyecek ve içecek bilgisi
 • Satış ve pazarlama
 • Etkinlik düzenleme
 • Bütçeleme
 • Finansal yönetim

Sosyal beceriler:

 • İletişim
 • Müşteri hizmetleri
 • Problem çözme
 • Ekip çalışması
 • Uyarlanabilirlik
 • Zaman yönetimi
 • Liderlik
 • Çok kültürlülük farkındalığı
 • Eğitim ve geliştirme

Ayrıca CV'nizde bulunması gereken yetenekler konusunda bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Turizm CV’sinde iş deneyimi bölümü

İster sektörle ilgili büyük bir deneyime sahip olun, ister kariyerinize yeni başlıyor olun, CV'nizin iş deneyimi bölümü, becerilerinizi ve başarılarınızı öne çıkarmak için değerli bir platform sunar. Özellikle dinamik ve hızlı tempolu bu sektörde, gerçekleştirdiğiniz görevleri ve geçmiş veya mevcut rollerinizde elde ettiğiniz başarıları vurgulamak çok önemlidir. Bu yaklaşımla, zorlu turizm alanında başarılı olma ve önemli bir etki yaratma yeteneğinizi etkili bir şekilde sergileyebilirsiniz.

İş deneyimlerinizi yazarken ters kronolojik format ile en son işinizden başlayarak geriye doğru sıralandırın. Pozisyonun adını, çalıştığınız kurumun adını, lokasyonu ve görev aldığınız tarih aralığını yazdıktan sonra madde işaretli bir liste ile çalıştığınız sürece üstlendiğiniz sorumlulukları ve elde ettiğiniz başarıları girin. Bunu yaparken rakamsal veriler yazabilirsiniz. Örneğin, çalıştığınız iki yıllık süre içerisinde otele giriş yapan konuk sayısında %30 artış olmasını sağladığınızı söyleyebilirsiniz.

Turizm CV’si iş deneyimi örnekleri

Otel Operasyonları Müdürü

Kilim Otel, İstanbul

2020 - 2024

 • Günlük otel operasyonlarını yönettim.
 • 50'den fazla çalışandan oluşan bir ekibe liderlik yaptım i yönetti ve misafir memnuniyeti ve çalışan katılımına güçlü bir şekilde odaklanmayı sürdürdüm.
 • Büyük ölçekli etkinliklerin ve konferansların başarılı bir şekilde planlanmasını ve yürütülmesini denetleyerek kusursuz koordinasyon ve konuk memnuniyetini sağladım.
 • Düzenli personel eğitim ve geliştirme programları yürüttüm.
 • Yüksek temizlik ve hijyen standardını korudum.
 • Konuk deneyimlerini iyileştirmek için etkili sistemler ve süreçler uygulayarak bunun sonucunda olumlu konuk değerlendirmelerinde son iki yılda %25 oranında tutarlı bir artış olmasına katkı sağladım.
 • Mükemmellik, ekip çalışması ve müşteri hizmetleri kültürünü teşvik ederek otelin art arda üç yıl boyunca bölgedeki "En İyi Müşteri Hizmeti Oteli" ödülüne layık görülmesini sağladım.

Ön Büro Müdürü

Altınyunus Otel, Çeşme

2018 - 2024

 • 30'dan fazla resepsiyon ve misafir hizmetleri ekip üyelerinden oluşan bir ekip de dahil olmak üzere tüm ön ofis operasyonlarını yöneterek konukların otele girişinden ayrılışlarına kadar sorunsuz ve verimli deneyim yaşamalarını sağladım.
 • Kusursuz iletişim ve koordinasyonu sağlamak için kat hizmetleri, bakım ve yiyecek ve İçecek departmanlarıyla yakın işbirliği içinde bulundum. Olumlu ve işbirliğine dayalı bir çalışma ortamını teşvik ederek güncellemeleri, yeni prosedürleri iletmek ve endişeleri gidermek için düzenli personel toplantıları gerçekleştirdim.
 • Yenilikçi konuk ağırlama stratejileri uyguladım ve bunun sonucunda olumlu konuk geri bildirimlerinde %15 artış sağladım. TripAdvisor puanı 5 üzerinden 4,7 oldu.
 • Personelin sosyal becerilerini geliştirmeye odaklanan bir eğitim programı uyguladım, bunun sonucunda konuklarla etkileşimler iyileşti ve konuk şikayetlerinde %25 azalma sağlandı.

Eğer iş deneyiminiz yoksa iş tecrübesi olmayanlar için CV hazırlama konusundaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Turizm CV’sinde ek iş deneyimi bölümü

Bazı durumlarda pozisyonla doğrudan ilgisi olmayan iş deneyimlerinizi CV’nize yazmanız gerekebilir. Bu deneyimlerin o pozisyonla ilgisi olmasa bile başvurunuza katkısı olabilir. Eğer CV’niz çok uzun değilse ve başarılarınızı ve becerilerinizi vurgulayacağına inanıyorsanız bu tecrübelerinizi ek iş deneyimi olarak girebilirsiniz. Ek iş deneyimlerine gönüllü çalışmalarınızı, okul yıllarında üstlendiğiniz görevleri ve stajlarınız yazabilirsiniz.

Turizm CV’sinde eğitim bölümü nasıl yazılır?

Eğitim bölümü, nitelikleriniz ve uzmanlığınız hakkında önemli bilgiler sağlayarak potansiyel işverenlerin bir pozisyona uygunluğunuzu değerlendirmesine olanak tanır. Üstelik eğitim, ister resmi ister gayri resmi olsun, kişisel ve mesleki gelişime olan bağlılığınızı vurgulayan güçlü bir farklılaştırıcı görevi görür. Eğitim bölümü genellikle iş deneyimlerinden sonra girilir. Eğitimin iş deneyimi altında listelenmesi, işe alım görevlilerinin, bir rol için niteliklerinizin değerlendirilmesinde çok önemli olan ilgili iş deneyiminize ve başarılarınıza öncelik vermesine olanak tanır.

Fakat bazı durumlarda eğitim bilgileri, deneyimlerden önce de listelenebilir. İş deneyiminden önce eğitime öncelik vermek, pratik becerilerinizi, sektör bilginizi ve gerçek dünya senaryolarında başarılı olma yeteneğinizi gösterir. Yeni mezunlar veya pozisyonla son derece ilgili eğitime sahip kişiler, kendi eğitim bölümlerine öncelik vermeyi seçebilirler.

Eğitim bilgilerinizi girerken okuduğunuz okulu ve bölümü, okulun bulunduğu lokasyonu, eğitim gördüğünüz tarih aralığını ve diploma türünüzü ve derecenizi yazmalısınız. Ayrıca bir iki cümle ile aldığınız eğitimin içeriğinden de söz edebilirsiniz.

Mezun olduktan hemen sonra iş başvurusunda bulunacaksanız yeni mezun için CV hazırlama ile ilgili bu yazımızı okuyun.

Turizm CV’si için en iyi şablonu seçin

Şablonlar, bir CV’nin en etkin ve düzgün biçimde yapılandırılmasını sağlarlar. Profesyoneller tarafından oluşturulan değişik şablonlar, her meslek dalı için ve iş pozisyonu için uygundur. Fakat öne çıkarmak istediğiniz beceri ve başarılarınıza bağlı olarak doğru şablonu seçmeniz önemlidir.

Şablonlar, CV bölümlerinin belli bir düzen ile birbirinden ayrılarak, bazılarının daha kolay okunması ve dikkat çekmesini sağlarlar. Özellikle deneyim ve becerilerini ön plana çıkarmak isteyen turizm çalışanları, sitemizde bulunan onlarca şablondan birini seçerek kusursuz ve kolay okunan bir CV oluşturabilirler.

CV şablonunuzu seçerken şu noktalara dikkat edin:

 • Farklı endüstriler ve roller belirli CV formatlarını gerektirir. Örneğin, yaratıcı bir meslek görsel olarak daha çekici bir CV gerektirebilirken, kurumsal bir pozisyon daha geleneksel bir düzen gerektirebilir. Karar vermeden önce sektörünüzün standartlarını ve başvurduğunuz rolü analiz edin.
 • CV'nize eklemeniz gereken içerik miktarını düşünün. Kapsamlı bir iş deneyiminiz ve başarılarınız varsa, tüm önemli bilgileri karmaşık görünmeden barındıran bir şablona ihtiyacınız olacaktır.
 • CV'niz okunması kolay ve görsel olarak çekici olmalıdır. Net başlıklara, madde işaretlerine ve yeterli beyaz alana sahip bir şablonu tercih edin. Niteliklerinizi gölgeleyebilecek dikkat dağıtıcı unsurlar içeren şablonlardan kaçının.

Turizm CV’niz için ön yazı hazırlayın

Ön yazı, iş başvurusu sırasında potansiyel işverenlere geleneksel CV'nin yanında gönderilen ek bir belgedir. Bu belge, kendi kelimelerinizle niteliklerinize derinlemesine bir bakış sunarak, spesifik sektörünüzü ve pozisyonla ilgili becerilerinizi vurgular. Doğrudan bir işe alım yöneticisine hitap eder ve pozisyon için neden uygun ve arzu edilen bir aday olduğunuzu açıklar.

Turizm sektöründeki işlere başvururken, başvurunuzun bir parçası olarak etkili bir ön yazı yazmanız önemlidir. Bir kapak mektubu işe alım görevlilerine göreve olan bağlılığınızı ve tutkunuzu gösterir. Bu aynı zamanda işverenlere kendiniz hakkında normalde yalnızca CV aracılığıyla aktarılandan daha fazlasını anlatmak için de bir fırsattır.

Bir ön yazıyı şu sıralama ile oluşturabilirsiniz:

 1. Bir selamlamayla başlayın : Ön yazıya her zaman kibar ve resmi bir selamlamayla başlayın. İşverene ismiyle hitap edin ve pozisyonu belirtin. Bu, onları ve şirketi araştırmaya zaman ayırdığınızı gösterir. Bu aynı zamanda ön yazının daha kişisel görünmesini sağlar; tıpkı sizinle işe alan kişi arasındaki özel bir görüşme gibi.
 2. Etkili bir açılış yapın: İlk birkaç cümlede okuyucunun dikkatini çekmek önemlidir. Kendinizi tanıtın ve neden bu pozisyona başvurduğunuzdan söz edin. Bu, şirketle çalışma olasılığı konusunda ne kadar istekli olduğunuzu ve bu rol için neden ideal aday olduğunuzu belirttiğiniz noktadır.
 3. Başarılarınızı vurgulayın: Kariyer başarılarınızı, özellikle de en çok gurur duyduğunuz başarılarınızı vurgulamak için bu sonraki bölümü kullanın. Bunları her zaman işin gereksinimlerine ve temel turizm becerilerine bağladığınızdan emin olun. Ayrıca güçlü yönlerinizi ve bunların neden pozisyonla uyuştuğundan söz edin.
 4. İlgili becerilerinizden bahsedin: Pozisyona en uygun adaydan beklenen becerilerinizin altını çizin. Örneğin, işe alım uzmanı hızlı tempolu ortamlarda çalışmaya alışkın birini arıyorsa, zamanı iyi yönetme becerisine sahip olduğunuzu ve baskı altında nasıl iyi çalıştığınızı yazın.
 5. Etkili bir kapanış yapın: Pozisyon için neden uygun olduğunuzu yineleyerek ve işe alma yöneticisine zaman ayırdığı için teşekkür ederek ön yazınızı tamamlayın. Kişisel bilgilerinizi bıraktığınızdan emin olun. Bu aynı zamanda standart mektup formatını kullanarak kapak mektubunu imzaladığınız noktadır. İsterseniz el yazısı veya dijital imza kullanabilirsiniz.

Ön yazı ile ilgili daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sonuç: Bu rehberde Turizm CV’si hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini otel CV örnekleri ve ipuçları ile açıkladık. Kariyer basamaklarının en önemlilerinden biri olan CV, iyi hazırlandığı ve bazı noktalara dikkat edildiği takdirde sizi diğer adaylardan ayırarak dilediğiniz pozisyonu elde etmenizi sağlar. CV ve ön yazı hazırlamanın yanı sıra kariyerle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz ya da resepsiyonist CV örneği arıyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak