Diş Hekimi CV’si Nasıl Yazılır? Örnekler ve İpuçları İle Adım Adım Kılavuz

Dinamik diş hekimliği sektörü çeşitli kariyer fırsatları sunmaktadır. Ülkemizde kamuda ya da özel sektörde çalışan diş hekimleri olduğu kadar kendi muayenehanelerini açanlar da bu kariyer fırsatlarından yararlanmaktadırlar. Bu kapsamlı kılavuzda, endüstri standartlarına göre hazırlanmış olağanüstü bir diş hekimi CV'si hazırlamanıza yardımcı oluyoruz. Ayrıca, öğrenci ve mezun rollerinden tam zamanlı pozisyonlara kadar potansiyel kariyer yollarına ışık tutuyoruz.

Hemen CV’nizi oluşturun

Bir pozisyona balvurmadan önce, aday takip sistemlerine (ATS) aşina olmanız gerekir. ATS dostu profesyonel bir şablon seçmek, işe alım uzmanları tarafından fark edilmek için hayati önem taşır, çünkü ATS yazılımı CV'lerin taranması ve okunmasında çok önemli bir rol oynar. Doğru şablonu seçmek ve ATS dostu bir CV hazırlamak, bir mülakat için kısa listeye alınma ve hayalinizdeki işi alma şansınızı artırır.

Çok az veya hiç iş deneyiminiz olmasa bile potansiyel işverenlere klinik yeteneklerinizi, hasta bakım becerilerinizi ve kariyer hedeflerinizi gösterebilirsiniz. Profesyonel bir CV yazmak ve beklentilerinize uygun bir kariyer yolu bulmak için iyi bir rehber arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Şimdi iyi bir CV nasıl yazılır, adım adım ve diş hekimi cv örnekleri ile inceleyelim.

CV Yazma Süreci: Nereden Başlamalısınız?

Diş hekimliği sektörü çok kazançlıdır ancak aynı zamanda oldukça rekabetçidir. Diş hekimliği mesleğine stajyer olarak giren veya iş deneyimi çok az olan ya da hiç olmayan bireyler için bir ana CV geliştirmek avantajlı olabilir. Bu kapsamlı belge tüm mesleki gidişatınızı özetler. Daha sonra, istediğiniz iş hedeflerine göre uyarlanmış işe özel bir CV oluşturmak daha basit, daha az zaman alıcı ve kariyer hedeflerinize daha uygun hale gelir.

Ana CV hazırlamak için o güne dek edindiğiniz tüm deneyimleri, eğitimleri ve diğer birikiminizi bir yere not edin. Bu bilgilerin tamamını CV’nizde kullanın. Pozisyona özel hale getirmek için daha sonrasında ilgisiz bilgileri silebilir, ya da yeni bilgiler ekleyebilirsiniz. Özelleştirilmiş CV’nizde İşle ilgili becerilerinizi düzenleyebilir, referanslarınızı ekleyebilir ya da yayınlarınızdan ve ödüllerinizden söz edebilirsiniz.

Diş Hekimi CV Örneği

Aşağıdaki diş hekimi CV örneği, 5 yıllık iş deneyimi olan bir diş hekimi adayı için Auckland şablonu gri renkte kullanılarak hazırlandı.

Diş Hekimi CV Örneği

Diş Hekimi CV Örneği Örnekleri pdf olarak indirilebilir

Hemen CV’nizi oluşturun

Diş Hekimi CV’sine Neleri Dahil Etmelisiniz?

İyi hazırlanmış her CV’de belli başlı bazı bölümlerin bulunması gerekir. İş verenlerin sizin hakkınızda bilmek isteyeceği tüm detayları bu başlıklar altında toplayabilir ve o pozisyon için en uygun aday olduğunuzu gösterebilirsiniz. Diş Hekimi CV hazırlarken şunları dahil ettiğinizden emin olmalısınız:

 1. Kişisel bilgileriniz: Adınız, soyadınız, telefon numaranız, e-posta adresiniz, meslek ünvanınız, ikamet ettiğiniz bölge, doğum yılınız ve varsa Linkedin hesabınızın bir linkini dahil edin. Olası bir iş görüşmesi için bu bilgiler yoluyla davet edileceğinizden telefon numaranızı ve e-posta adresinizi doğru girdiğinizden emin olun.
 2. Profil özetiniz: Pozisyona uygun niteliklerinizi ön plana çıkardığınız kısa bir paragraf yazın.
 3. İş deneyimleriniz: Pozisyona uygun tüm iş deneyimlerinizi sıralayın. Bunu ters kronolojik sırayla yapmayı unutmayın.
 4. Eğitim bilgileriniz: Ülkemizde her diş hekimi 5 yıllık üniversite eğitimi aldıktan sonra meslek hayatına atılmaktadır. Okuduğunuz okulun bilgilerini mutlaka girin.
 5. Becerileriniz: Sosyal ve mesleki becerilerinizin bir listesini yapın.
 6. Ek Bilgiler: Kurslar, sertifikalar, ödüller, yayınlar ve referanslar da dahil olmak üzere iş başvurunuzu destekleyeceğine inandığınız tüm bilgileri girin.

Diş Hekimi İçin Profil Özeti Nasıl Yazılır?

Hastalar için olağanüstü diş bakımı sağlamaya olan isteğinizi ortaya koyan etkili bir kişisel profil metni yazın. Bu bölüm, becerilerinizin bir görüntüsünü sunarak işe alım uzmanlarının potansiyel katkınızı anlamalarına yardımcı olur. Teşhis, tedavi ve hasta uyumunda güçlü bir temele sahip olduğunuzdan, optimum ağız sağlığı bakımı sağlayacağınızdan söz edebilirsiniz. İfadeniz teknik uzmanlığınızı, yetkinliklerinizi ve kişi merkezli sosyal becerilerinizi vurgulamalıdır.

İpucu: Profil özetiniz kendinizi iş verene tanıttığınız ilk bölümdür fakat uzun olduğu takdirde iş veren okumaktan vazgeçebilir. Bu nedenle bir paragraf ya da en fazla 60 kelime ile sınırlı tutmanızda fayda var.

Diş Hekimi İçin Profil Özeti Örnekleri

 1. Deneyimli Diş Hekimi Profil Özeti Örneği Yüksek kalitede ağız sağlığı hizmeti sunma konusunda beş yıllık bir geçmişe sahip deneyimli diş hekimiyim. En yeni teknik ve teknolojileri kullanarak diş rahatsızlıklarını teşhis ve tedavi etme konusunda yetenekliyim. Hasta konforuna ve uzun süreli ilişkiler kurmaya kendimi adamış durumdayım. Uzmanlığımı dinamik bir diş hekimliği muayenehanesinde uygulamak ve üst düzey bir pozisyona ilerlemek istiyorum.
 2. Yeni Mezun Diş Hekimi Profil Özeti Örneği Sağlam bir akademik temele ve klinik uygulamada mükemmel olma dürtüsüne sahip diş hekimliği fakültesi mezunuyum. En son dental teknikler ve teknolojiler konusunda bilgiliyim. Olağanüstü hasta bakımı sağlamak ve gelişen bir diş hekimliği ekibine katkıda bulunmak için teorik bilgiyi uygulamalı deneyimle birleştirmeye istekliyim.

Yeni mezunlar için CV yazmak konusunda bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Diş Hekimi CV’si İçin En İyi Beceriler

Rekabetçi diş hekimliği alanında öne çıkmak için CV'nizde sert ve sosyal ve mesleki becerilerin bir kombinasyonunu vurgulamanız gerekir. Etkili hasta iletişimi çok önemli olduğundan, bu beceriler teknik uzmanlığı ve kişiler arası nitelikleri kapsamalıdır. İşverenler, olağanüstü hasta bakımı ile klinik yeterlilik gösteren çok yönlü adaylar ararlar.

Mesleğe yeni adım atmış bir diş hekimi olarak giriş seviyesinde bir pozisyon için başvurduğunuzu varsayarsak, o zaman aktarılabilir becerileri ve diğer mesleki deneyimlerden elde edilen başarıları vurgulamak için becerilere dayalı bir CV yazmayı düşünebilirsiniz. Buna stajlarınızı ve okuduğunuz sırada yaptığınız uygulamaları da dahil edebilirsiniz.

Eğer deneyimli bir diş hekimiyseniz daha üst bir pozisyon için başvuru yapacaksanız, o zaman da deneyimlerinizi ve başarılarınızı ön plana çıkarmalı, pozisyonun gerekliliklerini tam olarak yerine getirebileceğinizin altını çizmelisiniz. Bu noktada hem teknik bilginizi hem de mesleğinize uygun sosyal becerilerinizi vurgulayın.

Bir diş hekimi için en iyi beceriler aşağıdaki gibidir:

Teknik beceriler ve sosyal beceriler:

 • Dental ekipman bakımı ve sterilizasyon protokolleri
 • Enfeksiyon kontrolü ve çapraz kontaminasyonun önlenmesi
 • Tıbbi kayıt yönetimi ve dijital dokümantasyon
 • Anestezi uygulaması ve ağrı yönetimi
 • Ağız hijyeni uygulamaları ve önleyici bakım konusunda hasta eğitimi
 • Dental materyaller ve uygulamaları hakkında bilgi
 • Ağız sağlığı sorunlarını belirlemeye yönelik teşhis becerileri
 • Radyoloji güvenliği ve radyasyondan korunma
 • Tedavi koordinasyonu
 • Programlama ve faturalandırma için dental yazılım yeterliliği
 • Hastalar ve meslektaşlarla etkili iletişim
 • Diş radyografisi
 • Empati ve hasta merkezli bakım
 • Görüntüleme yorumu
 • Problem çözme
 • Restoratif diş hekimliği tekniği
 • Eleştirel düşünme
 • Ağız cerrahisi prosedürleri
 • Detay odaklı ve hassas
 • Periodontal tedavi ve terapi
 • Ekip işbirliği ve koordinasyonu
 • Diş protezi imalatı

Dikkat çeken ve becerilere dayalı bir CV oluşturmak için CVMaker blogumuza göz atabilirsiniz.

Diş Hekimi CV’nize İş Deneyimlerinizi Nasıl Yazmalısınız?

İş deneyiminizi sergilemek, yeteneklerinizi ve başarılarınızı göstermek açısından çok önemlidir. Sektör, özellikle öğrenci veya mezun rolünden tam donanımlı bir diş hekimliğine geçiş yapanlar için çeşitli kariyer olanaklarına sahiptir. Sektörde uzun süre tecrübe edinmiş bir diş hekiminin, iş deneyimlerinizi CV’sine yansıtırken ters kronolojik sıralama ile en son işten başlayarak geriye doğru yazması gerekir.

Deneyimlerinizi yazarken çalıştığınız kurumun adını, mesleki ünvanınızı, kurumun lokasyonunu, hangi tarih aralığında görev aldığınızı girin. Ayrıca madde işaretli bir liste ile o pozisyonda üstlendiğiniz sorumlulukları ve elde ettiğiniz başarıları yazın. Başarılarınızı ölçülebilir kriterlerle girmeniz, iş verenleri etkiler. Örneğin, çalıştığınız süre boyunca hastalarla kurduğunuz güçlü iletişim nedeniyle hasta sayısında %25’lik bir artış olduğunu belirtebilirsiniz.

Diş Hekimi İş Deneyimi Örnekleri

Aşağıda farklı kariyer basamaklarına sahip diş hekimlerinin CV’leri için iş deneyimi örneklerini bulacaksınız.

Diş Hekimi Asistanı için iş deneyimi örneği:

Dental Grup

İstanbul

Diş Hekimi Asistanı

2019-2023

 • İşlemler sırasında meslektaşlarına yardımcı olmak, tedavi odalarını hazırlamak ve hasta konforunu sağladım.
 • Hasta kayıtlarını yönetmek, aletleri sterilize etmek ve hastaları ağız hijyeni uygulamaları konusunda eğittim.
 • Randevu planlaması ve envanter yönetimi dahil olmak üzere sorunsuz klinik operasyonlarını kolaylaştırdım.
 • Dijital kayıt tutmaya geçilmesine ön ayak oldum ve verimlilik %30 oranında arttı.
 • Endişeli hastalara şefkatli bakım sağlayarak hasta memnuniyetini artırdığım için ödüllendirildim.
 • Hasta deneyimini geliştirmek için hijyenistler ve ön büro personeli ile işbirliği yaptım.

Diş Kliniği Müdürü iş deneyimi örneği:

Merkez Diş Kliniği

İstanbul

Klinik Yöneticisi

2018-2022

 • Personel yönetimi, programlama ve mali yönetim dahil olmak üzere günlük operasyonları denetledim.
 • Hasta akışını optimize etmek, müşteri hizmetlerini geliştirmek ve geliri artırmak için stratejik girişimler uyguladım.
 • Düzenleyici standartlara uygunluğu sağlamak ve güvenli ve sıcak bir ortam sağladım.
 • Performans metriklerini uygulamaya koyarak hasta bekleme sürelerinde %15 iyileşme sağladım.
 • Faturalandırma ve sigorta süreçlerini kolaylaştırarak talep reddinin %25 oranında azaltılmasını sağladım.
 • Müşteri hizmetleri ve tedavi koordinasyonu üzerine ekip eğitimi oturumlarına liderlik ettim.

Diş Hekimi İçin Ek İş Deneyimi Bölümü

Diş hekimliğinde uzun bir deneyim dönemine sahip olabilirsiniz. Fakat CV’nizde başvuracağınız pozisyonla ilgili deneyimlerinizi yansıtmanız gerekir. Bunun dışındaki iş deneyimlerinizi, eğer başvurunuzu destekleyeceğine inanıyorsanız, ek iş deneyimi olarak CV’nize girebilirsiniz. Alternatif olarak, şu anda eğitim görüyorsanız, ya da yeni mezunsanız ve hiç iş deneyiminiz yoksa ilgili staj, yarı zamanlı istihdam veya gönüllü çalışmalarınızı CV’nize dahil edin.

Ek iş deneyimi bölümü, pozisyon için CV’nizi destekleyebileceği gibi, öğrenciler, yeni mezunlar ve deneyimsizler için CV’yi kuvvetlendirmekte, yetenek ve başarılarını sergilemekte yardımcı olabilir. CV’nizin çok uzayacağını düşünüyor ve pozisyonla doğrudan ilgisi olmayan deneyimleriniz varsa, ek iş deneyimi girmemeniz yerinde olur.

CV'nizde iş deneyiminizi öne çıkarmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğitim Bilgilerinizin Altını Çizin

Eğitim, her meslek dalında olduğu gibi diş hekimliği için de son derece önemli bir kriterdir. Dişçilik sektörünün hangi basamağında çalışıyor olursanız olun, doğrudan insan sağlığına hizmet ettiğiniz için gerekli eğitimi almış olmanız şarttır. Bir diş hekimi için bu eğitim 5 yıllık üniversite eğitimidir. Ayrıca kendisini geliştirmek ve daha yüksek eğitim almak isteyenler olabilir.

Uygulamalı çıraklık ve stajlardan üniversitelerdeki akademik arayışlara kadar, diş hekimliği alanı çeşitli öğrenme tercihlerini ve kariyer hedeflerini barındırır. Diş hekimi olabilmek için üniversite sınavlarında yüksek bir puan tutturmanız gerekmektedir. Çünkü eğitim bu meslekte çok önemli bir rol oynar.

Aldığınız eğitim ne olursa olsun, CV’nize bu bilgiyi doğru girmelisiniz. Okulunuzun adı, bölümünüzün adı, diploma dereceniz, okulun lokasyonu ve kısaca nasıl bir eğitim aldığınızı yazmalısınız.

CV’niz İçin En İyi Şablonu Seçin

Kullanılacak en iyi CV şablonunun hangisi olduğunu internette ararken, seçim ve stil çokluğu sizi bunaltabilir. Mülakatları garantiye alma şansınızı artırmak için doğru şablonu seçmeniz çok önemlidir, çünkü bunu yapmazsanız sadece sayısız başarısız iş başvurusuyla zamanınızı boşa harcamış olursunuz. İş başvurularınızın neden sürekli reddedildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun yanıtı genellikle göz önündedir ve genellikle formata bağlıdır.

İyi seçilmiş bir şablonla ilgili deneyim ve becerilerinizi ön plana çıkarabilir, CV’nizin kolay okunmasını sağlayabilirsiniz. İş verenlerin bir CV’yi okumak için 7-8 saniye ayırdıklarını düşünecek olursak, bilgilerinizi vurgulayan ve iyi düzene sahip bir şablonla diğer adayları geride bırakabilirsiniz.

ATS kurallarına uyacak şekilde tasarlanmış bir CV Şablonu kullanın ve CV'nizi LinkedIn'e, sektörel bir iş panosuna veya kurumsal bir iş portalına yüklediğinizde bilgilerinizin doğru şekilde taranmasını ve sizi anahtar kelimeler, deneyim ve niteliklere göre sıralamasını sağlayın. ATS CV'lerinin alt kategorileri şunlardır:

 • Ters kronolojik CV
 • Fonksiyonel CV
 • Hibrit CV

Ters kronolojik CV’de tüm bilgilerinizi en son tarihten başlayarak geriye doğru sıralarsınız. Böylece işe alım uzmanları son deneyimlerinize odaklanırlar. Fonksiyonel CV’ler klasik tarzdadır. Daha çok sosyal meslek gruplarının kullandığı bu CV formatı kronolojik bir CV'nin aksine, bugüne kadarki istihdamınızın kronolojisinden ziyade becerilerinize ve uzmanlığınıza vurgu yapar. Genelde çoğu işe alım uzmanı tarafından tercih edilmese de, bazı üst düzey yönetici pozisyonları, temel becerilerinin ve başarılarının açıkça tanımlanabilmesi için kronolojik bir özgeçmişe işlevsel bir özgeçmişin eşlik etmesini gerektirir.

Kombine CV hem kronolojik hem de işlevsel formatı barındırır ve bu da CV'yi normalden biraz daha uzun yapar (Tipik olarak 3-4 sayfa). Bununla birlikte, her iki CV türünün de en iyisini sunar ve kullanımı daha popüler bir yapı haline getirir. ATS'yi geçtiğinizden emin olmak için CV'niz / Özgeçmişiniz boyunca kapsamlı bir anahtar kelime seti eklediğinizden emin olun. Diş hekimi CV’si için hangi özelliklerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız buna uygun formatta bir şablon kullanarak CV’nizin etkisini artırın.

Hemen CV’nizi oluşturun

CV’nizi Bir Ön Yazı İle Tamamlayın

Kimse iş aramaktan hoşlanmaz. Çevrimiçi iş ilanlarını taramak, özgeçmişinizi düzenlemek, yorucu mülakatlara hazırlanmak kolay değildir. Çoğu kişi için sürecin en zorlu kısmı etkili bir ön yazı yazmaktır. Ortalıkta birbiriyle çelişen o kadar çok tavsiye var ki, nereden başlayacağınızı bilmek zor. Özellikle de online bir sistem üzerinden başvuruyorsanız, bir ön yazıya ihtiyacınız var mı?

Bu sorunun yanıtı daima ‘’evet’tir. İK çalışanının ya da işe alım müdürünün dikkatini çekmek için en iyi şansınız ve kendinizi diğerlerinden ayırmak için önemli bir fırsat olan ön yazı, size düşlediğiniz pozisyonun kapısını açabilecek güçtedir. İş piyasasında kendinizi diğerlerinden ayırmak kritik önem taşır. Yine de, daha önce ön yazı yazmış herkesin bildiği gibi, bunu iyi yapmak kolay değildir. Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak siz de hemen profesyonel bir ön yazı hazırlayabilirsiniz:

 1. Ön araştırma yapın: Yazmaya başlamadan önce şirket ve istediğiniz özel iş hakkında daha fazla bilgi edinin. Elbette iş tanımını dikkatlice okumalısınız, ancak şirketin web sitesini, yöneticilerinin Twitter akışlarını ve LinkedIn'deki çalışan profillerini de incelemelisiniz. Bu araştırma, genel bir mektup göndermemeniz gerektiğinden, ön yazınızı özelleştirmenize yardımcı olacaktır.
 2. Ön yazıda kariyer hedeflerinize ve yeteneklerinize odaklanın: Ön yazı, özgeçmişinizden farklı olarak, o pozisyon için neden en uygun aday olduğunuzu vurgular. Bu nedenle özgeçmişinizin geçmiş deneyimlerinize ve geldiğiniz noktaya bir bakış niteliğinde olmasına karşın, ön yazının geleceğe ve ne yapmak istediğinize odaklanması gerekir.
 3. Örneğin: " 10 yıldan fazla deneyime sahip, becerilerimi yeni şekillerde uygulama fırsatı arayan bir diş hekimiyim. Uzmanlığımı ve heyecanımı kliniğinizin bünyesindeki donanımlı ekibinize katmayı çok isterim" diye yazabilirsiniz.
 4. Etkileyici bir giriş yapın: Ön yazınızın giriş bölümüne doğrudan işle ilgili etkileyici bir cümle ile başlayın. Böylece yazınızın tamamının okunmasını ve iş verenin aklında kalmayı başaracaksınız.
 5. Kişisel değerinizin altını çizin: Kendinden emin bir tonda yazacağınız ön yazı iş vereni etkiler. İş verenler, sorunları çözmelerine yardımcı olabilecek kişileri ararlar. Sizin o kişi olduğunuzdan emin görünmeniz, işi elde etmenizi sağlayabilir.

Ön yazı yazarken şunları yapın:

 • İşi neden istediğinizi ve masaya ne getireceğinizi açıkça ortaya koyan güçlü bir açılış ifadesine sahip olun.
 • Kısa ve öz olun. İşe alım müdürü mektubunuzu bir bakışta okuyabilmelidir.
 • İşverenin karşılaştığı zorlukların üstesinden gelebileceğinizi gösteren bir başarınızı paylaşın.
 • Sempatik görünmek için komik olmaya çalışmayın.
 • Her pozisyon için ayrı bir ön yazı hazırlayın.
 • Profesyonel ve olgun olun.

Ön yazı yazarken dikkat etmeniz gerekenler için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonuç:

Kariyer basamaklarını çıkabilmeniz için en önemli dokümanlardan biri olan CV, iyi hazırlandığı takdirde size dilediğiniz pozisyonun kapılarını açabilir. Özgeçmişiniz, örgün eğitiminiz ve iş deneyiminizin ötesindeki başarılarınızı sergilemek için de bir platformdur. Örneğin, eğitiminiz sırasında yabancı bir ülkede bir dental sosyal yardım programına katılmanız, toplum hizmetine ve kültürel anlayışa olan bağlılığınızı gösterir. Ayrıca becerileriniz sayesinde iş verene kişiliğiniz hakkında da bilgi verir.

İster öğrenciyken ister daha kıdemli bir görevdeyken diş hekimliği dergilerinde makaleleriniz yayınlandıysa, bu sizin uzmanlığınızı ve bilginizi meslektaşlarınızla paylaşma isteğinizi yansıtır. Bu takdirler, dental alanda sürekli öğrenme ve büyümeye olan bağlılığınızı göstermekte, en son gelişmelerden haberdar olmaya ve daha geniş dental topluluğa katkıda bulunmaya olan bağlılığınızı ortaya koymaktadır.

Bu rehberde etkili ve donanımlı bir CV yazabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgi ve ipuçlarını derledik. CVMaker sitemizde bulunan şablonlardan birini seçerek siz de hemen profesyonel bir CV hazırlayabilirsiniz. Bol şans!

Hemen CV’nizi oluşturun

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak