Kazandıran bir muhasebeci CV’si nasıl yazılır? Örnekler ve ipuçları

İster deneyimli ister yeni mezun bir muhasebeci olun, bir işi elde etmek için hazırlayacağınız CV, kariyeriniz için son derece önemli bir dokümandır. Fakat CV yazarken pozisyonla ilgili deneyimlerinizi, becerilerinizi diğer bilgilerinizi yazmakta zorlanıyor olabilirsiniz. İşi elde etmek için CV’nizi yazarken kısa, Aday Takip Sistemi’ne uygun ve etkili olmasıdır.

Aynı zamanda tüm yetenek ve bilgilerinizi sergileyecek ayrıntıyı da barındırabilmesidir. Bu dengeyi kurduğunuzda CV’nizin yalnızca kusursuz olmasını değil, size düşlediğiniz işi kazandırmasını da sağlarsınız.

Şimdi iyi bir CV’nin nasıl yazılması gerektiğini örnekler ve ipuçlarıyla birlikte inceleyelim.

Hemen CV’nizi oluşturun

CV yazma süreci: nereden başlamalısınız?

İyi hazırlanmış ve güncel bir Ana CV’nin yanı sıra pozisyona özel hazırlanan bir CV kariyerinizin ilerlemesindeki ilk ve en önemli adımdır. Fakat CV yazmaya nereden başlayacağınız ya da her bölüm için hangi bilgileri gireceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu rehberimizdeki muhasebeci CV örnekleri, bilgiler ve ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır. Şimdi adım adım CV yazma sürecini inceleyelim.

Muhasebeci için ana CV

Kariyerinize ait tüm detayları barındıran kapsamlı bir Ana CV yazmanız, başvuracağınız her pozisyon için üzerinde bazı güncellemeler ve değişiklikler yapmanıza yardımcı olur. Tüm mesleki ve akademik deneyiminizi, becerilerinizi, niteliklerinizi ve başarılarınızı özetleyen kapsamlı bir belge. Genellikle kronolojik olarak düzenlenir ve özelleştirilmiş bir muhasebe CV veya ön yazı hazırlarken size kaynak olur. Bir Ana CV hazırlayarak işe başlamanız yerinde olacaktır.

Muhasebeci için işe özel CV

Ana CV’nizi hazırladıktan sonra iş pozisyonuna göre CV hazırlamak daha kolay olacaktır. Tüm bilgilerinizi kapsayan Ana CV üzerinde bazı güncellemeler yapmanız yeterlidir. İşe alım uzmanları ve işe alım yöneticileri en uygun adayı bulmakla ilgilenirler. Rol için neden mükemmel bir seçim olduğunuzu ve başvurunuza zaman ayırıp ayırmadığınızı anlamak isterler. Bu nedenle, CV'nizi her iş başvurusu için uyarlamanız ve en alakalı ve en son deneyimlerinizi vurgulamanız çok önemlidir. Bunu başarmak için, muhasebe alanındaki belirli bir işle ilgili niteliklerinizi, becerilerinizi ve deneyiminizi vurgulayın.

Muhasebeci CV örneği

Aşağıdaki mali müşavir CV örneği ile bir CV’nin nasıl hazırlanması gerektiğini inceleyelim. Kullanılan şablon: California.

Muhasebeci CV örneği

Buraya tıklayarak bu örneği indirebilirsiniz

Ayrıca ön muhasebe CV örnekleri de iyi bir CV hazırlamanızda size yardımcı olabilir.

Hemen CV’nizi oluşturun

Muhasebeci CV’sine neler dahil edilmeli? İpuçları ve örnekler

CV oluştururken, niteliklerinize, becerilerinize ve deneyiminize kapsamlı bir genel bakış sağlayan temel bölümleri dahil etmek önemlidir. Bunlar genellikle kişisel bilgiler, kişisel profil, eğitim, iş deneyimi, beceriler ve varsa teknik yeterlilikleri içerir. Bu bölümleri etkili bir şekilde vurgulayarak bir aday olarak değerinizi gösterebilir ve potansiyel işverenlerin dikkatini çekebilirsiniz. Eğer iş deneyiminiz yoksa CV'nize dahil etmeniz gerekenler ile ilgili blog yazımızı da okuyun.

Muhasebeci CV’si için kişisel profil özeti

Kişisel profilinizi yazarken, mesleki uzmanlığınızı ve sosyal beceriler olarak da bilinen kişisel özelliklerinizi vurgulayarak iyi bir ilk izlenim bırakmak çok önemlidir. Kariyer hedeflerinizi ve planlarınızı, muhasebe alanındaki deneyim düzeyinizle birlikte belirterek yazmaya başlayın.

'Titiz', 'analitik' veya 'detay odaklı' gibi becerilerinizi gösteren güçlü sıfatlar eklemeyi unutmayın. Bu bölüme muhasebe alanında çok önemli olan iletişim ve ekip çalışması becerilerinizi de eklemeniz iyi olacaktır.

Örnek: Muhasebe ve finansal yönetim alanında sekiz yılı aşkın deneyime sahip bir Mali Müşavirim. Finansal operasyonlara liderlik etme, büyüme ve karlılığı artıran stratejik girişimleri uygulama konusunda uzmanım. Bütçeleme, tahmin ve finansal analiz dahil olmak üzere karmaşık muhasebe projelerini yönetme konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahibim. Doğruluk ve detaylara dikkat konusunda titizim. Genç ekip üyelerine mentorluk yapma ve geliştirme deneyimi ile mükemmel liderlik ve kişilerarası becerilerim var.

Profilinizi oluştururken, iş tanımındaki anahtar kelimeleri ve ifadeleri kullanarak başvurduğunuz işe göre uyarlayın. Bunu yaparak, işe alım görevlisine pozisyonun gerekliliklerini anlamak için zaman ayırdığınızı ve pozisyonda başarılı olmak için gerekli becerilere sahip olduğunuzu göstereceksiniz. Ayrıca, profilinizin profesyonel bir tonda yazıldığından emin olun ve genel ifadeler veya moda sözcükler kullanmaktan kaçının.

Muhasebeci CV’sine hangi beceriler eklenir?

Becerilerinizi bir CV'ye dahil etmek söz konusu olduğunda, okuyucunun beceri setinizi tanımlamasını ve anlamasını kolaylaştıracak şekilde yapılandırmak önemlidir. Kişisel özelliklerinizi tanımlayan sosyal becerilerinizin yanı sıra, mesleğinizdeki yetkinliğinizi gözler önüne seren teknik becerilerinizi de listelemelisiniz.

Muhasebeci CV'nizde sosyal ve teknik becerilerinizi vurgulamanız çok önemlidir, çünkü her ikisi de bu alanda başarı için gereklidir. Teknik becerilerinizin yanı sıra iletişim, ekip çalışması ve problem çözme yeteneklerinizi de sergilemenin önemine dikkat edin. Bunu yaparak, çok yönlü becerilerinizi gösterebilir ve potansiyel işverenler için öne çıkabilirsiniz. Muhasebecilik becerileri CV’ye iyi yansıtıldığında işi elde etme şansınızı arttıracaktır.

Teknik beceriler işe, sektöre veya disipline özgü teknik yeteneklerdir. Genellikle eğitim, öğretim veya pratik deneyim yoluyla öğrenilirler. Bir muhasebeci CV'si bağlamında, teknik beceriler şunları içerir:

 • Finansal tablo hazırlama ve analizi
 • Bütçeleme ve tahmin
 • Vergi planlaması ve uyum
 • Borç ve alacak hesaplarının yönetimi
 • Maliyet muhasebesi
 • Denetim hazırlığı ve desteği
 • Hesapların mutabakatı

Öte yandan, sosyal beceriler, iletişim, problem çözme ve zaman yönetimi gibi bireylerin başkalarıyla etkili bir şekilde etkileşime girmesini sağlayan kişisel özelliklerdir. Bu becerilerin ölçülmesi genellikle daha zordur ancak herhangi bir rolün başarısı için gereklidir. Bir muhasebecinin özgeçmişi bağlamında, sosyal beceriler şunları içerir:

 • İletişim ve kişiler arası beceriler
 • Detaylara ve doğruluğa dikkat
 • Zaman yönetimi ve organizasyon becerileri
 • Analitik ve problem çözme becerileri
 • Uyarlanabilirlik
 • Takım Çalışması
 • Analitik beceriler

Dikkat çeken ve becerilere dayalı bir CV yazmak için blog yazımıza göz atın.

Muhasebeci CV’sinde İş Deneyimi Bölümü Nasıl Yazılır?

İş deneyimi bölümünü yazarken, her pozisyonda gerçekleştirdiğiniz belirli muhasebe görevlerini ve sorumluluklarını vurgulamanız önemlidir. İşverenler veya işe alma müdürleri ne yaptığınızı ve ne başardığınızı görmek ister. İşte muhasebeci CV'niz için etkili bir iş deneyimi bölümü yazmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 1. En son işinizle başlayın ve kronolojik sırayla geriye doğru gidin.
 2. Mümkün olduğunca ölçülebilir sonuçlara odaklanarak her bir görevdeki sorumluluklarınızı ve başarılarınızı açıklayın. Her bir maddeye başlamak için yönetmek, geliştirmek, hazırlamak ve analiz etmek gibi eylem fiilleri kullanın.
 3. Deneyiminizi başvurduğunuz işe göre uyarlayın. İş tanımıyla en alakalı beceri ve deneyimleri vurgulayın.
 4. Başarılarınızı ölçmek için sayılar ve yüzdeler kullanın. Örneğin, 'alacak hesapları döngüsünü %20 azalttım' veya 'şirketi vergi yükümlülüklerinden 50.000 dolar kurtardım' diyebilirsiniz.
 5. Bilgi ve uzmanlığınızı göstermek için sektöre özgü jargon ve kısaltmalar kullanın.
 6. Kısa ve öz olun ve uzun paragraflar kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, deneyiminizi daha okunabilir hale getirmek için madde işaretleri kullanın.

Muhasebeci İçin İş Deneyimi Örneği

"Mali tabloların ve yevmiye kayıtlarının hazırlanması da dahil olmak üzere ay sonu kapanış sürecini yönettim. Denetçiler ve vergi danışmanları ile ilişkileri geliştirdim ve sürdürdüm, yıllık denetimlerin ve vergi başvurularının zamanında ve doğru bir şekilde tamamlanmasını sağladım. Eğilimleri ve potansiyel iyileştirme alanlarını belirlemek için finansal verileri analiz ederek muhasebe standartlarına ve yönetmeliklerine uyumu sağlamak için rehberlik ve destek sağlayarak genç muhasebecileri eğittim."

Muhasebeci CV için ek iş deneyimi bölümü

Eğer yaptığınız gönüllü çalışmalar ya da okul içi etkinlerde aldığınız görevler varsa, bunları ek iş deneyimi olarak CV’nize ekleyebilirsiniz. Ayrıca deneyimli ve uzun süredir bu alanda çalışan bir muhasebeciyseniz, çok eski çalışmalarınızı ve tecrübelerinizi de ek iş deneyimi bölümüne ekleyebilirsiniz. Böylelikle işe alım uzmanlarının son zamanlardaki tecrübelerine odaklanmalarını sağlarken, aynı zamanda ek iş deneyimlerinizle CV’nizi desteklemiş ve etkisini arttırmış olursunuz.

CV'nize doğru sertifika ve kursları eklemek ve böylelikle işe uygunluğunuzu desteklemek için blogumuza göz atın.

Muhasebeci CV’sine eğitim bölümünü nasıl eklemelisiniz

Bir CV'de eğitim bölümünü yazarken, muhasebe alanındaki bilgi ve becerilerinizi gösteren ilgili eğitimlerinizi vurgulamanız önemlidir. İşte muhasebeci CV'niz için etkili bir eğitim bölümü yazmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 1. En yüksek eğitim seviyenizle başlayın ve kronolojik sırayla geriye doğru ilerleyin. Okulun adını, alınan dereceyi ve mezuniyet tarihini listeleyin.
 2. Muhasebe alanında kazandığınız tüm ilgili sertifikaları veya lisansları ekleyin.
 3. Muhasebe alanında herhangi bir özel kurs veya eğitim tamamladıysanız, örneğin vergilendirme veya denetim kursları gibi bunları da yazın.
 4. Aldığınız herhangi bir akademik onur veya ödülden bahsedin.
 5. Yeni mezunsanız veya sınırlı iş deneyiminiz varsa, muhasebe alanındaki bilgi ve becerilerinizi gösteren ilgili kursları vurgulayabilirsiniz. Becerilere dayalı bir CV hazırlamayı düşünün veya daha fazla bilgi için yeni mezun CV örneğimize bakın.
 6. Eğitim bölümünü kısa ve öz tutun. Her derece veya sertifika için tek bir satır yeterlidir.

Muhasebe CV için en iyi şablonu seçin

Seçtiğiniz şablon CV’nizin kolay okunması ve dikkat çekmesi açısından önemlidir. Bir muhasebeci olarak çncelikle becerilerinizin ve iş deneyimlerinizin CV’nizin üst kısmında görünmesini tercih edebilirsiniz. CV Maker olarak özgeçmişiniz için hazırladığımız Hopkins, Yale, Erasmus, Cornell, Duke, Wheaton, Columbia, Toronto, Wisconsin, Michigan, Auckland ve çok daha fazla şablonlarımızdan birini seçerek CV’nizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Biz bu yazıdaki CV örneği için California şablonunu seçtik.

Ön yazı hazırlayın

Ön yazı, CV’nizin okunma şansını arttırabileceği gibi, sizin özenli ve işini ciddiye alan bir çalışan olduğunuz algısını da yaratır. Elbette düzgün ve iyi yazılmış bir ön yazı bunu başarabilir. CV’nizi göndermeden önce, yeteneklerinizden ve o işe olan uygunluğunuzdan söz eden kısa bir kapak mektubu hazırlamak sanıldığı kadar zor değildir. Bir kaç paragraftan oluşan, insan kaynakları bölümüne hitaben yazılmış, iş ilanını nerede gördüğünüzü ve neden başvuru yapmaya karar verdiğinizi anlatan ve kibar bir teşekkür paragrafı ile sonlandıracağınız ön yazı ile iş veren üzerinde etki bırakarak bir iş görüşmesinin yolunu açabilirsiniz.

Hemen CV’nizi oluşturun

İyi bir muhasebeci CV’si hazırlamak için ipuçları

İyi bir muhasebeci CV'sinin nasıl olması gerektiğine dair tüm bu bilgilerle birlikte, bazı önemli noktaları aşağıda özetledik.

 • Muhasebe veya finans alanındaki ilgili eğitiminizi, niteliklerinizi ve sertifikalarınızı vurgulayın.
 • Muhasebe yazılımı ve diğer araçlardaki yeterlilik de dahil olmak üzere teknik becerilerinizi vurgulayın.
 • Finansal süreçleri yönetmek, finansal tablolar hazırlamak ve iyileştirme alanlarını belirlemek için finansal verileri analiz etmek gibi ilgili deneyimleri sergileyin.
 • İletişim, ekip çalışması, problem çözme ve detaylara dikkat etme gibi sosyal becerilerinizi ekleyin.
 • Özgeçmişinizi, iş tanımına uyan beceri ve deneyimlere odaklanarak belirli iş gereksinimlerine göre uyarlayın.
 • Bilgilerinizi düzenlemek ve okunmasını kolaylaştırmak için madde işaretleri kullanın.
 • Başarılarınızı mümkün olduğunca belirli ölçütler ve sayılarla ölçün.
 • Özgeçmişinizi yazım ve dilbilgisi hatalarından arındırın.
 • Özgeçmişinizi kısa tutun ve en ilgili bilgilere odaklanın.
 • CV'nizi her iş başvurusu için özelleştirin, pozisyonla en alakalı beceri ve deneyimleri vurgulayın.
 • Profesyonel bir CV şablonu kullanmayı unutmayın.

İlgili makaleler

112,872'den fazla kullanıcı CV'lerini oluşturdu bile

CV maker ile 15 dakika içerisinde hızlı ve kolay biçimde göze çarpan ve profesyonel bir CV oluşturabilirsiniz.

CV'nizi oluşturun

İşe alınma ihtimaliniz %65 artacak