Profesyonel bir proje yöneticisi CV’si nasıl hazırlanır? Örnekler ve ipuçları

Proje yönetiminde kariyer sahibi olmak, problem çözmede çok yönlülük, ekipler arası işbirliği ve endüstriler arasında kolayca geçiş yapma yeteneği gibi birçok faydayı beraberinde getirir. Bir proje yöneticisi olarak projelerin zamanında, bütçe dahilinde ve yüksek kalite standartlarına göre tamamlanmasını sağlayarak muazzam bir sorumluluk üstlenirsiniz.

İster CV'nizi güncellemek isteyen deneyimli bir proje yöneticisi olun, ister kariyerinize yeni başlıyor olun, bu makalede aradığınız tüm bilgiyi bulacaksınız. İyi bir proje yöneticisi CV'sinin nasıl olması gerektiği ve CVMaker'ın kariyer platformunun hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında proje yöneticisi CV örnekleri ile daha fazla bilgi edineceksiniz.

Hemen CV’nizi oluşturun

Proje yönetimi aşağıdakileri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan geniş kapsamlı bir meslektir:

 • İnşaat Proje Yöneticisi
 • Elektrik Proje Yöneticisi
 • BT Proje Yöneticisi
 • Mimari Proje Yöneticisi
 • Pazarlama Proje Yöneticisi
 • Etkinlik Proje Yöneticisi

Büyük bir iş alanını kapsayan bu sektörde başvuracağınız bir pozisyon için Aday Takip Sistemi ile uyumlu, kusursuz, profesyonel ve dikkat çekici bir CV hazırlarken aşağıda sunacağımız bilgileri ve sitemizde bulunan CV oluşturma aracını kullanabilirsiniz.

CV oluşturma süreci: Nereden başlamalısınız?

Bir proje yöneticisi bir projeyi başından sonuna kadar yönetir. CV yazmak da tıpkı bir projeyi yönetmek gibidir: başlatma, planlama, yürütme, izleme ve son olarak kapanış yapma. Hedeflediğiniz pozisyonun türünü ve girmeyi düşündüğünüz sektörü anlayarak profesyonel kariyer bilgelerinizi dikkatli bir şekilde planlamanız gerekir. İyi bir CV'nin özünün yapı ve formatta yattığını unutmayın. Açıklık yeterlilikten önce gelir. Her projede olduğu gibi yapılandırılmış bir yaklaşım izleyin.

İyi bir CV’de bulunması gereken temel bölümler şunlardır:

 1. Kişisel bilgiler
 2. Profil özeti
 3. İş deneyimleri
 4. Eğitim bilgileri
 5. Beceriler
 6. Ek bilgiler

CV yazmaya başlamadan önce kendinize kapsamlı bir Ana CV oluşturun. Pozisyon ayrımı yapmadan oluşturacağınız bu CV’ye şimdiye kadar edindiğiniz tüm özelliklerinizi ve deneyimlerinizi yazın. Böylece bir sonraki iş başvurusunda, CV’nizi özel bir pozisyona uyarlamak için üzerinde değişiklikler, eklemeler ve çıkartmalar yapabilirsiniz.

Ana CV’nizi hazırladıktan sonra iş ilanlarını dikkatlice okuyarak işe özel bir CV hazırlayın. Her pozisyon için farklı gerekliliklerin arandığını göz önünde bulundurarak Ana CV’nizi işe özel olarak yeniden tasarlayın. İş ilanında belirtilen özellikleri CV’nin beceriler ve profil özeti kısımlarında anahtar kelimeler olarak kullanın ve böylelikle Aday Takip Sistemi’nin CV’nizi otomatik olarak elemesine engel olun.

Proje yöneticisi CV örneği

Aşağıdaki proje yöneticisi CV örneği, sektörde beş yıllık deneyime sahip olan ve İşletme mezunu bir adayın, sitemizde bulunan Auckland şablonunu kullanarak oluşturduğu özgeçmişini göstermektedir.

Proje yöneticisi CV örneği

Buraya tıklayarak bu örneği indirebilirsiniz

Daha fazla CV örneği için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Proje yöneticisi CV’sine neleri dahil etmelisiniz?

İyi hazırlanmış bir proje yöneticisi CV'si, deneyimlerinizi, becerilerinizi ve başarılarınızı vurgulayarak projeleri verimli bir şekilde yönetme yeteneğinizi gösterir. Belirli bölümlerin kullanılması kesinlikle gerekliyken, isteğe bağlı olan diğer bölümlerin kariyer hedeflerinizle ilgisine göre eğimli olması gerektiğini düşünün.

Profesyonel bir CV şu bölümleri mutlaka kapsamalıdır:

 • Kişisel bilgiler
 • Profil özeti
 • İş deneyimleri
 • Eğitim bilgileri
 • Beceriler
 • Ek bilgiler

İsteğe bağlı bölümler, başvuracağınız pozisyonla ilgili olduğu sürece ve CV’nizi gereksiz yere uzatmayacaksa kullanılabilir. Örneğin iş ilanında özellikle bilgi vermeniz gereken bir bölüm istendiyse bunu CV’nize dahil edin. Referanslar, yayınlar, ödüller, gönüllü çalışmalar gibi bazı bölümler ek bilgi olarak sunulabilir.

Proje yöneticisi CV’sinde profil özeti nasıl yazılmalıdır?

Kişisel profil, özgeçmişinizin üst kısmında yer alan ve ilgili deneyimden, sosyal becerilerden ve istenen pozisyon için gereken niteliklerden kısaca bahseden bir özettir. Büyük olasılıkla işe alım uzmanlarının veya işe alım yöneticilerinin okuyacağı ilk şeydir. Bu nedenle iyi yazılmış olmalıdır. Profil özetinizi yazarken gereksiz bilgi vermekten kaçınarak, pozisyonla ilgili başarılarınıza, önceki deneyimlerinize ve niteliklerinize odaklanmanız gerekir.

Aşağıdaki örneklerde değişik pozisyonlarda çalışan proje yöneticileri için hazırlanmış profil özetlerini görebilirsiniz.

Proje yöneticisi CV’si için profil özeti örnekleri

‘’Kıdemli Proje Yöneticisi

Temel iş stratejilerini yönlendiren teknik çözümler sunma konusunda 15 yılı aşkın deneyime sahip Kıdemli Proje Yöneticisiyim. Projelerin geliştirilmesinden tamamlanmasına kadar her adımı dikkatle yöneten, proje geliştirme ekiplerine liderlik etme konusunda kanıtlanmış başarıya sahip dinamik bir liderim. Diğer proje yöneticilerini eğitme, motive etme ve destekleme konusunda deneyime sahip güçlü mentorluk becerilerine sahibim.’’

‘’Proje Koordinatörü

Her bir proje aşaması boyunca çeşitli projeleri organize etme ve yönetme konusunda üç yıllık deneyime sahip bir Proje Yöneticisiyim. Zamanlama, kaynak tahsisi, raporlama, sözleşmeler ve lojistik gibi idari görevlere yardımcı olarak ekipleri destekleme konusunda kanıtlanmış başarım bulunmaktadır.’’

Proje yöneticisi CV’si için en iyi beceriler hangileridir?

Yetkin bir proje yöneticisi, sektöre özgü kavramları, metodolojileri, uygulamaları ve kelime dağarcığını iyi bilmeli ve belirli araç ve tekniklerde sağlam teknik yeterliliğe sahip olmalıdır. İster deneyimli bir proje yöneticisi ister daha genç bir yönetici olun, özgeçmişinizde belirli becerileri göstermelisiniz.

Daha kıdemli bir pozisyon için, ekipleri / projeleri yönetme ve onları başarıya ulaştırma konusunda kanıtlanmış bir yeteneğe sahip olmalısınız. Daha genç pozisyonlar için, proaktif davranarak ve zamanında ve bütçe dahilinde teslimatı sağlamak için inisiyatif alarak öğrenme isteğinizi sergilemelisiniz. Bu alanda çalışmak için hem sosyal hem de teknik bilgi birikimine ihtiyacınız var. Aşağıda CV'nize dahil etmeniz gereken bazı teknik ve sosyal proje yönetimi beceri örnekleri verilmiştir.

Teknik beceriler:

 • Yalın proje yönetimi
 • Bütçe yönetimi
 • Stratejik planlama
 • Müzakere becerileri
 • Kaynak yönetimi

Sosyal Beceriler:

 • Zaman yönetimi
 • İletişim
 • Problem çözme
 • Sorun çözme
 • Eleştirel düşünme
 • Uyarlanabilirlik

Becerilerinizi düzenlerken bunların sosyal ve teknik becerilerinizin bir kombinasyonu olmasına ve başvuracağınız iş pozisyonuyla ilgili olmasına dikkat edin. Ayrıca CV’nizde beceriler bölümünü anahtar kelimeler olarak kullanarak, iş ilanında belirtilen özelliklere göre uyarlayabilir ve Aday Takip Sistemi’nin CV’nizi elemesini de engellemiş olursunuz.

Hemen CV’nizi oluşturun

Proje Yöneticisi CV'si için iş deneyimi nasıl yazılır?

İster 10 yıldan fazla deneyime sahip olun ister kariyerinize yeni başlıyor olun, iş deneyimi her zaman ne yaptığınızı ve ne başardığınızı belirtmelidir. İş geçmişinizi eklerken, başvurduğunuz pozisyonla doğrudan ilgili olanları da eklediğinizden emin olun. İş değiştirdiyseniz veya çeşitli kısa süreli rolleriniz varsa, CV’nizi gereksiz yere uzatmamak adına bunları hariç tutmayı düşünün.

İş deneyimlerinizi ters kronolojik format ile en son işinizden başlayarak geriye doğru sıralayın. Çalıştığınız kurumun adı ve bölgesi, pozisyonun adı ve hangi tarih aralığında çalıştığınızı yazın. Elbette bu süre içerisinde üstlendiğiniz görevleri ve elde ettiğiniz başarıları da eklemeyi unutmayın. Aşağıdaki örneklerde iş deneyimlerinin nasıl yazılmasını gerektiğini görebilirsiniz.

Proje yöneticisi CV’si için iş deneyimi örnekleri

‘’Proje Yöneticisi

ABC İnşaat Ltd. Şti, İstanbul

2020 - 2024

 • Bütçeleri 100 bin ila 500 bin sterlin arasında değişen birden fazla projeyi yönetti ve zaman çizelgeleri içinde başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağladı.
 • Bir topluluk projesi için 10 kişilik bir ekibi koordine etti ve yönetti, bu da artan topluluk katılımı ve olumlu etki ile sonuçlandı.
 • Proje başarı oranlarını artıran, ekip işbirliğini geliştiren ve proje risklerini azaltan yeni bir proje yönetimi süreci geliştirdi ve uyguladı.’’

‘’Kıdemli Proje Yöneticisi

Mavi Reklam Ajansı

2018 - 2024

 • Zorlu bir proje boyunca 10 kişilik bir proje ekibini başarıyla yönetti, çatışmaları çözdü ve ekip üyelerinin proje boyunca odaklanmalarını ve motive olmalarını sağladı.
 • Eğitim programları sunarak proje ekibinin bilgi, beceri ve yeteneklerinin artmasını sağladı.
 • Proje görünürlüğünü artıran, ekip işbirliğini geliştiren ve proje izleme ve raporlamayı geliştiren proje yönetimi araçları ve yazılımları uyguladı.’’

Proje yöneticisi CV’sinde ek iş deneyimi bölümü

Ek iş deneyimleriniz, pozisyonla doğrudan ilgili olmasa bile başvurunuzu destekleyeceğine inandığınız tecrübelerinizdir. Eğer CV’nizin uzamayacağını ve başvurunuzun destekleneceğini düşünüyorsanız ek iş deneyimlerinizi yazabilirsiniz. Bu deneyimler gönüllü çalışmalarınız olabileceği gibi, okuldayken üstlendiğiniz görevler, stajlarınız ve verdiğiniz eğitimler olabilir.

Proje yöneticisi CV’sinde eğitim bölümü

Ülkemizde proje yöneticisi olmak için işletme ve iktisat fakülteleri başta olmak üzere mühendislik eğitimi veren üniversitelerden bir lisans eğitimi almak ve gerekirse konuya özel olarak oluşturulmuş ek kurslara da devam etmek gerekir. Bazı meslekler minimum lisans eğitimine gereksinimi gerektirir ve proje yöneticiliği de bu mesleklerden biridir. Dolayısıyla eğitim bilgilerinizi yazarken hangi üniversitede okuduğunuzu, diploma türünü, okulun lokasyonunu, eğitim aldığınız tarih aralığını girmelisiniz. Ayrıca bir iki cümle ile ne tür bir eğitim aldığınızdan da söz edebilirsiniz.

CV’nizi hazırlarken daima ilgili eğitiminizi ve sertifikalarınızı vurgulayarak alandaki bilgi ve uzmanlığınızı gösterin. En yaygın yaklaşım, en son eğitiminizi ilk olarak listelemektir. sağlamaktır. Herhangi bir proje yönetme deneyiminiz varsa, bunu da vurgulayın. Bu, önceki işlerinizde yönettiğiniz projeleri veya proje yönetimini içeren herhangi bir gönüllü çalışmayı kapsayabilir.

Proje yöneticisi CV’si için en iyi şablonu seçin

CV oluşturmak için oldukça kullanışlı kabul edilen şablonlar size iyi ve etkili bir uygulamanın neye benzediğini gösterebilir. Şablon, işe alım uzmanının veya işverenin anında dikkatini çekecek bir CV hazırlamak için kullanabileceğiniz örnek bir formattır.

Bir şablonla, hangi bilgileri dahil edeceğiniz ve önceden tanımlanmış alanlara yerleştireceğiniz konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Her bölümün uygun bir tanımı olduğundan, insanların benzer bir ton veya dil kullanması ve şablonda gösterildiği gibi ayrıntıları eklemesi daha kolay hale gelir. Bir şablon ayrıca bilgileri daha iyi organize etmenizi ve sunmanızı sağlar.

Bir CV şablonu seçerken görsel çekicilik ve profesyonellik arasında doğru dengeyi bulmak önemlidir. Renk kullanımı, özellikle yaratıcı sektörlerde büyük bir avantaj olabilir. Sadece aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Çok fazla farklı renk bunaltıcı ve profesyonellikten uzak görünebilir. Net başlıklara sahip düzenli bölümler kullanın. Gözü yormayan yazı tipleri seçin. Potansiyel işverenler CV'nize baktıkları anda profesyonelliğinizi fark etmelidir.

Proje yöneticisi CV için deneyim ve becerilerin ön plana çıkmasını sağlayan, sade ama etkili bir şablon seçebilirsiniz. Böylece iş verenlerin odaklanmasını istediğiniz bilgileri ön plana alarak CV’nizin etkisini artırabilirsiniz. CVMaker sitemizde bulunan ve sektörün uzmanları tarafından hazırlanmış onlarca şablonumuzdan birini seçerek siz de kendinize profesyonel ve dikkat .ekici bir CV hazırlayabilirsiniz.

CV’niz için ön yazı hazırlayın

Ön yazı sizi bir işverene tanıtan ve başvurunuz hakkında düşünmelerini sağlayan, 3 ile 5 paragraf uzunluğunda kısa bir mektuptur. CV kullanarak bir işe başvurduğunuzda her zaman bir ön yazı eklemelisiniz. Online başvuru yapıyorsanız bunu bir e-posta olarak yazabilir veya kağıt başvuru ile birlikte göndermek üzere bir kopyasını yazdırabilirsiniz. CV'nizi içeren bir e-posta ile daha detaylı bilgiyi sitemizden okuyabilirsiniz.

Bir ön yazı yazarken, şirketi araştırdığınızı göstererek işverenin istekli olduğunuzu bilmesini sağlayın. Şirket hakkında araştırma yaparken şirketin web sitesi, güncel haber makaleleri orada çalışan tanıdıklarınızdan bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgileri ön yazınıza yansıtmanız, iş verenin sizin pozisyon konusunda ne derece istekli ve ciddi olduğunuzu görmesini sağlayacaktır.

Ön yazınızı iş verenin adına hitaben yazmanız önemlidir. Göndermeniz gereken kişinin bilgilerine sahip olduğunuzdan emin olun. Bunun için kişilerin isimlerini ve meslek ünvanlarını bilmeniz gerekir. Ayrıca, posta kodu da dahil olmak üzere doğru şirket adı ve adresine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Eğer isimlerini bilmiyorsanız şirketin web sitesini kontrol edebilirsiniz. Bölüm başkanının, insan kaynakları müdürünün veya işe alım müdürünün bilgilerini bulmaya çalışın. Yine de bir isim bulamazsanız, mektubunuza 'Sayın Yetkili' diye başlayabilirsiniz.

Ön yazının girişinde kendinizi tanıtın ve ilan edilen işi nasıl bulduğunuzu açıklayın. İş unvanından ve varsa referans numarasından bahsedebilirsiniz. Eğer herhangi bir iş ilanını soruyorsanız ve bir pozisyona başvurmuyorsanız, ne tür bir iş aradığınızı söyleyin. Ardından iş için doğru kişi olduğunuzu gösterin. Sahip olduğunuz beceri ve deneyimlerin işverenin aradığı özelliklerle örtüştüğünü vurgulayın. Onların çalışma değerlerini, kültürünü ve tarzını paylaştığınızı bilmelerini sağlayın.

Yazının gelişme kısmında ekstra bilgi verin. İstihdam geçmişinizde boşluklar varsa, işsizken kazandığınız becerilerden bahsedebilirsiniz. Ön yazınızı sonlandırırken işverene başvurunuzu değerlendirdiği için teşekkür edin. CV'nizden daha fazla bilgi elde edebileceklerini bilmelerini sağlayın ve onlardan haber almayı dört gözle beklediğinizi söyleyin. Sizinle en iyi nasıl iletişime geçebileceklerini bildirin. İletişim bilgilerinizin hem ön yazınızda hem de CV'nizde doğru olduğundan emin olun.

Sonuç:

Proje Yönetimi çağdaş iş dünyasında giderek daha da popüler olan bir meslek dalı haline gelmektedir. Hem büyük hem de küçük ölçekli şirketlerin giderek daha fazla proje yöneticisi aradığı gözlemlenmektedir. Bu meslek dalında kariyer hedefleyen biri olarak ister yeni mezun olun, isterseniz meslekte uzun yılları geride bırakmış olun, bir iş başvurusu için oluşturacağınız CV ve yazacağınız ön yazı büyük önem taşımaktadır.

CVMaker olarak kariyerle ilgili tüm bilgileri ve örnekleri topladığımız blogumuzu ziyaret ederek aradığınız tüm detayları bulabilirsiniz. Bu yazıda proje yöneticilerinin etkili ve kusursuz bir CV hazırlamak için nelere dikkat etmeleri gerektiği konusuna yer verdik. Daha detaylı bilgi ve dikkat çekici bir şablonla profesyonel bir CV hazırlama için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Eğer İngilizce CV hazırlama konusunda bilgi edinmek için de sitemizdeki bu yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak