Dikkat Çeken Bir Kuaför CV’si Nasıl Hazırlanır?

Kuaförlükte kariyer yapmaya başlamak, güzellik sektöründe gelişen popüler bir meslektir. Trendler geliştikçe, mevcut endüstri pazarına uygun modern bir CV oluşturarak rekabetçi kalmak çok önemlidir. Güzellik salonlarından film setlerine kadar, ister bir çırak ister üst düzey bir pozisyona ulaşmayı hedefleyen deneyimli bir kuaför olun, endüstri standartlarına uygun profesyonel bir CV oluşturmanız için size rehberlik ediyoruz. Uygun bir CV şablonu seçmenize yardımcı olarak becerilerinizi ve deneyiminizi başarılı bir şekilde sergilemenizi sağlıyoruz.

Hemen CV’nizi oluşturun

Kuaför CV örnekleri ile hazırlanmış olan bu rehberde, CV’nizin aday takip sistemine uyumlu olması için gerekli anahtar kelimeleri barındırması ve uygun bir ön yazı ile etkisinin artırılması konusu da dahil olmak üzere adım adım tüm bilgi ve ipuçlarını veriyoruz. CVMaker profesyonellerinin hazırladığı bu bilgiler ve siztemizde bulunan CV hazirlama aracı, profesyonel bir CV hazırlamanıza yardım edecek.

Kuaför CV örneği

Aşağıdaki Kuaför CV’si sitemizde bulunan Cambridge şablonu kullanılarak oluşturulmuş ve adayımız iş deneyimlerini ön plana çıkarmıştır. Daha fazla CV örneği için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kuaför CV örneği

Buraya tıklayarak bu örneği indirebilirsiniz

Kuaför CV’sine neleri dahil etmelisiniz

İyi bir CV’nin barındırması gereken bölümler vardır. Bu bölümler sizin kariyer profilinizi tam anlamıyla çizerken aynı zamanda o pozisyon için uygunluğunuzu da vurgulamalıdır. Bu bölümlerin yanı sıra başvurunuzu destekleyeceğine inandığınız ek bölüm ve bilgileri de CV’nize dahil edebilirsiniz. Fakat burada unutmamanız gereken en önemli konu CV’nizin 2 sayfayı geçmeyecek uzunlukta ve kolay okunur bir yapıya sahip olmasıdır.

Yani, etkileyici bir kuaförlük CV'si hazırlamak, temel bilgileri ve bölümleri dahil etmeyi içerir. CV'nize kişisel bilgilerinizi ve uzmanlığınızı vurgulayan bir profil ekleyin. Önemli başarıları ve sektöre özgü becerileri vurgulayan eğitim ve ilgili deneyimleri ekleyin. CV’nizi okuyan iş veren kuruma sunacağınız katkıları görebilmeli ve pozisyon için en uygun aday olduğunuzu düşünmelidir.

Bunun için öncelikle bir ana CV oluşturarak o güne değin elde ettiğiniz tüm deneyim ve donanımları yazın. Ardından başvurduğunuz işin gerekliliklerine göre bu CV üzerinde düzenleme yaparak gereksiz bilgileri çıkarabilir ya da güncelleme getirebilirsiniz. Bir CV’ye dahil edilmesi gereken temel bölümler aşağıdaki gibidir:

 1. Kişisel bilgiler: E-posta adresinizi ve telefon numaranızı belirterek adınızı, meslek ünvanınızı, konumunuzu ve iletişim bilgilerinizi ekleyin.
 2. Profil özeti: Kuaförlük alanındaki uzmanlığınızı, tutkunuzu ve benzersiz becerilerinizi vurgulayan bir özet hazırlayın. Modern kuaförlük trendlerinin ön saflarında kalmaya olan bağlılığınızı gösterin ve önceki başarılarınızdan, ilgili eğitim, öğretim, sertifikalar ve atölye çalışmalarından söz edin.
 3. Eğitim: İlgili sertifikalar veya kurslar da dahil olmak üzere eğitim geçmişinizi listeleyin. Ayrıca, alanla ilgili atölye çalışmalarını veya hala devam etmekte olan eğitimlerinizi vurgulayın.
 4. İş deneyimi: Önceki müşteri odaklı pozisyonlarınızı, başarılarınızı ve kuaför sorumluluklarınızı vurgulayarak iş geçmişinizi özetleyin. Prosedürleri tamamlama ve müşterilerle etkileşim kurma konusunda pratik örnekler gösterin.
 5. Beceriler: Özellikle şekillendirme veya renklendirme gibi yaratıcı yönlerde deneyiminiz varsa, şekillendirme teknikleri, trendler ve salona özgü araçlar için gerekli olan kritik teknik ve kişilerarası becerileri sergileyin. Yalnızca mesleki becerilerinizi değil aynı zamanda sosyal becerilerinizi de bir kombinasyon halinde listeleyin.
 6. Ek bölümler: Referansları veya hobileri ve ilgi alanlarını eklemeyi düşünün. Çalışmalarınızı ve sosyal medya profillerinizi sergileyen çevrimiçi saç stilisti portföy örneklerine bağlantılar eklemeyi düşünün.

Kuaför CV’sinde profil özeti nasıl yazılmalıdır?

İşverenler CV'nize baktıklarında ilk görecekleri şey profil özetiniz olacaktır. Bu kısa paragraf, kariyerinizdeki temel başarıları ve güçlü yönlerinizi kapsar. Bunu 3-4 cümle arasında kısa ve net tutmayı hedeflemelisiniz. Profil özetinizi yazmadan önce, başvurduğunuz pozisyon için kuaförün iş tanımını ve bazı profesyonel CV örneklerini tekrar okuyarak işe alım uzmanlarının neleri aradığını net bir şekilde görebilirsiniz. İş ilanında yazan detaylara dikkat ederek sizde bulunan özellikleri vurgulamalısınız.

Bunu kısa bir yaşam öykünüz olarak görmemelisiniz. Çünkü iş verenlerin ilgilendiği konu sizin pozisyona uygunluğunuz ve aranan özellikleri barındırıp barındırmadığınızdır. Bu bölüm potansiyel işverenleri cezbetmek için bir fırsattır. Uzmanlığınızı, adanmışlığınızı ve benzersiz niteliklerinizi yansıtan kısa ve öz bir özet yazın. Kuaförlük beceri ve tekniklerinizin, müşteri memnuniyetine adanmışlığınızın ve yaratıcı özelliklerinizin profesyonel bir özetini sunun. Potansiyel işverenlerin ilgisini çekmek için kariyer hedeflerinize, tutkularınıza ve kişiliğinize kısa bir genel bakış sunma şansınız var.

Hemen CV’nizi oluşturun

Kuaför CV’si için profil özeti örneği

CV’nizin bu bölümünü yazmadan önce bir örnek inceleyerek konuyu daha iyi anlama şansınız olabilir. Aşağıdaki profil özeti örneğinde adayımız 7 yıllık deneyimini ve başarılarını, pozisyonun gerekliliklerine göre aktarmaktadır.

‘’Müşterilerin isteklerini en son trendlerle kusursuz bir şekilde harmanlayan benzersiz görünümler yaratan 7 yılı aşkın uzmanlığa sahip deneyimli bir kuaförüm. Kesim, renklendirme ve şekillendirme teknikleri yelpazesinde yetkinim. Her müşterinin yenilenmiş bir güven ve kendine özgü bir stille ayrılmasını sağlayarak birinci sınıf hizmet sunmaya kendimi adamış bulunmaktayım. Güleyüz ve güçlü iletişim en önemli özelliklerimdendir.’’

Kuaför CV’si için en önemli beceriler

CV’de beceriler bölümü, saç ve güzellik sektöründe çok önemli olan teknik uzmanlık ve insan becerilerinin stratejik bir karışımını gerektirir. Denge esastır ve hem sosyal hem de mesleki becerilerinizi birleştirmelisiniz. İletişimden saç şekillendirmeye kadar, kuaförlük kariyerinizi geliştirmek için sahip olmanız gereken birçok beceri vardır. Ayrıca beceriler bölümünü, iş ilanında belirtilen özelliklere göre anahtar kelimeler olarak kullanabilir ve böylelikle CV’nizi Aday Takip Sistemi’ne (ATS) uygun hale getirebilirsiniz.

İş ilanında belirtilen aranan özellikler genellikle kelime olarak alt alta listelenir. Aday Takip Sistemi adı verilen dijital yazılım başvuru yapan adayların CV’lerini tarayarak bu kelimeleri arar ve bulamadığı CV’leri otomatik olarak eler. Dolayısıyla beceriler bölümüne ekleyeceğiniz ve sizde bulunduğuna inandığınız yetenekleriniz bu konuda size yardımcı olur ve CV’nizin henüz iş verenin eline geçmeden elenmesini engeller.

Bir kuaför adayının mesleğinde başarılı olabilmesi ve kariyerinde hızla yükselmesi için aşağıdaki kişisel niteliklerin bazılarını barındırması gerekmektedir.

 1. Müşteri odaklılık: Bir salonda çalışırken, müşterilerin saçları şekillendirilirken mümkün olan en iyi deneyimi yaşamalarına yardımcı olmaya istekli bir insan olmanız gerekir.
 2. Esnek olmak: Bir kuaförün görevleri çok çeşitli olduğundan, esnek olmanız ve yerleri süpürmek ile saç boyası uygulamak arasında bir anda geçiş yapmaya istekli olmanız gerekir.
 3. Yaratıcılık: Bu rolde, müşterilerin saçlarını şekillendirirken ve boyarken yaratıcı becerilere ve tutkuya ihtiyacınız olacak, bir saç stilini tam olarak neyin göz alıcı gösterdiğini anlamanız gerekecek.
 4. Ekip ruhu: Bazı durumlarda birkaç kuaförden oluşan bir ekipte çalışacağınız için ekip çalışması konusunda yetenekli olmanız gerekir. İşbirliği içinde iyi çalışmalı, stilistlerin rehberliğini dinlemeli ve gerektiğinde görevleri devralmalısınız.
 5. Motivasyon: Ekip çalışmasının yanı sıra, güçlü bir öz motivasyon düzeyine de sahip olmanız gerekir. Bu sizi tek başınıza yapacağınız tüm görevlerde yönlendirecek ve motive ederek başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Tüm bu temel özelliklerin yanı sıra CV'nize eklemeniz gereken bazı diğer beceriler şunlardır:

Teknik Beceriler:

 • Saç kesimi
 • Saç ekleme
 • Ürün satışı
 • Eğitim verme
 • Fön çekme
 • Gelin saçı
 • Hassas saç kesimi
 • Salon temizliği ve hijyen
 • Kimyasal güvenlik

Sosyal Beceriler:

 • İletişim
 • Yaratıcılık
 • Ekip ruhu
 • Zaman yönetimi
 • Detaycılık
 • Organizasyon
 • Motivasyon
 • Pratiklik
 • Esneklik

CV’de beceriler ve yeteneklerin nasıl yer alması gerekitiği hakkında daha detaylı bilgiye blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

Kuaför CV’sinde iş deneyimi bölümü

Kuaförlük mesleği uygulamayla gelişen ve ilerleyen bir meslektir. Dolayısıyla iş deneyimleriniz CV’nizin dikkat çekmesinde etkili bir rol oynar. Bu etkiyi daha da artırmak için deneyimlerinizi ters kronolojik sıra ile en son işinizden başlayarak geriye doğru sıralayın. Böylece iş verenlerin daha yoğun deneyimlerinizi en başta görmesini sağlamış olacaksınız. 

CV'nizdeki iş deneyiminiz, kuaförlük ve güzellik sektörünün sürekli gelişen ortamında yetkinliğinizi sergilemelidir. Kapsamlı beceri setinizi uygulayarak, nasıl kaliteli saç dönüşümleri sağladığınızı gösterin. Her iş deneyiminizi yazdıktan sonra ölçülebilir başarılar veya sonuçlar için 2-3 madde işareti liste girin. Başarılarınızı ölçülebilir rakamlarla vurgulamanız iş verenin dikkatini çekecektir.

Kuaför CV’si için iş deneyimi örnekleri

‘’Deneyimli Kuaför

İstanbul Saç Tasarım Stüdyosu

2018-2024

İstanbu‘’

Başlıca görev ve sorumluluklarım arasında yaratıcı kesim, renklendirme ve şekillendirme teknikleriyle müşterilerin vizyonlarını gerçeğe dönüştürmek, tercihlerini anlamak ve uzman tavsiyeleri sunmak için müşterilerle danışmak, kusursuz salon operasyonları sağlamak için meslektaşlarımla işbirliği yapmak ve becerilerimi geliştirmek için atölye çalışmalarına katılarak sektör trendleri ve teknikleri konusunda sürekli güncel kalmak yer almıştır.

 • Müşterilerle yaptığım görüşmeler sayesinde müşteri memnuniyetini %30 oranında artırdım.
 • Müşterilere yeni stilleri tanıttım.
 • Ekibin modern saç trendleri konusundaki uzmanlığını artırarak genç stilistleri eğittim.’’

‘’Kuaför Salonu Yöneticisi

İzmir Güzellik ve Bakım Merkezi

2020-2024

Başlıca görevlerim arasında şunlar bulunuyordu: Saç kesimlerinden karmaşık makyajlara kadar en üst düzey hizmetleri sunmada stilistlerden oluşan bir ekibe liderlik etmek.  Randevular, envanter ve müşteri etkileşimleri dahil olmak üzere günlük operasyonları denetlemek. Sürekli öğrenme ve yenilik kültürünü teşvik ederek genç stilistlere mentorluk yapmak.

 • Salon operasyonlarını kolaylaştırarak müşteri rezervasyonlarında %20 artış sağladım.
 • Yeni saç bakım ürünlerini tanıtarak perakende satışları %25 artırdım.
 • Başarılı gelin saçı etkinlikleri düzenleyerek salonun itibarını artırdım.’’

CV’de iş deneyimleri ve daha etkili bir tecrübe bölümü hazırlamak için blogumuza göz atmayı unutmayın.

Kuaför CV’sinde ek iş deneyimleri bölümü

Kuaförlük sürekli deneyimle gelişen bir meslek. Bu alanda elde ettiğiniz her deneyim CV’niz için önem arz edebilir. Fakat baş vurduğunuz pozisyonla doğrudan ilgisi olmayan ama başvurunuzu destekleyeceğine inandığınız deneyimlerinizi de ek iş deneyimi olarak girmeniz iyi olabilir. İş ilanını dikkatlice okuduktan sonra aranan deneyim düzeyinin durumuna göre buna karar verebilirsiniz.

Ek iş deneyimleri için stajlarınız, çıraklık döneminiz, katıldığınız atölyelerde yaptığınız çalışmalar ve gönüllü işleriniz listelenebilir. Eğer CV’niz çok uzun olmayacaksa ve iş vereni etkileyeceğine inanıyorsanız ek iş deneyimleriniz de CV’nize girmeniz yarar sağlayabilir. Ayrıca CV’de başarılarınızı vurgulamak için ne yapmanız gerektiğiyle ilgili blog yazımızı okumanızı da öneriyoruz.

Kuaför CV’sinde eğitim bölümü nasıl yazılır?

Saç ve güzellik sektörü, moda trendleriyle yarışan ve sınırsız yaratıcılıkla ateşlenen bir dinamizm kasırgasıdır. Kendinizi en yeni becerilerle donatmak ve sektörün nabzını tutmak için ilgili nitelikleri edinmek ve eğitim almak bir zorunluluktur. Sektördeki en son gelişmelere ayak uydurmak çok önemlidir.

Ülkemizde kuaförlük yapmak belli bir eğitim seviyesi aranmamakla birlikte kendinizi geliştirmek ve mesleğin inceliklerine her yönüyle hakim olmak için bir kursa devam etmeniz ve sertifika almanız yararlıdır. Ayrıca CV’nizin bu bölümünde eğitim bilgileriniz ile birçok adayı geride bırakabilir ve düşlediğiniz işin kapısınım açabilirsiniz.

Eğitim bilgilerinizi yazarken en etkili yöntem olan ters kronolojik listeleme yöntemiyle, en son okuduğunuz okul ya da bitirdiğiniz kurstan başlayarak geriye doğru listeleyin. Bunu yaparken eğitim aldığınız kurumun adı ve bulunduğu bölge, diploma ya da sertifika dereceniz, eğitim aldığınız tarih aralığını girin. Ayrıca kısa bir iki cümle ile eğitiminizin içeriğinden de söz edin.

Kuaför CV’si için an iyi şablonu seçin

Alanınızda olağanüstü bir geçmişe sahipsiniz. Güçlü bir iş geçmişiniz var ve etkileyici bir kariyer inşa ettiniz. Harika bir rol kapmak için gereken tek şey bu, değil mi? Hayır! Sunum, iş arama sürecinin önemli bir parçasıdır. CV'nizin potansiyel işvereninizin dikkatini hemen çekmesi ve ilgisini çekmeye devam etmesi gerekir. İyi tasarlanmış bir CV şablonu kullanmak bunu başarmanıza yardımcı olacak ve mülakata girme şansınızı artıracaktır. En iyi CV şablonları görsel olarak çekici, kullanıcı dostu ve niteliklerinizi sergilemede etkilidir.

Bir CV şablonu seçerken görsel çekicilik ve profesyonellik arasında doğru dengeyi bulmak önemlidir. Renk kullanımı, özellikle yaratıcı sektörlerde büyük bir avantaj olabilir. Sadece aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Çok fazla farklı renk bunaltıcı ve profesyonelce görünmeyebilir. Net başlıklara sahip düzenli bölümler kullanın. Gözü yormayan yazı tipleri seçin. Potansiyel işverenler CV'nize baktıkları anda profesyonelliğinizi fark etmelidir.

Kuaför CV’niz için deneyimlerinizi ve becerilerinizi ön plana çıkaracak bir şablon arıyorsanız CVMaker uzmanlarının sizler için hazırlamış olduğu onlarca şablondan birini seçebilir ve siz de CV’nizin hem etkili hem de kolay okunabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Sitemizdeki CV oluşturma aracı sayesinde dakikalar içerisinde ve iyi bir şablonla profesyonel bir CV oluştururken, bunun aslında düşündüğünüz kadar zor olmadığını fark edeceksiniz.

Kuaför CV’si için ön yazı nasıl yazılır?

Günümüzde iş başvurularında ön yazı olmazsa olmazlardan. Bir adayın pozisyonla ilgili ciddiyetini ve profesyonelliğini vurgulamada etkili olan ön yazı, CV’nizle birlikte sunacağınız önemli bir mektuptur. Bu mektubu iş verene hitaben yazabileceğiniz gibi, kurumun insan kaynaklarına yönelik de dile getirebilirsiniz.

Bir dilekçeyi andıran ve genellikle tek sayfayı geçmeyen ön yazıyı hazırlarken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle ön yazının genel biçimi şu sırayı takip etmelidir:

 1. Kendi kişisel bilgilerinizin ve şirket bilgilerinin bulunduğu ilk kısım
 2. Selamlama
 3. Giriş paragrafı
 4. Gelişme Paragrafı
 5. Son paragraf
 6. Veda ve imza

İster e-postanıza ekleyerek, isterseniz normal posta ile gönderecek olun, bir ön yazıya mutlaka hem kendi kişisel bilgilerinizi hem de başvurduğunuz kurumun bilgilerini yazarak başlamalısınız. Bu bilgilerin ardından selamlama kısmında ‘’Sayın’’ kelimesi ile başlayarak hitabedeceğiniz kişinin adını yazın.

Giriş paragrafı iş ilanını nerede gördüğünüz ve neden başvuru yapmaya karar verdiğinizi açıkladığınız bölümdür. Hemen arkasından gelen gelişme paragrafı ise pozisyonla ilgili deneyim ve yeteklerinizi vurgulayarak neden en uygun aday olduğunuzdan söz ettiğiniz paragraf olmalıdır. Son paragrafta ise iş verene teşekkür ederek bir iş görüşmesi talep edebilir ve mülakat şansınızı artırabilirsiniz. Önyazı ile ilgili daha detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Hiçbir zaman modası geçmeyecek bir meslek olan kuaförlük sektöründe kariyer yapanlar için hazırladığımız bu rehberde etkileyici, kusursuz ve profesyonel bir CV hazırlamanız için gereken tüm bilgileri ve ipuçlarını verdik. Siz de bu rehberdeki adımları takip ederek ve CV oluşturma aracımızı kullanarak kendinize mükemmel bir CV oluşturabilir ve kariyerinizdeki basamakları daha hızlı çıkabilirsiniz. Bol şans!

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak